Ծառուկյանը հեղափոխությանը միացել է վերջին պահին
Հոտեմբերի 4-ին «Կենտրոն» հեռուստատեսությամբ հեռարձակվեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ և ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հարցազրույցը, որի ընթացքում նա հանդես է եկել մի քանի վիճահարույց հայտարարություններով: Դրանք հիմնականում վերաբերում են այս տարվա ապրիլ-մայիսյան իրադարձություններին և դրանցում ունեցած իր դերին:
Նա, մասնավորապես, պնդում է, որ զգալի դեր է ունեցել մարդկանց մոբիլիզացիայի գործում:
[Գագիկ Ծառուկյան] «Առաջին օրվանից հեղափոխության, որ պարոն Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում էր Լենինականից` մենակ, որ նայում էիր դաժը քայլելով 2 հոգով, 3 հոգով, 20 հոգով, գալով հասավ Երևան: Հասնելով Երևան, առաջին հանդիպումը Օպերայում եղավ: Ինչքա՞ն մարդ կլիներ առաջին հանդիպմանը: […] 800, 1000, 1200 մարդ չէր լինի: Բա ո՞նց եղավ երկրորդ օրը ավելացավ:
[Պետրոս Ղազարյան] Ո՞նց եղավ: Դուք դրա մեջ լումա ունե՞ք:
[Գագիկ Ծառուկյան] Խի իմ չափ լումա ո՞վ ունի: Ես ասեմ հեղափոխությանը մեքենաներով ջրեր եմ ուղարկել: Կարո՞ղ ա էտ էլ են ասում չի եղել»:
Հիշեցնենք նաև, որ Ծառուկյանի ղեկավարած ԲՀԿ-ն և ԱԺ խմբակցությունը հրապարակայնորեն միացան շարժմանը Սարգսյանի հրաժարականից րոպեներ առաջ:
Ըստ Ծառուկյանի, ապրիլի 13-ին, երբ Նիկոլ Փաշինյանը քայլարշավով մտավ Ազատության հրապարակ, հանրահավաքին մասնակցել է 800-1200 մարդ: Մինչդեռ, ըստ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» հրապարակած տվյալների, ապրիլի 13-ին` ժամը 19:30-ի դրությամբ Ֆրանսիայի հրապարակում կար 4400-4700 մարդ: Իսկ նրա պնդումը, թե ցուցարարների քանակը աճել է հաջորդ օրերին, այնքան էլ չի համապատասխանում իրականությանը: Ո՛չ ապրիլի 14-ին, ո՛չ էլ 15-ին զգալի աճ չեղավ ցուցարարների թվի մեջ: Երկու օրն էլ ցուցարարների քանակը չէր գերազանցում մի քանի հազարը:
Ավելին, որևէ փաստ չկա, որ Ծառուկյանը կամ ԲՀԿ-ն որևէ կերպ աջակցել են Նիկոլ Փաշինյանին և նրա թիմին շարժման առաջին օրերին: Նաև մինչ այս պահը չի եղել որևէ տվյալ ցուցարարներին «մեքենաներով ջրեր» ուղարկելու մասին: Ապրիլի 17-ին ԱԺ-ում կայացած վարչապետի ընտրություններին «Ծառուկյան» դաշինքի խմբակցության 31 անդամներից միայն 12-ը դեմ քվեարկեցին Սերժ Սարգսյանի թեկնածությանը: Ինքը՝ Ծառուկյանը, բացակա էր քվեարկության ժամանակ:
Հարցազրույցի ժամանակ Ծառուկյանը նաև պնդում է, որ «սառույցը հալվում» է Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո, որը տեղի է ունենում նաև իր շնորհիվ` Սարգսյանի հետ «սուր խոսակցությունից» հետո: Ըստ Ծառուկյանի, միայն հրաժարականից հետո են մարդիկ մասսայականորեն դուրս եկել փողոց: Իրականում, ցույցերը մասսայական էին դարձել ապրիլի 22-ին` Փաշինյանի և «Ելք» խմբակցության պատգամավորներ Սասուն Միքայելյանի և Արարատ Միրզոյանի ձերբակալումից ժամեր անց: Ըստ Infographics.am-ի, այդ օրը Հանրապետության հրապարակում և շրջակայքում հավաքվել է 115000 մարդ:
Թեգեր` «Ծառուկյան» դաշինքԱԺբհկԳագիկ Ծառուկյանթավշյա հեղափոխությունԾառուկյանհանրահավաք
Ռուսական «Առաջին ալիքը» սուտ տեղեկություն է տարածում․ հանրահավաքին մասնակցել է 23,100 մարդ
21:24, 26 Մյս, 2024
Ռուսական «Առաջին ալիքն» այսօր անդրադարձել է Հանրապետության հրապարակում կայացած՝ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հանրահավաքին և տեղեկացրել, որ 100 հազարից ավելի...

В эфире телекомпания «Кентрон» 4 октября транслировалось интервью лидера парии «Процветающая Армения» и депутата Национального собрания Гагика Царукяна, в ходе которого он сделал ряд спорных заявлений. Они в основном касались событий апреля-мая этого года и его роли в них.
В частности, он утверждает, что сыграл существенную роль в деле мобилизации людей.
Гагик Царукян:  С самого первого дня революции г-н Никол Пашинян шел из Ленинакана один. Я наблюдал за тем, как он шел до Еревана с двумя, тремя, 20-ю людьми. Дойдя до Еревана, первая встреча состоялась у здания Оперы. Сколько людей было на первой встрече? […] 800, 1000, 1200 человек точно не было. И как случилось так, что на второй день их количество возросло?
Петрос Казарян: И как же? Вы внесли свою луму?
Гагик Царукян: Кто еще внес столько вклада, сколько внес я? Я говорю, что отправлял груженые водой машины участникам революции. Они говорят, что и этого не было?
Напомним, что возглавляемая Царукяном Процветающая партия Армении и фракция НС публично примкнули к революции буквально за несколько минут до отставки Сержа Саргсяна.
По словам Царукяна, 31 апреля, когда шествие Никола Пашиняна дошло до площади Свободы, в митинге приняли участие 800-1200 человек. Между тем, согласно данным, опубликованным «Союзом информированных граждан», 13 апреля по положению на 19:30 на площади Франции находилось 4400-4700 человек. А его утверждение, что число демонстрантов возросло в последующие дни, отчасти соответствует действительности. Ни 14, ни 15 апреля существенного роста числа демонстрантов зафиксировано не было. Число демонстрантов в эти два дня не превышало нескольких тысяч.
Более того, нет ни одного факта, свидетельствующего, что Царукян или ППА содействовали Николу Пашиняну и его команде в первые дни движения. И до сих пор не поступало никаких сообщений о том, что он отправил «машины с водой» демонстрантам. На состоявшихся 17 апреля в НС выборах премьер-министра из 31 члена парламентской фракции блока «Царукян» лишь 12 проголосовали против кандидатуры Сержа Саргсяна. Сам же Царукян не присутствовал на голосовании.
Во время интервью Царукян также утверждает, что «лед тает» после отставки Сержа Саргсян, что также происходит благодаря ему после «резких разговоров» с Саргсяном. По словам Царукяна, только после отставки люди массово вышли на улицу. На самом деле, митинги стали массовыми 22 апреля спустя несколько часов после ареста Пашиняна и депутатов от блока «Елк» Сасуна Микаеляна и Арарата Мирзояна. По данным Infographics.am, в тот день на площади Республики и прилегающих территориях собралось 115 000 человек.