168.am-ին տված հարցազրույցում նախկին ԱԱԾ ղեկավար և նախկին ՀՀՇ-ական  պատգամավոր Դավիթ Շահնազարյանը մի շարք վիճահարույց հայտարարություններ է արել:
Սկսենք նրա ամբողջովին կամ մասամբ անհիմն հայտարարություններից:
Ներդրումներ. Ըստ Շահնազարյանի, «ներդրումային ծրագիրն ամբողջապես տապալված է», քանի որ վարչապետ Փաշինյանը «հայտարարում է, որ ոչ թե օրենքը, ոչ թե անկախ դատարանները, այլ ինքն է անձամբ  ներդրումների երաշխավորը, որ ամեն մի ներդրողի կկցվի անվտանգության մի սպա»: Նախ հիշեցնենք մի քանի խոշոր ներդրումների մասին, որոնք ըստ Շահնազարյանի չեն եղել:
Հետևյալ ներդրումներն արդեն իսկ իրականացել են Փաշինյանի կառավարման օրոք` ՏՏ ոլորտում (13.5 մլն դոլարի ներդրում, 30 աշխատատեղ), գյուղատնտեսության մեջ (բամբակի աճեցում` 300 աշխատատեղով), մոտ 3.9 մլն դոլար ներդրում` ինտենսիվ այգիների համար՝ մինչև 2024 թվականը: Ինչ վերաբերում է ԱԱԾ աշխատակիցներին ներդրողներին կցելու մասին Փաշինյանի հայտարարությանը` վարչապետը նշել է, որ այդ սպաները պետք են ներդրողների խնդիրներին և ահազանգերին արձագանքելու համար:
Շահնազարյանը նաև պնդում է, որ ՀՀ-ում ներդրումներ չեն լինում Փաշինյանի «փռել ասֆալտին» և «ծեփել պատին» «սպառնալիքների» պատճառով՝ պնդելով, որ «ներդրումների ի սպառ բացակայության» մեղավորը Փաշինյանի կառավարությունն է։ Հիշեցնենք Փաշինյանի այդ հայտարարությունը. «օլիգարխների, բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այսպես կոչված, թիկնազորներին պառկեցնել ասֆալտին և զինաթափել բոլորին»: Այն չէր վերաբերում օտար ներդրողների և չէր կարող սպառնալիք լինել նրանց համար:
Կոռուպցիա. Շահնազարյանը պնդում է, որ Փաշինյանի կառավարության կողմից «որևէ քայլ չի արվել» կոռուպցիայի դեմ պայքարում` կան «շոուի մեծ տարրեր պարունակող ձերբակալություններ, կալանավորումներ» և այդ ձերբակալություններից միայն Մանվել Գրիգորյանն է ազատազրկված, իսկ մնացածը «ազատ են արձակվել ինչ-ինչ պատճառներով»:
Հունիսից սկսած եղել են տասնյակ կոռուպցիոն դեպքերի և սխեմաների բացահայտումներ նոր իշխանությունների կողմից: Նշենք դրանցից մի քանիսը`
• «Հյուսիս-հարավ» ծրագրում առերևույթ չարաշահումներով հասցվել է 23,5 մլրդ դրամի վնաս, հարուցվել է քրեական գործ․ ԳԴ
• «Սեքյուրիթի Դրիմ» և «Էլիփս» ընկերությունները 1 միլիարդ դրամից ավել գումար են հափշտակել. հարուցվել է քրեական գործ
• 2 միլիարդ դրամի չարաշահում Հ1-ում. ինչպես է ծախսվել գումարը
• Սպայկայի հետ փոխկապակցված երկու ընկերություն պետբյուջե չեն վճարել 2 միլիարդ դրամ հարկ
• Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող ընկերությունում 5,2 միլիարդ դրամի խախտում է բացահայտվել․ ՊԵԿ
Ձերբակալվածների մեծ մասը, այո, ազատության մեջ է, բայց նրանք ոչ արդարացվել են, ոչ էլ նրանցից մեղադրանքն է հանվել, այլ նրանց խափանման միջոցն է փոխվել:
Հեղափոխության և ահաբեկչության արտահանումն Արցախ. Շահնազարյանը պնդում է որ Փաշինյանի իշխանության կողմից «Անընդհատ փորձեր են արվում […] այսպես կոչված, հեղափոխությունն արտահանել Արցախ, փառք Աստծո, չի ստացվում, հիմա փորձում են ահաբեկչություն արտահանել Արցախ»: Նա հավելում է. «ահաբեկիչները («Սասնա ծռեր» — խմբ.) ոչ միայն ազատ են արձակվել, այլև կուսակցություն են ստեղծում, և ներկայումս էլ իշխանությունը փորձում է ահաբեկչությունն արտահանել Արցախ»:
Շահնազարյանի պնդումներն ամբողջովին անհիմն են: Փաշինյանը հունիսի 16-ին Ստեփանակերտում Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանին «անվերապահորեն աջակցություն» է հայտնել: Երկու օր անց Սահակյանը Փաշինյանին նամակ է ուղարկում, որում շնորհակալություն է հայտնում վերջինիս ցուցաբերած աջակցության համար և, իր հերթին, փոխադարձ աջակցություն հայտնում․ «Կուզենայի ընդգծել, որ Արցախի իշխանությունները և անձամբ ես անվերապահորեն սատարում ենք Մայր Հայաստանում ժողովրդավարության ու օրինականության ամրապնդմանը»: Հարկ է նաև նշել, որ Փաշինյանն աջակցություն ցույց չտվեց Արցախի ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանին, ով հունիսին ղեկավարում էր Սահակյանի հրաժարականի պահանջով շարժումը:
Մարտի 1. Շահնազարյանը պնդում է, որ Մարտի 1-ի գործով միակ բանը, որ արվել է, 3 անձանց (Քոչարյան, Խաչատուրով, Հարությունյան) մեղադրանք առաջադրելն է: Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը մասամբ գաղտնազերծեց հույժ գաղտնի 0038 հրամանը` օգոստոսի 3-ին Հանրային հեռուստատեսության եթերով և սեպտեմբերի 11-ին` ասուլիսի ժամանակ: Այս բացահայտումները լույս սփռեցին գործի վրա: Ավելին, նախաքննությունը դեռ շարունակվում է և, հասկանալի պատճառներով, գաղտնի է:
Ազգային ժողովի լեգիտիմությունը. Շահնազարյանը պնդում է, որ 2017թ. ԱԺ ընտրությունները խորհրդարանում ներկայացված բոլոր ուժերը ընդունել էին և ձևավորված ԱԺ-ն համարում էին լեգիտիմ: Այդ ընտրություններից հետո «ԵԼՔ» դաշինքը հայտարարություն տարածեց, որի մեջ ասվում է, որ դաշինքին «հաջողվել է արձանագրել իր օգտին տրված յուրաքանչյուր քվե», բայց նշվում է, որ «քաղաքացիների ընտրական կամքը ենթարկվել է վարչական և ֆինանսական ապօրինի ճնշումների» և որ «ՀՀ իրավապահ մարմինները ընտրակաշառքների դեմ պայքարում ցուցաբերել են համատարած անգործություն և ընտրակաշառք բաժանողների համար ստեղծված են եղել անպատժելիության նպաստավոր պայմաններ»:
Տարբերի կառույցների վրա հարձակում. Ըստ Շահնազարյանի, Փաշինյանի կառավարությունը հարձակումներ է գործում մի շարք կառույցների`  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, նախկիններին պատկանող ամեն ինչի և բանակի վրա: Ըստ նրա, այս «հարձակումների» պատճառով «մեր պետությունը երբեք այսքան ծանր վտանգների առաջ չի եղել»:
Սկսենք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից: Կառույցի վրա ոչ մի հարձակում չի եղել: Հիմնադրամի տնօրեն Արա Վարդանյանը հուլիսին ձերբակալվել էր ԱԱԾ-ի կողմից` հիմնադրամից յուրացումներ կատարելու կասկածանքով:
Ինչ վերաբերում է Հայ առաքելական եկեղեցուն` վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պետությունը և ինքը՝ որպես վարչապետ, «չպետք է խառնվի եկեղեցու գործերին»: Իսկ կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ Նյու Յորք մեկնելիս նա, իր որակմամբ, «պատմական լուսանկար» հրապարակեց վեհափառի հետ՝ բացատրելով, որ դա «հայոց պատմության մեջ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի եւ Հայաստանի ղեկավարի առաջին սելֆին է»:
ԲՀԿ գրասենյակի խուզարկում. «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախընտրական շտաբում սեպտեմբերի 22-ին իրավապահների խուզարկումը, ըստ Շահնազարյանի, խնդրահարույց է` «Երևանի ընտրություններից մեկ օր առաջ մասնակից կուսակցություններից մեկի գրասենյակն է խուզարկվում…  լռություն է բացարձակ, որովհետև բոլորը, այսպես կոչված, հեղափոխականներ են»: Խուզարկությունը իրավապահներն իրականացրել են ԲՀԿ-ի կողմից ընտրակաշառք բաժանելու ահազանգի գործով:
Վերոգրյալից բացի, Շահնազարյանն արել է ևս մի շարք վիճահարույց հայտարարություններ՝
• «Կառավարությունը և հատկապես վարչապետն անընդհատ  հրահրում են անկայունություն ՀՀ ներքաղաքական կյանքում։ Այսինքն՝ անկայունության աղբյուրը, որը շատ բնական է, դարձել է ներկայիս կառավարությունը»։
• «Բոլորս էլ լավ գիտենք Մանվելին, շատ լավ գիտենք, անկախ նրանից, թե նա ինչ է արել, թե նա ինչում է մեղադրվում, Մանվել Գրիգորյանը մեր  հայրենիքի առաջ մատուցել է այնքան ծառայություններ, որ այսօր գործող Կառավարությունը՝ բոլորը միասին վերցրած, դրա կեսն էլ չեն արել»:
• «Ընդհանրապես կուզեի ասել, որ այս 5 ամսվա ընթացքում մեր պետականությունը չափազանց թուլացել է»։
• «Որքան էլ քննադատենք ներկայիս խորհրդարանը, որը շատ հեռու է այն խորհրդարանից, որը ես կցանկանայի, որ  ունենար իմ պետությունը, այն միակ պատնեշն է մեր և անխուսափելի դիկտատուրայի միջև, որովհետև վարչապետն առանց այն էլ անընդհատ բռնապետական  հակումներ է ցուցադրում ու չի թաքցնում: Սա է իրականությունը, և սա պետք է հասկանանք»:
• «Դեկտեմբերին  ընտրությունները  կլինեն պարզապես ահավոր, մենք կդառնանք Ադրբեջան՝ առանց նավթի: Դրանում արդեն որևէ կասկած չունեմ և շատ լավ գիտեմ, որ հասարակության մի մասը բացարձակապես չի  ընկալելու իմ ասածը»:
• «Գնում ենք բռնապետության ճանապարհով, միակուսակցական համակարգի ճանապարհով»։
• «Մի բան էլ ավելացնեմ, մենք խորհրդարանական պետություն ենք, չէ՞: Դա նշանակում է, որ խորհրդարանն է ամեն ինչ որոշողը, ամբողջ իշխանությունը խորհրդարանն է»:
• «Եթե դեկտեմբերին հանկարծ ընտրություններ եղան, կարծում եմ, որ չեն լինի, պառլամենտ ֆրանսերեն նշանակում է՝ խոսելու տեղ, խորհրդարանը կդառնա զուտ քվեարկելու տեղ»:
• «Սա էլ է չափազանց մտահոգիչ, երբ պատերազմի հավանականությունն ավելի քան բարձր է, իսկ վարչապետը «քլունգն առած խրամատներ է փորում», հասարակությունը բևեռացնում, կիսում, բաժանում է սևերի ու սպիտակների»:

Экс-глава Службы национальной безопасности и экс-депутат от партии Армянское общенациональное движение Давид Шахназарян в интервью 168.аm сделал несколько спорных заявлений.
Начнем с его полностью или частично необоснованных заявлений.
Инвестиции
По словам Шахназаряна, «инвестиционная программа полностью провалена», поскольку премьер-министр Пашинян «заявляет, что ни закон, ни независимые суды, а лично он является гарантом инвестиций, что к каждому инвестору будет приставлен сотрудник службы безопасности». Для начала напомним о некоторых крупных инвестициях,
За время премьерства Пашиняна уже реализованы следующие инвестиции: в IT — отрасли (инвестиции в размере 13,5 млн. долларов США, 30 рабочих мест), сельское хозяйство (хлопководство — 300 рабочих мест), около 3,9 млн. долларов США для интенсивных садов (до 2024 года). Что касается заявления Пашиняна о приставлении сотрудников СНБ к инвесторам, премьер-министр отметил, что эти офицеры должны будут отвечать за реагирование на проблемы и сигналы инвесторов.
Шахназарян также утверждает, что инвестиции не осуществляются в Армению по причине «угроз» Пашиняна «уложить на асфальт» и «размазать по стенке», утверждая, что виновным в «отсутствии инвестиций» является правительство Пашиняна. Напомним заявление Пашиняна. «Олигархов, высокопоставленных чиновников, так называемых охранников уложить на асфальт и обезоружить всех». Оно не касалось иностранных инвесторов и не могло быть для них угрозой.
Коррупция
Шахназарян утверждает, что правительство Пашиняна «не предприняло никаких шагов» в борьбе с коррупцией, есть «аресты, задержания, содержащие большие элементы шоу», и из арестованных только Манвел Григорян находится в заключении, а остальные «по каким-то причинам выпущены на свободу».
Начиная с июня новыми властями были раскрыты десятки коррупционных преступлений и схем. Отметим некоторые из них:
• В результате злоупотреблений, допущенных в процессе реализации программы «Дорожный коридор «Север – Юг», государству нанесен ущерб в размере 23,5 млрд драмов, возбуждено уголовное дело: Генеральная прокуратура.
• Руководство компаний «Секьюрити дрим» и «Эллипс» присвоило более 1 миллиарда драмов, возбуждено уголовное дело.
• Злоупотребления в размере 2 млрд драмов на телеканале H1: как были потрачены деньги.
• Две компании, связанные со «Спайкой», не заплатили в государственный бюджет налогов в размере 2 миллиарда драмов.
• В компании, принадлежащей семье Самвела Алексаняна, было выявлено нарушение в размере 5,2 млрд. драмов: КГД
Большая часть арестованных, да, находится на свободе, но они не оправданы и с них не сняты обвинения, просто в отношении их изменена мера пересечения.
Экспорт революции и терроризма в Арцах
Шахназарян утверждает, что власти Пашиняна «постоянно пытаются […] экспортировать так называемую революцию в Арцах, слава Богу, у них этого не получается, теперь они пытаются экспортировать терроризм в Арцах», добавляя, что: «террористы (Сасна Црер, — прим.ред.) не только выпущены на свободу, но и создают партию, и в настоящее время власть пытается экспортировать терроризм в Арцах».
Утверждения Шахназаряна полностью не обоснованы. Пашинян 16 сентября в Степанакерте выразил «безоговорочную поддержку» президенту Арцаха Бако Саакяну. Через два дня Саакян направил письмо Пашиняну, в котором выразил благодарность за его поддержку и, в свою очередь, выразил взаимную поддержку. «Хотел бы подчеркнуть, что власти Арцаха и лично я безоговорочно содействуют укреплению демократии и законности в Армении». Стоит также отметить, что Пашинян не поддержал в Арцахе депутата от оппозиции Айка Ханумяна, который в июне возглавил движение, требующее отставки Саакяна.
1 Марта
Шахназарян утверждает, что единственное, что сделано по делу 1 марта — предъявлено обвинение 3 лицам (Роберт Кочарян, Юрий Хачатуров, Микаел Арутюнян). Напомним, что глава Специальной следственной службы Сасун Хачатрян 3 августа в эфире Общественного телевидения и в ходе пресс-конференции 11 сентября частично рассекретил строго секретный приказ №0038. Эти выявления проливают свет на это дело. Более того, расследование еще продолжается, и по понятным причинам оно является секретным.
Легитимность Национального собрания
Шахназарян утверждает, что в 2017 году все силы, представленные в парламенте, приняли результаты выборов в НС и считали сформированное НС легитимным. После этих выборов блок «Елк» распространил заявление, в котором говорится, что «блоку удалось зарегистрировать каждый голос в свою пользу», но отмечается, что «воля избирателей подверглась незаконному административному и финансовому давлению» и что «правоохранительные органы в борьбе с избирательными взятками продемонстрировали повсеместное бездействие и создали для раздающих взятки благоприятные условия безнаказанности».
Нападение на различные структуры
По словам Шахназаряна, правительство Пашиняна нападает на ряд структур – Всеармянский фонд «Айастан», Первопрестольный Святой Эчмиадзин, на все то, что принадлежит предшественникам и армию. По его словам, из-за этих «нападений» «наше государство никогда еще не стояло перед опасными угрозами».
Начнем со Всеармянского фонда «Айастан». Никаких нападений на структуру не было. Директор фонда Ара Варданян был задержан Службой национальной безопасности в июле по подозрению в хищении средств из фонда.
Что касается Армянской Апостольской Церкви, то премьер-министр Пашинян заявил, что государство и он, как премьер-министр, «не должны вмешиваться в дела церкви». А во время поездки в Нью-Йорк с католикосом Гарегином II была опубликована фотография с Его Святейшеством, которую Пашинян квалифицировал как «историческая фотография», объяснив это тем, «что это первое в армянской истории совместное селфи Католикоса всех армян и руководителя Армении».
Обыск в офисе ППА
По словам Шахназаряна, проведенный 22 сентября представителями правоохтранительных органов обыск в предвыборном штабе Процветающей партии Армении (ППА) является проблематичным: «За день до выборов в Совет старейшин Еревана проводится обыск в штабе одной из участвующих в выборах партий… абсолютное молчание, потому что все — так называемые революционеры». Поиск проводился правоохранительными органами в рамках дела о раздаче избирательных взяток со стороны ППА.
Кроме вышесказанного, Шахназарян сделал также ряд спорных заявлений.
• «Правительство и, в частности, премьер-министр постоянно провоцируют нестабильность во внутриполитической жизни Армении. То есть, источником нестабильности, что очень естественно, стало нынешнее правительство».
• «Мы все хорошо знаем Манвела, знаем, что независимо от того, что он сделал, и в чем он обвиняется, Манвел Григорян оказал так много услуг нашей родине, что нынешнее Правительство, все вместе взятое, не сделало даже и половины».
• «Вообще, я хотел бы сказать, что в течение этих пяти месяцев наша государственность крайне ослабла».
• «Независимо от того, насколько мы критикуем нынешний парламент, который далек от того парламента, который я хотел, чтобы имело мое государство, это единственный барьер между нами и неизбежной диктатурой, потому что премьер-министр постоянно демонстрирует и не скрывает диктаторских наклонностей. Такова реальность, и мы должны это понимать».
• «Выборы в декабре будут просто ужасными, мы станем Азербайджаном — без нефти. У меня нет никаких сомнений в этом, и я очень хорошо знаю, что часть общества совершенно не поймет то, что я сказал».
• «Мы идем по пути диктатуры, по пути однопартийной системы».
• «Еще кое-что добавлю: мы парламентская страна, не так ли? Это означает, что парламент решает все, вся власть — парламент».
• «Если вдруг в декабре будут проведены выборы, а я считаю, что нет, то парламент станет местом исключительно для голосования, ведь парламент в переводе с французского —  место для разговоров».
• «Это также крайне тревожно, когда вероятность войны более чем высокая, а премьер-министр «взяв в руки кирк роет траншеи», поляризует общество, делит на черных и белых».