Քոչարյանը կրկին դիմել է լոբբիստներին՝ մամուլում հոդված հրապարակելու համար
Հոդվածի հեղինակ Ուես Մարտինը (Wes Martin) պնդում է, որ Հայաստանը քաղաքական անդունդի մեջ է՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «ամբոխային կառավարում» է իրականացնում և ցանկանում է վերջնականապես վերացնել քաղաքական ընդդիմությանը։ Ըստ նրա, 2008 թվականի նախագահական ընտրությունները «բաց» էին և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի աջակիցները, չընդունելով «Քոչարյանի հաղթանակը անկարգություններ կազմակերպեցին Երևանում»։ Ըստ նրա՝ Եվրամիությունը Քոչարյանի կողմից արտակարգ դրություն մտցնելը համարել է համապատասխան քայլ։
Մարտինը պնդում է, թե այս տաս տարվա մեջ Հայաստանի պետական և միջազգային մի շարք մարմիններ որոշումներ են կատարել Մարտի 1-ի գործով՝ ի շահ Քոչարյանի։
Հեղինակը պնդում է, որ Փաշինյանը անձնական խնդիր ունի Քոչարյանի հետ և չի դադարի մինչև չվերացնի բոլոր քաղաքական հակառակորդներին։ Որպես օրինակ, նա հիշատակում է ԱԱԾ պետ Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի գաղտնալսված հեռախոսազրույցները, որոնք բացահայտում են Փաշինյանի կառավարության վերին օղակների կողմից իշխանության չարաշահում և օրենքի գերակայության հանդեպ բացարձակ անտարբերություն։
Հեղինակը կոչ է անում ԱՄՆ-ին և Եվրամիությանը լուռ չմնալ և չհավատալ Փաշինյանի խոսքերին։
Հոդվածն իր բովանդակությամբ նման է «Washington Times»-ում վերջերս լույս տեսած հոդվածին, որի հեղինակը պրոթուրքական լոբբիստ է։  Ամերիկահայ քաղաքագետ Էմիլ Սանամյանը համարում է, որ այս պրակտիկան կարելի է անվանել «վարձիր մտավորական» ծառայություն, երբ պատրաստի տեքստը ուղարկվում է մի քանի թեկնածուի և նրանցից առաջին պատասխանողի անունը գրվում է որպես հեղինակի։
Մարտինը, ով ԱՄՆ ռազմական ոստիկանության թոշակի անցած գնդապետ է, ծառայել է Իրաքյան պատերազմի ժամանակ։ Նա այժմ ներկայանում է որպես անկախ հեղինակ և ուսումնասիրող՝ միջազգային հարաբերությունների ոլորտում։ Ըստ Իրանի հետախուզության հետ կապված «Iran Interlink» կայքի և անկախ փորձագիտական globalsecurity.org կայքի, նա լոբբիստ է, ով պաշտպանում է Իրանի ներկայիս իշխանությունների դեմ պայքարող «Մոջահեդ-է-Խալք» («Իրանի ժողովրդական մուջահեդին») ռազմաքաղաքական շարժումը, որը հաճախ համարվում է ահաբեկչական կազմակերպություն։ Մարտինը պարբերաբար հանդես է գալիս Իրանի հետ կապված հոդվածներով ամերիկյան լրատվականներում։
Նա նաև կապեր ունի պրոթուրթական լոբբինգ անող «Թուրքական ժառանգության կազմակերպության» (Turkish Heritage Organization) հետ։ Հետաքրքրական է, որ նա առանձնապես չի անդրադառնում հայ-թուրքական հարցին։ Մարտինը նրանց հետ համագործակցության շրջանակներում հատկապես անդրադառնում է քրդական հարցին՝ ՊԿԿ («Քրդական բանվորական կուսակցությանը»), Սիրիայի քրդերի ապագային և Թուրքիայի ներգրավվածությանը Սիրիական պատերազմում։
Հավելենք, որ այս հոդվածին հայկական մամուլում անդրադարձել են 7or.am և zham.am կայքերը, որոնք մամուլում կապվում են Քոչարյանի անվան հետ։

Кочарян вновь обратился к лоббистам за публикацией статьи в прессе
Автор статьи Вес Мартин (Wes Martin) утверждает, что Армения находится в состоянии политического кризиса, премьер-министр Никол Пашинян использует «управление толпой» и хочет навсегда уничтожить политическую оппозицию. По словам автора, президентские выборы 2008 года были «открытыми», и сторонники Левона Тер-Петросяна, не приняв «победу Кочаряна организовали беспорядки в Ереване». Также, по его словам, Европейский союз счел введенное Кочаряном чрезвычайное положение соответствующим шагом.
Мартин утверждает, что за эти 10 лет ряд армянских государственных и международных органов принимали решения по делу 1 марта в пользу Кочаряна.
Автор утверждает, что у Пашиняна личные проблемы с Кочаряном, и он не остановится, пока не уничтожит всех политических противников. В качестве примера он упоминает прослушку телефонных разговоров главы Службы национальной безопасности Артура Ванецяна и главы Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна, раскрывающих злоупотребление властью и абсолютное безразличие к верховенству закона высшими кругами правительства Пашиняна.
Автор призывает Соединенные Штаты и Европейский союз не молчать и не верить словам Пашиняна.
Статья похожа на статью, опубликованную недавно в Washington Times, автором которой является прокурдский лоббист. Американский политолог армянского происхождения Эмиль Санамян считает, что эту практику можно назвать услугой «найми интеллектуала», когда готовый текст отправляется нескольким кандидатам, и имя первого кто ответит указывается как автор.
Мартин — отставной полковник военной полиции США, служил во время войны в Ираке. Сейчас он представляется как независимый автор и исследователь в области международных отношений. Согласно связанному с иранской разведкой сайту Iran Interlink и независимому экспертному сайту globalsecurity.org, он является лоббистом, который защищает военно-политическое движение Моджахедин-э Халк (Организация моджахедов иранского народа), которое борется против нынешних властей Ирана, и часто считается террористической организацией. Мартин периодически выступает в американских СМИ со статьями, связанными с Ираном.
У него также есть связи с лоббистской Организацией турецкого наследия (Turkish Heritage Organization). Примечательно, что он не особо затрагивает армяно-турецкий вопрос. В рамках сотрудничества с ними Мартин в особенности обращается к курдскому вопросу — РПК (Курдская рабочая партия), будущему курдов и вовлеченности Турции в сирийскую войну.
Добавим, что в армянской прессе к этой статье обратились сайты 7or.am и zham.am, которые связываются с именем Кочаряна.