Երեկ Ազգային ժողովում քննարկվում էր Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը։ Օրինագծի ընդունվելու դեպքում դեկտեմբերին նախատեսվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի կունենային նոր օրենսգրքով։ Սակայն այն չընդունվեց քվորումի բացակայության պատճառով։ Նախագծին կողմ քվեարկեց 56 պատգամավոր, մինչդեռ նախագծի ընդունման համար անհրաժեշտ էր 63 կողմ ձայն։
«Ծառուկյան» դաշինքի խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը, բացատրելով Գագիկ Ծառուկյանի՝ դահլիճից բացակայությունը, նշել է, որ վերջինս քվեարկության ժամանակ եղել է խորհրդարանում, սակայն ոչ հարմար արտահագուստ ունենալու պատճառով ներս չի մտել։
Ինչ վերաբերում է պատգամավորներից Վարդան Ղուկասյանի բացակայությանը, Նաիրա Զոհրաբյանը այն բացատրել է վերջինիս՝ Երևանում չլինելու հանգամանքով․ «Վարդան Ղուկասյանը, ենթադրելով, որ 5 անց կես քվեակություն չի լինելու, արդեն Գյումրիում էր և տեխնիկապես հնարավոր չէր, որ նա հասներ քվեարկության․․․»։
News.am կայքում տեղադրված է Նաիրա Զոհրաբյանի՝ լրագրողների հետ զրույցից մի հատված․ «Վարդան Ղուկասյանը հարմար արտահագուստով չէր. Նաիրա Զոհրաբյան» գլխագրով։
Այստեղ, սակայն, վերնագիրը չի համապատասխանում է իրականությանը, իսկ տեսանյութը մոնտաժված է։ Նաիրա Զոհրաբյանի մեկնաբանությունը՝ կապված Գագիկ Ծառուկյանի բացակայության հետ, կտրված է և միացված Վարդան Ղուկասյանի բացակայության վերաբերյալ արված խոսքին։ Ստացվել է՝ իբր Վարդան Ղուկասյանը բացակայել է նիստից ոչ հարմար արտահագուստով լինելու պատճառով, մինչդեռ դա վերաբերում էր Գագիկ Ծառուկյանին։
Համեմատելու համար առաջարկում ենք դիտել ամբողջական զրույցը, որում Նաիրա Զոհրաբյանը խոսում է Ազգային ժողովի նիստի և պատգմավորների բացակայության մասին։ Իսկ news.am-ի տեսանյութը կարող եք դիտել այստեղ։

Вардан Гукасян был в Гюмри, Царукян – в НС: News.am манипулирует
Вчера в Национальном собрании обсуждался проект поправок в Избирательный кодекс. В случае принятия законопроекта досрочные парламентские выборы, запланированные на декабрь, должны были пройти по новому кодексу. Однако законопроект не был принят из-за отсутствия кворума. За законопроект проголосовали 56 депутатов, а для принятия было необходимо 63 голоса «за».
Глава парламентской фракции блока «Царукян» Наира Зограбян, объясняя отсутствие Гагика Царукяна, отметила, что во время голосования он находился в здании НС, но не вошел в зал заседаний, потому что не был одет должным образом.
Что касается отсутствия Вардана Гукасяна, то Наира Зограбян объяснила это тем, что его не было в Ереване. «Вардан Гукасян, предпологая, что голосования в 17:30 не будет, был уже в Гюмри, и технически было невозможно, чтобы он успел к голосованию…»
На сайте News.am опубликован отрывок из беседы Наиры Зограбян с журналистами под заголовоком «Наира Зограбян: Вардан Гукасян не был одет должным образом».
Однако заголовок не соответствует действительности, а видеоматериал смонтирован. Комментарий Наиры Зограбян об отсутствии Гагика Царукяна был вырезан и добавлен к той части, где Зограбян объясняет отсутствие Вардана Гукасяна. Получилось, что Вардан Гукасян отсутствовал на заседании из-за того, то не был одет должным образом, в то время как это относилось к Гагику Царукяну.։
Для сравнения предлагаем посмотреть полную версию беседы Наиры Зограбян с журналистами, в которой она говорит о заседании НС и отсутствии депутатов. А видео News.am вы можете посмотреть здесь.