Սաղաթելյանի Aysor.am-ը և դրա կապը Քոչարյանի հետ
Օրերս անդրադարձել էինք Aysor․am-ի տարածած ապատեղեկատվությանը, երբ կայքը հրապարակել էր այնպիսի գլխագրով նյութ, որը ոչ միայն չէր արտացոլել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի բուն խոսքում տեղ գտած հայտարարությունները, այլև թյուրիմացության մեջ էր գցել ընթերցողին։
Մեր հրապարակման մեջ նշել էինք նաև, որ կայքը առնչվում է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ։
Aysor.am-ը, սակայն, տարածած ապատեղեկատվությունը հերքելու փոխարեն, կեղծիքի մեջ մեղադրեց «Փաստերի ստուգման հարթակին» (Fip.am) և նշեց հետևյալը․ «Խնդրում ենք ստի դեմ պայքարող և արհեստավարժություն քարոզող կայքին մատնանշել մամուլի հրապարակումները, որտեղ որպես ապացուցված փաստ ներկայացված է Aysor.am-ի կապը Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի հետ, կամ հրապարակայնորեն հերքել ակնհայտ կեղծիքը»։
Այժմ ներկայացնում ենք որոշ ուշագրավ տեղեկություններ կայքի սեփականատիրոջ վերաբերյալ:
Aysor.am-ը հիմնադրվել է 2008 թվականին «Պանորամա.էյեմ» ՍՊԸ կողմից։ Այս ընկերությունը և նույնանուն լրատվական կայքը՝ Panorama.am-ը, պատկանում են (պատկանում էին) «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանին, ով նաև ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արման Սաղաթելյանի հորեղբայրն է։
Արդարադատության նախարարության էլեկտրոնային ռեգիստրից տեղեկանում ենք, որ Արա Սաղաթելյանը «Պանորամա.էյեմ» ՍՊԸ-ի՝ իրեն պատկանող 49 տոկոս բաժնեմասը հանձնել է Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավոր Արմեն Թավադյանին։ Ի դեպ, ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Թավադյանը գնել է նաև «Արարատ» հեռուստաընկերությունը:
Վերադառնալով Aysor.am կայքին՝ հարկ ենք համարում նշել, որ վերջինիս գլխավոր խմբագիրը՝ Հովհաննես Կոսյանը, աշխատել է նաև Արա Սաղաթելյանի գլխավորած ՊՈԱԿ-ում և աշխատավարձ ստացել պետությունից։
Մեր հարցմանն ի պատասխան, նշված ՊՈԱԿ-ը ներկայացրել է մայիսի 1-ի դրությամբ հաստիքացուցակը, որտեղ Կոսյանը զբաղեցնում է հանրային կապերի բաժնի մասնագետի հաստիքը։
Կարծում ենք՝ կոռուպցիոն ռիսկը ակնհայտ է։ Սաղաթելյանն իր կողմից ղեկավարվող պետական կառույցում աշխատանքի է ընդունել մարդու, որը աշխատում է իր սեփական լրատվական կայքում։

Спонсируемый ГНКО сайт Aysor.am и его связь с Кочаряном
«Платформа проверки фактов» (Fip.am) на днях обратилась к распространенной Aysor․am дезинформации. На сайте былa опубликована статья под таким заголовком, который не только не отразил сути заявлений координатора программ НПО «Союз информированных граждан» Даниеля Иоаннисяна, но и ввел в заблуждение читателя.
В нашей статье мы также отметили, что сайт связывается с именем второго президента Роберта Кочаряна.
Aysor.am, однако, вместо опровержения дезинформации, обвинил во лжи Fip.am и отметил следующее: «Просим сайт, борющийся против лжи и пропогандирующий профессионализм, указать на публикации в прессе, в которых как доказанный факт представлена связь Aysor.am с офисом Роберта Кочаряна, или публично опровергнуть очевидную ложь».
Представим некоторые примечательные сведения о владельце сайта.
Aysor.am был основан в 2008 году ООО «Панорама.эйем». Эта компания и одноименный новостной сайт Panorama.am принадлежат бывшему директору ГНКО «Центр общественных связей и информации», руководителю аппарата Национального Собрания Ара Сагателяну, который приходится дядей депутату от фракции РПА Арману Сагателяну.
Из электронного реестра Министерства юстиции узнаем, что Ара Сагателян передал приближенному Роберта Кочаряна Армену Тавадяну 49% акций Panorama.am. Кстати, ранее стало известно, что Тавадян купил также телекомпанию «Арарат».
Возвращаясь к сайту Aysor.am, считаем должным отметить, что главный редактор сайта Ованнес Косян также работал в возглавляемой Ара Сгателяном ГНКО.
В ответ на наш запрос из ГНКО предоставили штатное рассписание по состоянию на 1 мая, в котором указано, что Косян занимает должность специалиста по связям с общественностью.
Полагаем, что конфликт интересов очевиден. Сагателян принял на службу в государственную структуру человека, который работает на его собственном новостном сайте.