Ի՞նչ աղմուկ էր ՊԵԿ-ի ու «խոպանչիներին» հարկելու շուրջ. պատմում ենք ըստ հերթականության
Երեկ՝ նոյեմբերի 19-ին, մեծ արձագանք ստացավ արտագնա աշխատանքի մեկնած ՀՀ քաղաքացիներին հարկելու մասին Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահ Դավիթ Անանյանի հայտարարությունը։
Հանրային ռադիոն դեռևս նոյեմբերի 16-ին (ուրբաթ) հաղորդել էր, որ ՊԵԿ-ը մասնավոր տրանսֆերտների հարկման մեխանիզմի գաղափար է շրջանառության մեջ դրել, ըստ որի՝ եթե արտերկրից քաղաքացին եկամուտ է ստանում, ապա պարտավոր է այն հայտարարագրել ու դրա 23 տոկոսը, որպես եկամտային հարկ, վճարել պետությանը: Անանյանը, մասնավորապես, Հանրային ռադիոյի «Ռադիոլուր» հաղորդման շրջանակում հայտարարել էր․ «Հարկը գանձվելու է տարեկան կտրվածքով: Ինքը (արտերկրում աշխատող ՀՀ քաղաքացին — խմբ․) արդեն պետք է իմանա, որ ինքը դրսից գումար է ստացել, դա եկամուտ է, որից ինքը պետք է հարկ վճարի: Հիմա ժողովուրդը կարող է մեզ քննադատել, ասել՝ տարիներ շարունակ մեր հարևանը, բարեկամը կամ ամուսինը խոպանում գումար է վաստակել և ուղարկել, որը չի հարկվել: Այո, այդ գումարը, որը նա վաստակել, ուղարկել է, պետք է որպես եկամուտ հայտարարագրվի, ու դրա հասանելիքը պետք է պետությունը ստանա: Եթե անձը, որն այդ եկամուտը ստացել է, դրսում արդեն հարկվել է, ապա պետք է մեզ ներկայացվեն տեղեկանքները, մենք հաշվի պետք է առնենք այդ հարկը, հանենք տարբերությունը և ապա հարկենք մեր օրենքով»:
Նոյեմբերի 19-ին՝ երկուշաբթի, քաղաքական դաշտում առաջինը թեմային անդրադարձավ ՀՀԿ-ական պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով նա խիստ քննադատեց գաղափարը և իր խոսքում մանիպուլյացիոն հայտարարություն արեց, թե իբր նախագիծ է ներկայացվել, այնինչ այս հարցով որևէ նախագծի մասին խոսք չկա անգամ։
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն ընդունեց որ այդ գաղափարն իրենց իշխանության ժամանակ է սկսել քննարկվել։ Հիշեցնենք, որ նմանատիպ գաղափար առաջ էր բերվել ավելի քան 3 տարի առաջ՝ 2015թ․ մայիսին։ Այն ժամանակ կառավարությունն օրենքի նախագիծ էր առաջարկում, ըստ որի, երկրի տարածքից դուրս շինարարական ու շինմոնտաժային աշխատանք կատարող ՀՀ քաղաքացիների համար նախատեսվում էր 13% երկամտահարկ սահմանել։ Նախագիծը նույնիսկ ընդունվել էր առաջին ընթերցմամբ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում՝ 64 կողմ, 16 դեմ և 21 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ։
ՊԵԿ-ը, իր հերթին, երկուշաբթի օրը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ փորձելով պարզաբանել Անանյանի ասածը։ Հայտարարության մեջ ՊԵԿ-ն ընդհանրապես ժխտեց, որ արտագնա աշխատանքի մեկնած քաղաքացիների եկամուտների հարկման մեխանիզմի նախագիծ կամ գաղափար կա։ «Իսկ ԶԼՄ-ին տված հարցազրույցում ՊԵԿ նախագահի պատասխանը բխել է ռեզիդենտների ստացած եկամուտների հարկման ընդհանուր սկզբունքներից (ՀՀ և արտասահմանյան աղբյուրներից ստացված եկամուտներ), սակայն դա չի նշանակում, որ նրանց եկամուտները ենթակա են լինելու հարկման կամ նման նախագիծ է քննարկվում»,- մասնավորապես, ասվում էր հայտարարության մեջ:
ՊԵԿ-ի տարածած հայտարարությունից հետո Անանյանն անձամբ երկու անգամ փորձեց պարզաբանել իր ասածը։ Կառավարության արտահերթ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նա ասաց․ «Ուղղակի հնարավոր է, որ այս կամ այն նախադասությունը, այս կամ այն միտքը սխալ ընկալված լինի: Ամենակարևորը հետևյալն է՝ առանց հանրային քննարկման որևէ նախաձեռնություն օրենքի ուժ չի կարող ստանալ»:
Անդրադառնալով կոնկրետ տրանսֆերտների հարկման խնդրին՝ Անանյանը հերքեց այդ միտքը և հավելեց․ «Անձը, ով դրսում աշխատում է և իր եկամուտն ուղարկում է, որպեսզի իր ընտանիքը սպառի, մենք սպառումը չենք հարկելու: Եթե անձը դրսում է աշխատում և, եթե եկամտային հարկի առումով համարվում է ռեզիդենտ, ինքն այսօր էլ տարեկան դեկլարացիա ներկայացնելու պարտավորություն ունի»։
Անանյանը փորձեց պարզաբանել թեման նաև Ֆեյսբուքում՝ գրելով, որ ինքը լրագրողներին ներկայացրել է «համատարած եկամուտների հայտարարագրման գործընթացում մեր հայրենակիցների արտագնա աշխատանքի դիմաց ստացված եկամուտները ևս հայտարարագրելու մասին տեսակետ (որը դեռ լրացուցիչ քննարկման կարիք ունի)»։ Ըստ նրա, «դա ամենևին չի նշանակում, որ այդ եկամուտները ենթակա են հարկման, քանի որ հայտարարագրելը դեռևս չի նշանակում հարկել»։
Նա հավելեց, որ այս պահին գործող օրենսդրությամբ արտագնա աշխատանքի դիմաց ստացված եկամուտները եկամտային հարկով հարկելու իրավական պարտականություններ կան, եթե խոսքը գնում է ռեզիդենտների մասին։
Կառավարության նիստում թեմային անդրադարձավ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը, որը ևս փորձեց պարզաբանել «խոպանչիների հարկման» մասին կառավարության տեսակետը։ Նա, մասնավորապես, պնդեց, որ բացառվում է հարկային բեռի ավելացում առանց լայն հանրային քննարկման։ Ըստ նրա, գաղափարը հետևյալն է՝ կա եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ ներդնելու միտք, համաձայն որի, բոլոր քաղաքացիները պետք է հայտարարագրեն իրենց եկամուտները։
Միզոյանն այս պնդումները կրկնեց նաև այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին։ Ֆեյսբուքյան իր էջում փոխվարչապետի պաշտոնակատարը գրեց՝ «ԲԱՑԱՌՎՈՒՄ Է, որ առանց մարդկանց համաձայնության հարկային բեռ ավելացվի։ Իսկ քննարկվող գաղափարը հայտարարագրումն է, ոչ թե հարկումը։ Ու ստեղ ամենակարևորը՝ հայտարարագրման ժամանակ հեչ պարտադիր չի, որ հայտարարագրված գումարը հարկվի»։

Шумиха вокруг налогов и трансфертов. Рассказываем в подробностях
Вчера, 19 ноября, широкую огласку получило заявление главы Комитета государственных доходов (КГД) Давида Ананяна о налогообложении граждан Армении, выезжающих на заработки за рубеж.
Общественное радио еще в пятницу, 16 ноября, сообщило, что КГД ввел в оборот идею о введении механизма подоходного налога на частные трансферты, согласно которой если гражданин получает доход из-за границы, то он обязан его декларировать, и 23% в качестве подоходного налога заплатить государству.
В рамках программы «Радиолур» Общественного радио Ананян, в частности, сказал: «Налог будет взиматься в годовом разрере. Он (гражданин Республики Армения, работающий за рубежом,  прим.ред.) должен уже знать, что деньги, коорые он заработал за рубежом, это доход, из которого он должен платить налоги. Теперь люди могут критиковать нас за то, что в течение многих лет их сосед, друг или супруг заработывал за рубежом деньги, которые не облагались налогом. Да, сумма, которую он заработал, отправил, должна быть декларирована как доход, а государство должно получить за нее налог. Если человек, который получил этот доход, уже был обложен налогом за рубежом, тогда нам должны быть предоставлены справки, мы должны учесть этот налог, вычесть разницу, а затем по нашему закону облажить налогом».
На политическом поле первой 19 ноября обратилась к этой теме депутат от РПА, вице-спикер НС Арпине Ованнисян. В прямом эфире на Facebook она решительно осудила эту идею и сделала манипуляционное заявление о том, что якобы «представлен законопроект», в то время как о каком-либо проекте по этому вопросу речи не идет.
Глава парламентской фракции РПА Ваграм Багдасарян признал, что эта идея начала обсуждаться еще тогда, когда у власти были они. Напомним, что аналогичная идея была выдвинута более 3 лет назад, в мае 2015 года. В то время правительство предложило законопроект, согласно которому для граждан РА, занимающихся строительно-монтажными работами за пределами страны, предусмотривалось установить двойное налогооблажение в 13%. Проект был даже принят в первом чтении на внеочередном заседании Национального собрания с 64 голосами «за», 16 «против» и 21 воздержался.
В свою очередь, в понедельник, пытаясь прояснить слова Ананьяна, КГД выступил с заявлением. В заявлении КГД вовсе заявил, что какого-либо подобного проекта или идеи нет. «А ответ главы КГД в интервью СМИ исходил из общего принципа налогообложения полученных резидентами доходов (доходов, полученных из источников в Армении и за рубежом), однако это не означает, что их доходы подлежат налогообложению или обсуждается подобный проект», – в частности, отмечается в заявлении.
После заявления КГД Ананян дважды лично попытался разъяснить сказанное им. В беседе с журналистами после внеочередного заседания правительства, он сказал: «Возможно, что то или иное предложение или мысль были неправильно восприняты. Самое главное заключается в том, что без общественного обсуждения какая-либо инициатива не может получить силу закона».
Коснувшись проблемы налогообложения частных тансфертов, Ананян опроверг эту идею и добавил: «Если человек, который работает за рубежом и отправляет свой доход своей семье на потребление, мы это потребление облагать налогом не будем. Если человек работает за рубежом и считается резидентом, то он и сейчас обязан представлять годовую декларацию».
Ананян попытался разъяснить тему также на своей странице в Facebook, написав, что он представил журналистам «взгляд на декларирование доходов (который нуждается в дальнейшем рассмотрении) наших граждан, выезжающих на заработки за рубеж». По его словам, «это не означает, что эти доходы подлежат налогообложению, поскольку декларирование еще не означает обложение налогом».
И.о. вице-премьера Арарат Мирзоян на заседании правительства также затронул эту тему. Он попытался прояснить мнение правительства относительно налогообложения трудовых мигрантов. В частности,  по его словам,  исключается увеличение налогового бремени без обсуждений с широкими слоями общества. По словам Мирзояна, суть заключается в том, что есть идея внедрения системы всеобщего декларирования, согласно которой все граждане должны декларировать свои доходы.
Мирзоян повторил эти утверждения также и сегодня, 20 ноября. На своей странице в Facebook и.о. вице-премьера написал: «Увеличение налогового бремени ИСКЛЮЧЕНО без согласия людей. А обсуждаемой идеей является не налогообложение, а декларирование. И самое главное здесь — во время декларирования не обязательно, чтобы декларируемая сумма облагалась налогом».