Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ նոյեմբերի 20-ին, կառավարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի սկզբում անդրադարձավ ժամանակավոր կառավարության իրականացրած պարտավորություններին և նշեց, որ հետհեղափոխական կառավարությունը կատարել է բոլոր այն պարտավորությունները, որ ստանձնել էր ժողովրդի առաջ՝ Սերժ Սարգսյանի թիմի հեռացում, ընտրությունների կեղծման պրակտիկայի վերացում, կոռուպցիայի դեմ պայքար, մենաշնորհների վերացում, օրենքի առաջ բոլորի հավասարություն և արտոնյալ անձանց հեռացում, ինչպես նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների իրականացում։
Պետք է նշենք, սակայն, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետհեղափոխական կառավարությունը բաց է թողել մի քանի կետեր, որոնց իրականացումը կարևոր և առաջնային քայլեր էին համարվում հեղափոխության ընթացքում։ Դրանցից է, մասնավորապես, ընտրությունների անցկացումը նոր Ընտրական օրենսգրքով։
Հեղափոխության ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս անդրադարձել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը՝ դրա կարևոր նախապայման համարելով Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները․
«Ես կարծում եմ, որ մինչև ազատ արդար ընտրություններ անցակացնելը պետք է լրջագույն փոփոխությունների ենթարկել ընտրական օրենսգիրքը, և ընդհանրապես օրենսդրական դաշտում փոփոխություններ պետք է անել, և դա այնպես պետք է անել, որ հապճեպ ոտքի վրա արված փոփոխություններ չլինեն, որ մեծ պրոբլեմներ չառաջացնեն»,- հայտարարել էր Փաշինյանը մինչև վարչապետ ընտրվելը։
Հանրահավաքներից մեկի ընթացքում էլ, խոսելով իրենց ճանապարհային քարտեզի մասին, Փաշինյանը նշել էր․ «Մաքսիմալ արագ օրենսդրական փոփոխություններով, Ընտրական օրենսգրքի, կուսակցությունների մասին օրենքի փոփխություններով ստեղծվում են նաև օրենսդական երաշխիքեր, որ կարող են առաջիկայում տեղի ունենալ արտահերթ, ազատ, արդար խորհրդարանական ընտրություններ»։
Իսկ արդեն որպես վարչապետ՝ Փաշինյանի ներկայացրած կառավարարության ծրագրի երկրորդ կետը վերաբերում էր արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, որտեղ, մասնավորապես, գրված է․ «․․․ կառավարությունը կարևորում է այնպիսի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, որը կլինի իրապես ազատ, արդար, թափանցիկ, ժողովրդավարական… փոփոխություններով անհրաժեշտ է՝ հրաժարվել ռեյտինգային ընտրական համակարգից և անցնել լիարժեք համամասնական համակարգի, ձևավորել նոր՝ իրական պատկերն արտացոլող ընտրական ցուցակներ… իրականացնել Ընտրական օրենսգրքի՝ ընտրողների ազատ կամարտահայտումը երաշխավորող այլ փոփոխություններ»։
Այդ նպատակն իրագործելու համար կառավարությունում ստեղծվել էր վարչապետին կից՝ Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հանձնաժողով: Սակայն, թեև գործադիրը հավանություն էր տվել հանձնաժողովի ներկայացրած փաթեթին, Ազգային Ժողովն այն տապալել էր։
Այսպիսով, փաստացի, դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ընտրություններն անցկացվելու են չփոփոխված Ընտրական օրենսգրքով։ Վարչապետի այն հայտարարությունը, թե կատարել են ժողովրդի առաջ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները՝ առանց բացառության, մասնակի է համապատասխանում իրականությանը։
Այսօրվա ասուլիսում, սակայն, խոսելով առաջիկա ընտրությունների և տապալված ԸՕ-ի մասին, Փաշինյանը հայտարարեց, որ ինքը պարտավորություն է ստանձնել իրականացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, ինչը և անում է, իսկ թե ո՞ր Ընտրական օրենսգրքով՝ չի նշվել: «Մենք հանրապետության հրապարակում չենք քննարկել, թե Ընտրական օրենսգրքի ինչ տարբերակով դա պետք է տեղի ունենա, և եթե նույնիսկ քննարկած լինեինք, խորհրդարանական ուժերի քվեարկության արդյունքում պետք է որևէ օրենք անցնի, և ամեն ինչ տեղի է ունեցել ձեր աչքի առաջ։ Կառավարությունը ամեն ինչ արել է թույլատրելի սահմաններում, որ այդ օրենսգիրքը ընդունվի»,- մասնավորապես, ասել է Փաշինյանը:

Никол Пашинян забыл о провалленом Избирательном кодексе
Во время революции Никол Пашинян неоднократно обращался к проведению внеочередных парламентских выборов, считая важным его условием внесение изменений в Избирательный кодекс.
19:29, 20 Ноя, 2018
Сегодня, 20 ноября, Никол Пашинян на пресс-конференции в правительстве отметил, что постреволюционное правительство выполнило все взятые перед народом обязательства: отстранение Сержа Саргсяна и его команды от власти, искоренение практики фальсификации результатов выборов, борьба с коррупцией, искоренение монополий, равенство всех перед законом и устранение привилегированных лиц, а также проведение внеочередных парламентских выборов.
Следует, однако, отметить, что постреволюционное правительство Никола Пашиняна упустило несколько пунктов, выполнение которых считалось важными и первичными шагами в ходе революции. В частности, одним из таких шагов было проведение выборов по новому Избирательному кодексу.
Во время революции Никол Пашинян неоднократно обращался к проведению внеочередных парламентских выборов, считая важным его условием внесение изменений в Избирательный кодекс. «Я считаю, что до проведения свободных справедливых выборов необходимо внести серьезные изменения в Избирательный кодекс и, в целом, внести изменения в законодательство, и это должно быть сделано так, чтобы эти изменения не были поспешными и не вызвали бы проблем», — заявил Пашинян ди избрания на пост премьер-министра».
На одном из митингов, говоря о дорожной карте, Пашинян отметил: «С максимально быстрыми законодательными изменениями, поправками к Избирательному кодексу и закону «О партиях» создаются также законодательные гарантии, что в ближайшее время могут быть проведены внеочередные, свободные и справедливые парламентские выборы».
Второй пункт представленной Пашиняном уже в качестве премьер-министра правительственной программы касался проведения внеочередных парламентских выборов. В нем, в частности, говорится: «Правительство придает большое значение проведению внеочередных парламентских выборов, которые будут действительно свободными, справедливыми, прозрачными, демократическими … с изменениями необходимо отказаться от рейтинговой избирательной системы и перейти к полнoценной пропорциональной системе, сформировать новую реалистичную картину избирательных списков …провести изменения в Избирательном кодексе, гарантирующие свободное волеизъявление избирателей».
Для достижения этой цели в правительстве была сформирована комиссия по реформированию избирательного законодательства при премьер-министре. Однако, несмотря на то, что исполнительный орган одобрил пакет, представленный комиссией, Национальное собрание его не приняло.
Фактически, таким образом предстоящие 9 декабря выборы пройдут по старому Избирательному кодексу. Заявление премьер-министра о том, что он выполнил все без исключения взятые перед народом обязательства отчасти сответствуют действительности
Однако сегодня на пресс-конференции, говоря о предстоящих выборах и проваленном Избирательного кодексе, Пашинян заявил, что он взял на себя обязательство провести внеочередные парламентские выборы, что он и делает, а по какому Избирательному кодексу не отметил: «На площади Республики мы не обсуждали вопрос относительно того, по какому Избирательному кодексу должны быть проведены выборы, и даже если бы мы обсуждали, то в результате голосования парламентских сил должен был бы пройти какой-нибудь закон. Все происходило на ваших глазах. Правительство сделало все возможное в рамках доступного для принятия этого законопроекта», — сказал Пашинян.