Կեղծիք առանց ֆոտոշոփի. ինչպե՞ս են «խմբագրել» Արայիկ Հարությունյանի գրառումը
Այս եղանակով ֆեյսբուքում կարելի է կեղծել ցանկացած բան՝ լուսանկարի և գրառման փոփոխություն, ուրիշի անվան տակ կեղծ հրապարակում և այլն։
18:03, 26 Նյմ, 2018
Օրեր առաջ համացանցում շրջանառվում էր կրթության և գիտության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի գրառման լուսանկարը  (screenshot), որում նախարարն իբր բազմաթիվ ուղղագրական սխալներ էր թույլ տվել:
Լուսանկարը շատ արագ տարածվեց սոցիալական ցանցերի հայկական տիրույթում (նաև մամուլի օգնությամբ) և դժգոհության մեծ ալիք բարձրացրեց։ Որոշ ժամանակ անց Կրթության և գիտության նախարարությունը հերքում տարածեց՝ հայտարարելով, որ գրառումը կեղծվել է։ Այդուհանդերձ, ինչպես դա լինում է հաճախ, հասարակության գիտակցության մեջ մնաց ապատեղկատվությունը, այլ ոչ դրա հերքումը։
Թեման, սակայն, նորից արծարծվեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ նոյեմբերի 23-ին տված ասուլիսում, երբ վերջինս հայտնեց, որ տարածված լուսանկարը կեղծվել է ֆոտոշոփի միջոցով։
Ոչ թե ֆոտոշոփ, այլ ծրագրավորում
Արայիկ Հարությունյանի ֆեյսբուքյան գրառումը իրոք կեղծվել է, սակայն ոչ թե ֆոտոշոփի միջոցով, այլ պարզ ծրագրային հնարքով։
Բրաուզերի Inspect element գործիքի օգնությամբ հնարավոր է փոփոխություն կատարել էջի HTML կոդում, որի արդյունքում բրաուզերը կցուցադրի ձեր փոփոխած տարբերակը։
Իհարկե, այդ փոփոխությունները վերանում են էջը թարմացնելուց հետո, սակայն փոփոխված հրապարակումը կարելի է screenshot անել, և ոչ ոք չի կարողանա, օրինակ, ֆոտոշոփի միջամտության հետքեր գտնել:

Фейк без фотошопа: как был «отредактирован» статус Араика Арутюняна
Таким способом в Facebook можно подделать все что угодно: изменить фотографию или запись, сделать фейковую публикацию под чужим именем и т.д.
18:03, 26 Ноя, 2018
Несколько дней назад в интернете распространилась фотография (screenshot) записи, сделанной исполняющим обязанности министра образования и науки Араиком Арутюняном на своей странице в Facebook, в которой министр якобы допустил многочисленные орфографические ошибки.
Скриншот быстро распространился в армянском сегменте социальных сетей (не без участия прессы) и вызвал широкую волну недовольства. Некоторое время спустя Министерство образования и науки распространило опровержение, заявив, что эта запись была подделана. Тем не менее, как это часто бывает, в сознаниии общественности закрепилась дезинформация, а не опровержение.
Эта тема, однако, снова была затронута на пресс-конференции 23 ноября, когда и.о. премьер-министра Никол Пашинян сообщил, что скриншот был создан при помощи инструментов фотошопа.
Не фотошоп, а программирование
Запись Араика Арутюняна в Facebook действительно была подделана, однако не при помощи фотошопа, а элементарного программного трюка.
При помощи интрумента Inspect element браузера возможно вносить изменения в HTML коде страницы, в результате чего браузер будет показывать измененный вами вариант.
Конечно, эти изменения исчезают после обновления страницы, но можно сделать скриншот измененной публикации, и никто не сможет найти следы вмешательства, например, фотошопа.