Հնա՞րք թե՞ չիմացություն. Փաշինյանը ՀՀ միակ ղեկավարը չէ, որի որդին ծառայել է բանակում
Նախընտրական քարոզարշավն արդեն սկսվել է։ Ազգային ժողով անցնելու համար պայքարում են 11 քաղաքական ուժեր։ Քաղաքական պայքարում առաջատարը «Իմ քայլը» դաշինքն է, որի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ՝ նոյեմբերի 27-ին, Ալավերդիում ուշագրավ հայտարարություն արեց։ Մասնավորապես, նա ասաց, որ ինքը ՀՀ միակ ղեկավարն է, ում որդին ծառայում է բանակում, և այն էլ՝ Արցախում։
«Էդ ո՞ր խելոքն է մտածել, որ ես իմ որդուն ուղարկել եմ Ղարաբաղ ծառայելու, որ Ղարաբաղը հանձնեմ: Նույնիսկ Ղարաբաղի ղեկավարների երեխաները Ղարաբաղում չեն ծառայել և ընդհանրապես բանակում չեն ծառայել․․․» ,-  նաև նշել է Փաշինյանը։
Այս հայտարարությունը, սակայն, միանշանակ չընդունվեց հանրության կողմից։ Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը, մասնավորապես,  այս առիթով հանդես եկավ մեկնաբանությամբ և նշեց, որ Փաշինյանը պետք է պարզաբանի, թե կոնկրետ որ ղեկավարի մասին է խոսքը: Ըստ Դավիթ Բաբայանի, Արցախի գործող նախագահ Բակո Սահակյանի որդին ծառայել է բանակում, նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանի որդին ևս ծառայել է։ Պարտադիր զինվորական ծառայություն են անցել նաև Պաշտպանության բանակի հրամանատարի 2 որդիները, և Փաշինյանը պետք է պարզաբանի, թե կոնկրետ որ ղեկավարի մասին է եղել այդ խոսքը։
Բանակում ծառայել են նաև Լևոն Տեր-Պետրոսյանի որդին՝ Դավիթ Տեր-Պետրոսյանը, և Ռոբերտ Քոչարյանի երկու որդիները:
Factor.am-ի՝ ՊՆ ուղարկված հարցման պատասխանում նշված է, որ բանակում ծառայել է նաև ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի պատգամավոր որդին՝ Արգամ Աբրահամյանը:
Հավելենք նաև, որ պարտադիր զինվորական ծառայություն չեն անցել ՀՀ նախկին վարչապետ, ապա նաև Աժ պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանի որդին՝  Արտաքին գործերի փոխնախարար Ռոբերտ Հարությունյանը, ինչպես նաև նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի որդի Տիգրան Կարապետյանը։

Трюк или незнание? Пашинян не единственный руководитель РА, чей сын служил в армии
В Армении стартовала предвыборная агитация. За места в парламенте борются 11 политических сил. Лидером политической борьбы является блок «Мой шаг», руководитель которого Никол Пашинян 27 ноября в Алаверди сделал примечательное заявление.
«Кому в голову пришла мысль, что я отправил служить своего сына в Карабах, чтобы отдать Карабах? Даже сыновья руководителей Карабаха не служили в Карабахе. Они вообще не служили в армии…», — отметил Пашинян.
Однако это заявление было неоднозначно воспринято общественностью. В частности, пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян выступил с комментарием и отметил, что Пашинян должен уточнить, о каком руководителе идет речь. По словам Давида Бабаяна, в армии служили сын действующего президента Арцаха Бако Саакяна и сын экс-президента Аркадия Гукасяна. Бабаян также отметил, что обязательную военную службу прошли двое сыновей командующего Армией обороны, и Пашинян должен уточнить, о каком конкретно руководителе шла речь.
Служили в армии также сын Левона Тер-Петросяна — Давид Тер-Петросян, и двое сыновей Роберта Кочаряна.
В ответ на запрос Factor.am из Министерства обороны отметили, что служил в армии также сын экс-премьера Овика Абрамяна, депутат НС Аргам Абрамян.
Добавим также, что обязательную военную службу не проходили сын экс-премьера, ныне депутата НС Хосрова Арутюняна, заместитель министра иностранных дел Роберт Арутюнян, а также сын экс-премьера Карена Карапетяна — Тигран Карапетян.