Քոչարյանը ծանոթ չի՞ եղել 0038 գաղտնի հրամանին։ Փաստերը պնդում են հակառակը
Քոչարյանի պաշտպան Օրբելյանի խոսքով՝ Քոչարյանն այս հրամանի տեքստին ծանոթ չի եղել․ «Ինքը գաղտնի հրամանին ծանոթ չէ, գաղտնի հրամանի զուտ տեքստի մասին տեղյակ չէ»:
12:11, 5 Դկտ, 2018
Մարտի 1-ի գործով որպես մեղադրյալ հանդես եկող նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբաններից Արամ Օրբելյանը երեկ՝ դեկտեմբերի 4-ին, նշել է, որ Քոչարյանի պնդմամբ, ինքը տեղյակ չի եղել 0038 գաղտնի հրամանի տեքստին։
Ըստ 2008 թվականի փետրվարի 23-ին ՀՀ այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի ստորագրած հրամանի, Զինված ուժերի ողջ անձնակազմին հրահանգվել էր անցնել զորանոցային վիճակի և ՊՆ կենտրոնական ապարատի վարչությունների առանձին բաժիններում ստեղծել տաբելային զենքով զինված սպայական խմբեր։ Ըստ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության (ՀՔԾ) հրապարակած տեղեկությունների, այդ հրամանով հանձնարարվել էր այդ ստորաբաժանումները համալրել «առավել պատրաստված, հոգեբանորեն կայուն ծառայողներով»։
Քոչարյանի պաշտպան Օրբելյանի խոսքով, սակայն, Քոչարյանն այս հրամանի տեքստին ծանոթ չի եղել: «Ինքը գաղտնի հրամանին ծանոթ չէ, գաղտնի հրամանի զուտ տեքստի մասին տեղյակ չէ»,-  մասնավորապես ասել է Օրբելյանը՝ հավելելով, որ Քոչարյանը, որպես կանոն, չէր ընթերցում նախարարների՝ նույնիսկ ուժայինների հրամանները, քանի որ ժամանակը պարզապես չէր բավարարի այլ հարցերով զբաղվելու համար:
Ըստ այդմ, ստացվում է, որ ՀՀ նախագահը, որն այդ ժամանակ գործող Սահմանադրությամբ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարն էր, չի իմացել, որ ԶՈւ անձնակազմին հրահանգվել էր տեղափոխվել զորանոցային վիճակի և ստորաբաժանումներ ստեղծել, որոնք մարտի 1-ին կբերվեին Երևան։
Ճիշտ է՝ այդ հրամանը ստորագրվել է Հարությունյանի կողմից, բայց անհնար է, որ նախագահը մանրամասն ծանոթ չլիներ այդ հրամանի տեքստին։ Դրա մասին անուղղակիորեն ասել է նաև հենց ինքը՝ Հարությունյանը։
Մարտի 1-ի գործով փաստահավաք խմբի գործունեության շրջանակում Հարությունյանը 2008 թվականին կանչվել էր հարցաքննության։ Այդ հարցաքննության տեսաձայնագրության որոշ հատվածներ տեղ են գտել Տիգրան Պասկևիչյանի 2011 թվականին թողարկված «Հայաստանի կորսված գարունը» ֆիլմում։
Տեսանյութում, մասնավորապես, երևում է, որ փաստահավաք խմբի անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը Հարությունյանին մի քանի անգամ տարբեր ձևակերպումներով հարցեր է ուղղում մարտի 1-ին ՀՀ զինված ուժերի ներգրավածության մասին։ Հարությունյանը հիմնականում խուսափողական պատասխաններ է տալիս, սակայն փաստացի ընդունում է, որ Զինված ուժերի ներգրավումը մարտի 1-ին հենց նախագահի բանավոր հրամանով է եղել։
Անդրանիկ Քոչարյանի հարցին, թե մարտի 1-ին Երևանում ռազմական դրություն եղե՞լ է, Հարությունյանը պատասխանում է․ «Ոչ, բայց մի բան եմ ուզում ասել։ Էդ հարցը ինչո՞ւ եք ինձ տալիս։ Ես ուզում եմ հասկանալ՝ ինչո՞ւ եք այդ հարցը ինձ տալիս։ Ես պաշտպանության նախարար եմ եղել, ես գերագույն գլխավոր հրամանատարի պես չեմ քննարկելու էս թեման՝ գլխավոր հրամանատարը իրավունք ուներ, թե իրավունք չուներ։ Ինչո՞ւ եք այդ հարցը ինձ տալիս»։
Մեզ հետ զրույցում Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ Հարությունյանը հարցաքննության ժամանակ ակնհայտորեն մի հասցեատիրոջ է նշում՝ գերագույն գլխավոր հրամանատարը։ Նա հավելեց, որ նման հրամանները միշտ զեկուցվել են նախագահին։ Եվ չնայած իրավական առումով Քոչարյանը կարող է պնդել, որ ծանոթ չի եղել տեքստին, Հարությունյանի խոսքերը հակառակն են ապացուցում։
Ըստ էության, Վերաքննիչ քրեական դատարանում քննության ժամանակ Քոչարյանը փորձում է պատասխանատվությունը գցել այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Հարությունյանի վրա, որն էլ հենց հրամանը ստորագրողն էր։ Հիշեցնենք, որ Հարությունյանը այս տարվա հուլիսից հետախուզման մեջ է գտնվում։

Кочарян не был знаком с секретным приказом № 0038? Факты утверждают обратное
Один из адвокатов обвиняемого по делу «1 марта» экс-президента Роберта Кочаряна Арам Орбелян 4 декабря отметил, что Кочарян не был знаком с текстом секретного приказа № 0038.
В соответствии с приказом тогдашнего министра обороны Республики Армения Микаела Арутюняна от 23 февраля 2008 года всему личному составу Вооруженных сил РА был дан приказ перейти на казарменное положение, а в управлениях Центрального аппарата МО РА, отдельных отделах создать вооруженные табельным оружием офицерские группы.  Согласно информации, предоставленной Специальной следственной службой РА (ССС), было поручено считать эти подразделения «наиболее подготовленными, психологически стабильными офицерами».
Однако, по словам адвоката Кочаряна, Кочарян не был знаком с текстом этого приказа. «Он не знаком с секретным приказом, не знает о чем идет речь в тексте приказа», — сказал Орбелян, добавив, что Кочарян, как правило, не читал приказы министров, даже силовиков, поскольку времени на решение других вопросов просто не хватило бы.
Таким образом, получается, что президент РА, который по действующей в то время Конституции был Верховным главнокомандующим Вооруженными Силами, не знал, что вооруженным силам было поручено перейти на казарменное положение и создать подразделения, которые 1 марта были бы приведены в Ереван.
Правда, этот приказ был подписан Арутюняном, но невозможно, чтобы президент не был знаком с текстом этого приказа. Об этом косвенно заявил и сам Арутюнян.
В рамках деятельности группы по установлению фактов по делу 1 марта Арутюнян в 2008 году был вызван на допрос. Некоторые фрагменты видеозаписи допроса нашли место в фильме Тиграна Паскевичана «Потерянная Армения».
На кадрах, в частности, видно, как член группы по установлению фактов  Андраник Кочарян несколько раз задает вопросы в разной формулировке о вовлеченности ВС РА Армении в события 1 марта. Арутюнян в основном дает уклончивые ответы, но фактически признает, что вовлеченность ВС в события 1 марта была по устному приказу президента.
Отвечая на вопрос Андраника Кочаряна о том, было ли 1 марта введено военное положение в Ереване, Арутюнян ответил: «Нет, но я хочу сказать одну вещь. Почему вы задаете этот вопрос мне? Я хочу понять, почему вы задаете этот вопрос мне? Я был министром обороны, и я не буду обсуждать имеел ли Верховный главнокомандующий право или нет. Почему вы задаете этот вопрос мне?».
В беседе с FIP.am Андраник Кочарян сказал, что во время допроса Арутюнян явно упоминает адресата — Верховного главнокомандующего. Он добавил, что такие приказы всегда докладывались президенту. И хотя Кочарян может на законных основаниях настаивать на том, что он не был знаком с текстом приказа, слова Арутюняна доказывают обратное.
По сути, в ходе рассмотрения жалобы в Апелляционном уголовном суде Кочарян пытается перекинуть ответственность на тогдашнего министра обороны Арутюняна, который и был тем, кто подписал приказ. Напомним, что с июля этого года Арутюнян находится в розыске.