ՌԴ դեսպանատունը փորձել է «կոծկել» Գյումրու դաժան սպանությունը
Դեկտեմբերի 3-ին տեղեկություն տարածվեց, որ Գյումրիում ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայողը դաժան ծեծի է ենթարկել Սլաբոտկա կոչվող թաղամասում քաղաքապետարանի բնակկոմունալ և շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնի բանվոր կանանցից մեկին։
Նախնական տեղեկությունների համաձայն՝ կինը վաղ լուսաբացին գնացել է աշխատանքի, նրան ինչ-որ մեկը հետապնդել է ու դաժանաբար ծեծել։ Տուժած կինը, ով 57 տարեկան է, տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն՝ «գանգուղեղային փակ վնասվածք հարցականով» ախտորոշմամբ, սակայն կյանքը փրկել չի հաջողվել և ժամը ժ.11.30-ի սահմաններում հիվանդանոցում գրանցվել է նրա կենսաբանական մահը։ Նույն օրը հայտնի դարձավ, որ սպանություն կատարած զինծառայողը պայմանագրային է, և ձերբակալվել է ՀՀ ոստիկանության Գյումրու տարածքային աշխատակիցների կողմից:
Կարճ ժամանակ անց Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը հաղորդագրություն տարածեց, որում հերքեց ամբողջ կատարվածը։ Դեսպանատան տվյալներով՝ դեկտեմբերի 3-ին տվյալ պայմանագրային զինծառայողը ծառայության չի եղել:
Արձագանքը բավականին կոշտ էր։ Վերջինս կշտամբեց տեղական լրատվամիջոցներին անպատասխանատու վարքագծի համար, «ճչացող» վերնագրերի և չստուգված, չհաստատված տվյալներ հրապարակելու մեջ։
«Նման անպատասխանատու վարքագիծը, հատկապես ընտրությունների այս ոչ դյուրին շրջանում, ձեռնտու է այն ուժերին, որոնք  ցանկանում են սեպ խրել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա ռազմավարական և ավանդական բարեկամական հարաբերություններում», — ասված է ռուսական հայտարարության մեջ։
Արդեն նախօրեին ՀՀ Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը, լրատվամիջոցների հարցին ի պատասխան հայտնեց, որ սպանության գործով ձերբակալվել է ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող։ Հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդված 2-րդ մասի 14-րդ կետի հատկանիշներով, այն է՝ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնասվածք պատճառելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահը։
Փաստորեն ՌԴ դեսպանատունը, արագ արձագանքելով և հերքելով կատարվածը, ոչ միայն վիրավորել է տեղական մի շարք լրատվամիջոցների` ակնարկելով, որ իրենց հետևում կանգնած են ինչ-որ ուժեր, որոնք  ցանկանում են «սեպ խրել Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա ռազմավարական և ավանդական բարեկամական հարաբերություններում», այլև պարզապես փորձել է կեղծել եղելությունը։

Посольство РФ пыталось «скрыть» жестокое убийство в Гюмри
Днем 3 декабря распространилась информация о том, что военнослужащий 102-й российской военной базы в Гюмри в квартале Слободка жестоко избил одну из женщин, работавших в отделе жилищно-коммунального хозяйства и охраны окружающей среды мэрии города.
По предварительным сведениям, на рассвете, когда  женщина шла на работу, неизвестный стал ее преследовать и жестоко избил ее. Пострадавшая была  госпитализирована в медцентр с диагнозом «закрытая черепно-мозговая травма под вопросом», однако спасти ее не удалось — около 11.30 она умерла. В тот же день стало известно, что совершивший убийство военнослужащий-контрактник был арестован сотрудниками полиции города Гюмри.
Вскоре после этого посольство России в Армении выступило с заявлением, опровергающим случившееся. По данным посольства, 3 декабря военнослужащий-контрактник на службу не вышел. Реакция была довольно жесткой. В посольстве осудили местные СМИ за безответственное поведение и публикацию «кричащих» заголовков и непроверенных, неподтвержденных данных.
«Такое безответственное поведение, особенно в непростой предвыборный период, играет на руку тем силам, которые хотят вбить клин в стратегические и традиционно дружественные отношения между Арменией и Россией», — говорится в заявлении российского посольства.
Позднее начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Аревик Хачатрян, отвечая на вопрос журналистов, сообщила, что по делу об убийстве задержан военнослужащий 102-й российский военной базы.  Возбуждено уголовное дело по пункту 14, 2-й части статьи 112 Уголовного кодекса Армении (умышленное нанесение телесного повреждения, которое привело к смерти пострадавшего).
Фактически, посольство России, быстро среагировав и опровергнув произошедшее, не только оскорбило ряд местных СМИ, намекая на то, что за ними стоят какие-то силы, которые хотят «вбить клин в стратегические и традиционно дружественные отношения между Арменией и Россией», но и попыталось фальсифицировать случившееся.