ՌԴ դեսպանատան անհեթեթ կոչն ու Գյումրու սպանությունների քաղաքական կողմը
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատունն այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, բավական ուշագրավ հաղորդագրություն է տարածել դեկտեմբերի 2-ին Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողի կողմից 57-ամյա կնոջ սպանության վերաբերյալ:
Հաղորդագրությունում դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կոչ է անում չքաղաքականացնել գյումրեցի կնոջ սպանությունը և «չանել հապճեպ եզրակացություններ և չխանգարել հայկական քննչական մարմիններին՝ կատարել իրենց գործը»:
Դեսպանատան հաղորդագրությունը, սակայն, հնչում է նույնքան անհեթեթ, որքան իր հիշվող արտահայտություններով հայտնի ԱԺ նախկին նախագահ Գալուստ Սահակյանի հայտարարությունը՝ ԱԺ ամբիոնը չքաղաքականացնելու մասին, և ահա թե ինչու:
Իրականում Գյումրու ռազմաբազայի զինծառայողների կողմից Հայաստանի տարածքում կատարված հանցագործությունները նախևառաջ պետք է դիտարկել քաղաքական տեսանկյունից, քանի որ նման դեպքերից հետո բոլոր գործողությունները նախատեսված են «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի մասին» համաձայնագրով, որը, անկասկած, հենց քաղաքական փաստաթուղթ է և վերաբերում է երկու երկրների հարաբերություններին:
Ըստ այդ համաձայնագրի, ռուսական ռազմական բազայի կազմում ընդգրկվող անձանց կողմից ՀՀ տարածքում հանցագործություն կատարելու գործերը ենթակա են ՀՀ իրավասու մարմինների քննությանը` ՀՀ օրենսդրության կիրառմամբ: Այնինչ, իրականում հանցագործության մեջ կասկածվողը չի ձերբակալվել հայկական իրավապահների կողմից և պահվում է ոչ թե հայկական իրավապահների մոտ, այլ նույն՝ տխրահռչակ 102-րդ ռազմաբազայում: Իսկ թե ինչո՞ւ է այդ ռազմաբազան տխրահռչակ, թերևս, հայտնի է բոլորին: Եվ այստեղ ևս հարկ է նշել, որ ռազմաբազայի հետ կապված ամենաողբերգական դեպքը՝ զինծառայող Պերմյակովի կողմից գյումրեցի ընտանիքի սպանությունը, նույնպես գտնվում էր քաղաքական համատեքստում, քանի որ այն ժամանակ ևս մարդասպանը հայտնվել էր ոչ թե հայ իրավապահների ձեռքում, այլ ռուսական ռազմաբազայում:
Այս հարցը, ի հեճուկս ՌԴ դեսպանատան կոչերի, հենց քաղաքական է, քանի որ եթե ռուսական կողմը ինքն է ձերբակալում Հայաստանի տարածքում հանցագործություն կատարած իր զինծառայողներին և պահում իր մոտ, ապա դրանով խախտում է հայ-ռուսական վերոնշյալ պայմանագիրը, ինչին, անշուշտ, պետք է քաղաքական արձագանքներ տրվեն:
• Total: 202
• 202
Չվճարված հարկեր ու կոմունալ պարտքեր․ Նարեկ Կարապետյանի դեմ Մոսկվայի դատարանում երկու գործ կա
18:30, 5 Հնս, 2026
2026 թվականի Ազգային ժողովի ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Նարեկ Կարապետյանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրում արտացոլված չէ իր...
Արթուր Խաչիկյանի մոլորեցնող պնդումները
17:29, 5 Հնս, 2026
Խաչիկյանի հայտարարությունները մոլորեցնող են․ փաստաթղթի ուսումնասիրությունը չի հաստատում նրա այն պնդումը, թե «Մեղրին հանձնվել է» կամ որ համաձայնագիրը նախատեսում է...
Ռուսաստանի հայերի միությունն ու ФСБ-ն համագործակցո՞ւմ են
12:26, 5 Հնս, 2026
Մի քանի հեռախոսազրույց՝ և մի շարք աղմկահարույց հայտարարություններ Պարզվում է՝ Ռուսաստանի հայերի միությունն ուФСБ-ն համագործակցում են: Մանրամասները՝ https://fip.am/49415

Нелепый призыв посольства РФ и политическая сторона убийств в Гюмри
Сегодня, 14 декабря, посольство России в Армении выступило с примечательным заявлением в связи с убийством 57-летней женщины военнослужащим 102-й российской военной базы, дислоцированной в Гюмри.
В своем заявлении дипломатическое представительство призвало не политизировать убийство женщины в Гюмри и «не делать поспешных выводов и не мешать армянским следственным органам выполнять свою работу».
Заявление посольства, однако, звучит также нелепо, как и призыв известного своими заявлениями экс-председателя Национального Собрания Галуста Саакяна не политизировать трибуну НС. И вот почему.
В действительности, преступления, совершенные на территории Армении военнослужащими военной базы в Гюмри, следует рассматривать прежде всего с политической точки зрения, поскольку действия после таких инцидентов предусматриваются «Договором между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения», который, несомненно, является политическим документом и касается отношений между двумя странами.
Согласно этому договору, по делам о преступлениях, совершенных на территории Республики Армения лицами, входящими в состав российской военной, применяется законодательство Республики Армения, действуют ее компетентные органы.
Между тем как, в действительности, подозреваемый не был арестован правоохранительными органами Армении и содержится не у них, а на той же пресловутой 102-й военной базе. А почему эта военная база пресловутая, известно всем. И здесь следует отметить, что самый трагический инцидент, связанный с военной базой — убийство гюмрийской семьи военнослужащим Пермяковым, также рассматривался в политическом контексте, поскольку и тогда убийца оказался не в руках правоохранительных органов Армении, а на российской военной базе.
Этот вопрос, несмотря на призывы посольства РФ, является политическим, поскольку российская сторона сама арестовывает своих военнослужащих, совершающих преступления на территории Армении, и содержит их у себя, и тем самым нарушает вышеупомянутый армяно-российский договор, чему, конечно же, необходимы политические реакции.