Այսօր, Երևանի Հիլթոն հյուրանոցում ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը և արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը ստորագրեցին հուշագիր ապրիլին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ դաշինքով հանդես գալու մասին:
Սակայն, դեռևս ոչ վաղ անցյալում «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հարաբերությունները բավականին այլ էին:
Այսպես, 2015 թվականի դեկտեմբերին Ազատության հրապարակում, «Նոր Հայաստան» շարժման հանրահավաքի ժամանակ, անդրադառնալով Սեյրան Օհանյանին՝ Հովհաննիսյանը նշել էր, որ բացի Սերժ Սարգսյանից և Հովիկ Աբրահամյանից, ինքն այսուհետ պահանջում է նաև պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրաժարականը՝ վերջինիս մեղադրելով ընտրակեղծարարության մեջ:
«Այսօր մենք, ցավոք, զեկուցում եք, որ այն մարդը, որը կարող է դառնալ ՀՀ նախագահ, մասնակցել է պետական հանցագործության՝ ուղարկելով զինվորներին բաց, ուղղորդված ստի քվեարկության, ու ես պահանջում են Սեյրան Օհանյանի հրաժարականը»,- հայտարարել էր Հովհաննիսյանը:
Դրան ի պատասխան Օհանյանը «Ժառանգության» առաջնորդին խորհուրդ էր տվել «այլ բաներով զբաղվել»՝ հավելելով, որ չի կարող հրաժարվել հայրենիքին ծառայելուց:
Սակայն, ընդհանուր առմամբ Րաֆֆի Հովհաննիսյան – Սեյրան Օհանյան հակամարտության սկիզբ կարելի է համարել 2013 թվականը, երբ Հովհաննիսյանը հրապարակավ մեղադրեց Օհանյանին նախագահական ընտրությունների կեղծիքներին մասնակցության մեջ՝ պահանջելով նրա հրաժարականը:

Прошлое отношений Раффи Ованнисяна и Сейрана Оганяна
Сегодня в гостинице Hilton в Ереване бывший министр обороны Армении Сейран Оганян, бывший министр иностранных дел Раффи Ованнисян и бывший министр ИД Вардан Осканян подписали меморандум об участии на  предстоящих парламентских выборах единым блоком.
Однако, в недавнем прошлом, отношения между лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном и министром обороны Армении Сейраном Оганяном были довольно иные.
Так, в декабре 2015 года на площади Свободы, во время митинга движения «Новая Армения», Ованнисян, обратившись к Сейрану Оганяну, отметил, что помимо отставок Сержа Саргсяна и Овика Абрамяна, он также требует отставки министра обороны Сейрана Оганяна, обвинив последнего в фальсификации.
«Сегодня, к сожалению, мы сообщаем о том, что человек, который мог бы стать президентом Армении, участвовал в государственном преступлении, посылая солдат на открытое, направленное ложное голосование, и я требую отставки Сейрана Оганяна»,- объявил Ованнисян.
В ответ на это Оганян посоветовал лидеру партии «Наследие» «заняться чем-нибудь другим», добавив, что не может отказаться от служения своей родине.
Однако, в целом, началом конфликта Раффи Ованнисян-Сейран Оганян можно считать 2013 год, когда Ованнисян публично обвинил Оганяна в участии в фальсификации на президентских выборах, требуя его отставки.