Հայաստանում դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած ԱԺ արտահերթ ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հայտ էին ներկայացրել մեկ տասնյակից ավելի ՀԿ-ներ, որոնց մեջ կային ինչպես հայտնի իրավապաշտպան ՀԿ-ներ, այնպես էլ անհայտ անուններով ու ծագմամբ կազմակերպություններ։
«Հետքը» նոյեմբերի 24-ին գրեց այդ ՀԿ-ների մասին, ինչից հետո ավելի քան 21 500 դիտորդներ ներկայացրած 4 ՀԿ-ներից 3-ի հավատարմագրումը չեղարկվեց ԿԸՀ-ի կողմից։ Փոխարենը, սակայն, դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հնարավորություն ստացավ «Աբովյանի ուսանողական խորհուրդ» ՀԿ-ն, որը, տարօրինակ զուգադիպությամբ, ներկայացրել էր 5 406 դիտորդ՝ ճիշտ այնքան, որքան ներկայացրել էր ԿԸՀ-ի կողմից մերժված «Համահայկական երիտասարդական ասոցիացիա» ՀԿ-ն։
Հաշվի առնելով դիտորդների այդպիսի մեծ թիվը, ինչպես նաև ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկի գրառումն այն մասին, որ իր մահացած հոր անունը հայտնվել է «Աբովյանի ուսանողական խորհուրդ» ՀԿ դիտորդների ցուցակում, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» FIP.am-ի թիմը որոշեց ուսումնասիրել այդ ցուցակը։
Մենք, նախ, որոշեցինք դասավորել դիտորդների ցուցակն այբբենական կարգով, ինչի արդյունքում մի հետաքրքիր օրինաչափություն ստացվեց։ Մասնավորապես, ակնհայտ դարձավ, որ ցուցակում առկա են բազմաթիվ կրկնվող անուններ (կրնվում է անունը, ազգանունը և հայրանունը), որոնք, սակայն, ընտրողների ռեգիստրում հանդիպում են ընդամենը մեկ անգամ, իսկ որոշ դեպքերում էլ՝ ընդհանրապես բացակայում են։
Այսպես, վերոնշյալ ՀԿ-ի դիտորդների ցուցակում 5 406-ից 1 120 անուն նշված է ավելի քան մեկ անգամ, այնինչ այդ տվյալներով մարդիկ միակն են ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում, (որը հասանելի է ԿԸՀ-ի կայքում)։
381 անուն ընդհանրապես չկա ընտրողների ռեգիստրում (այս անձինք կամ մահացած են, կամ անչափահաս են, կամ ՀՀ քաղաքացիներ չեն, կամ պարզապես հորինված են), իսկ 512-ի դեպքում երկու և ավելի նույնանուն դիտորդների տվյալները նույն քանակով կային նաև ռեգիստրում (քիչ հավանական զուգադիպություն է, որ նույն ՀԿ ցուցակում կարող են հանդիպել լիովին նույն տվյալներ ունեցող անձինք)։
Ուշագրավ է նաև այն, որ ցուցակն ուսումնասիրելիս մեզ հանդիպեցին նաև բավականին հայտնի անուններ, որոնց առկայությունը «Աբովյանի ուսանողական խորհուրդ» ՀԿ դիտորդների ցուցակում առնվազն զավեշտալի է։
Պարզվեց, որ, ի թիվս այլոց, «Աբովյանի ուսանողական խորհրդի» կազմով «դիտորդություն» են իրականացրել «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանը, մշակույթի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցի հայրը՝ Կամո Մակունցը, ինչպես նաև բազմաթիվ անձինք, որոնք երկրում չեն եղել, եղել են տարբեր կուսակցությունների վստահված անձինք, հանձնաժողովի անդամներ կամ պարզապես մարդիկ, որոնք, բացի ընտրելուց, որևէ այլ կերպ չեն մասնակցել ընտրական գործընթացներին։
Լիլիթ Մակունցը մեզ հետ զրույցում զարմանք արտահայտեց ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ և հերքեց իր հոր կապը այդ կազմակերպության հետ: Հովսեփ Խուրշուդյանը ևս տեղյակ չէր, թե ինչպես է իր անունը հայտնվել այդ կազմակերպության դիտորդների ցանկում:
Օրինակ` Գեղազնիկ Անդեյանը եղել է ՀՅԴ վստահված անձ, Քամալյան Գոհարը եղել է հանձնաժողովի անդամ 24/1 տեղամասում, Մետաքսյա Դավթյանը ընդհանրապես չի մասնակցել ընտրություններին և այլն:
Վերոնշյալ անձինք տեղյակ չեն եղել, որ «դիտորդություն» են իրականցրել, ավելին` իրենք երբևէ կապ չեն ունեցել «Աբովյանի ուսանողական խորհրդի» հետ։
Հիշեցնենք, որ «Աբովյանի ուսանողական խորհուրդ» ՀԿ ղեկավարը Վեներա Գյուլինյանն է, որն այս խորհրդարանական ընտրություններին առաջադրվել էր ԲՀԿ-ի կողմից՝ Կոտայքի մարզի թիվ 10 ընտրատարածքում։
Այս ՀԿ-ի ներկայացրած ցուցակում առկա հազարավոր «վրիպակները» պատահական չեն և, անշուշտ, շատ որոշակի նպատակ են հետապնդել։ Սակայն օրենսդրական բացերի պատճառով ԿԸՀ-ն նմանատիպ խախտումները հայտնաբերելուց հետո համապատասխան քայլերի դիմելու հնարավորություն չունի։
Օրենսդրական առումով, միակ լծակը, որն ուներ (բայց չօգտագործեց) Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, այն էր, որ հասարակական այս կազմակերպությունը բացահայտ կերպով սատարում էր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, ինչը, ըստ Ընտրական օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի՝ անհամատեղելի է դիտորդական առաքելություն իրականացնելու հետ:
Այս կազմակերպությունը ընտրությունների հետ կապված չի ներկայացրել որևէ զեկույց կամ դիտարկում և միջազգային չափանիշներով կարող է որակվել որպես կեղծ դիտորդական առաքելություն:

В списке фейковых наблюдателей от ППА оказался отец Лилит Макунц
Заявки на наблюдение за внеочередными выборами НС 9 декабря подали более десятка НПО. В их числе были как известные правозащитные НПО, так и организации с неизвестными именами и происхождением.
Hetq.am 24 ноября опубликовала статью об этих НПО, после после чего три из 4 НПО, представивших более 21 500 наблюдателей, были лишены аккредитации Центральной избирательной комиссией (ЦИК).
Вместо них возможность осуществить наблюдательную миссию была предоставлена НПО «Студенческий совет Абовяна», которая по странному «совпадению» представила ровно столько же наблюдателей, сколько представила НПО «Всеармянская молодежная ассоциация», заявку которой ЦИК отклонил –  5406 наблюдателей.
Принимая во внимание такое большое количество наблюдателей, а также запись одного из пользователей Facebook о том, что имя его покойного отца оказалось в списке НПО «Студенческий совет Абовяна», команда FIP.am «Союза информированных граждан» решила изучить этот список.
Сначала мы решили упорядочить список наблюдателей в алфавитном порядке, в результате чего открылась интересная закономерность. В частности, стало очевидным, что в списке много повторяющихся имен (повторяются имена, фамилии и отчества), которые, однако, встречаются в реестре избирателей только один раз, а в некоторых случаях и вовсе отсутствуют.
Так, в списке наблюдателей вышеупомянутой НПО 1 120 из 5406 имен указаны более одного раза, тогда как люди с такими данными в реестре избирателей РА зарегистрированы единожды (доступно на сайте ЦИК).
381 имя из списка вообще не зарегистрировано в реестре избирателей (эти люди либо умерли, либо несовершеннолетние, либо не являются гражданами Республики Армения, либо просто выдуманы), а в 512 случаях имена из списка в том же количестве встречались и в реестре избирателей, что, однако, кажется маловероятным совпадением, когда такое количество людей с одинаковыми именами оказались в одном списке.
Примечательно также, что при изучении списков нам встречались имена довольно известных людей. Наличие их данных в списке НПО «Студенческий совет Абовяна», как минимум, смехотворно.
Выяснилось, что в числе прочих наблюдателей, от имени «Студенческого совета Абовяна» «наблюдательную миссию» осуществляли член правления партии «Наследие» Овсеп Хуршудян, отец министра культуры Лилит Макунц — Камо Макунц. В списке указаны также имена людей, которые находятся за границей, но которые были зарегистрированы как доверенные лица разных партий, члены избирательной комиссии, а также люди, которые, помимо голосования, не оказали другого участия в избирательном процессе.
Лилит Макунц в беседе с нами выразила удивление в связи со сложившейся ситуацией и опровергла связь своего отца с этой организацией. Овсеп Хуршудян также не знал, как его имя оказалось в списке наблюдателей этой организации.
Например, Гегазник Андеян был зарегистрирован доверенным лицом АРФД, Камалян Гоар – членом избирательной комисии избирательного участка № 24/1, Метаксия Давтян вообще не участвовала в выборах.
Вышеупомянутые лица не знали, что они осуществляли «наблюдательную миссию». Более того, они никогда никакого отношения к «Студенческому совету Абовяна» не имели.
Напомним, что руководителем общественной организации «Студенческий совет Абовяна» является Венера Гюлинян, которая на этих парламенстких выборах была выдвинута от ППА в избирательном округе N10 Котайкской области.
Тысячи «ошибок», которые встречаются в списке этой общественной организации, не случайны и, конечно, преследуют конкретную цель. Однако из-за пробелов в законодательстве ЦИК не имеет возможности предпринять соответствующие меры при выявления таких нарушений.
С законодательной точки зрения единственным рычагом, который имел (но не использовал) ЦИК, было то, что общественная организация явно поддерживала партию «Процветающяя Армения», что, согласно Статье 30-й Избирательного кодекса, несовместимо с осуществлением наблюдательной миссии.
Эта организация не представила никаких отчетов или наблюдений касательно выборов и, в соответствии с международными стандартами, может быть квалифицирована как фейковая миссия по наблюдению за выборами.