50-55 հազար կրճատվող պետաշխատողների մասին տեղեկություններն իրական չեն
ԱԺ ընտրություններից հետո կառավարության օպտիմալացման հարցը լայն քննարկումների թեմա դարձավ՝ հատկապես, երբ սկսեց խոսվել նախարարությունների թվի կրճատման մասին: Կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծով նախատեսվում է 17 նախարարություններից թողնել 12-ը։
Թեման արդեն հասցրել է բավականին շահարկվել մամուլի և տարբեր փորձագետների կողմից, ինչի արդյունքում էլ ի հայտ են եկել 50-55 հազար պետական աշխատողների կրճատման մասին տեղեկությունները։
Նախ, դիտարկենք այն հինգ նախարարությունները, որոնք իրականում ոչ թե վերացվելու են, այլ՝ կցվելու մյուս նախարարություններին։ Դրանք են՝ Գյուղատնտեսության, էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, Մշակույթի, Սպորտի և երիտասարդության հարցերի և Սփյուռքի նախարարությունները։
Այս հինգ գերատեսչությունները միասին, 2018 թվականի բյուջեի համաձայն, ունեն ընդամենը 630 աշխատող՝ քաղաքացիական ծառայող։ 2019 թվականի բյուջեով այստեղ նախատեսված է 631 քաղծառայողի հաստիք, այսինքն՝ մեկով ավելի։ Այս թվի մեջ, սակայն, ներառված չեն այս նախարարությունների ենթակայության տակ գտնվող պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների (ՊՈԱԿ), ծրագրերի իրականացման գրասենյակների (ԾԻԳ) և հիմնադրամների աշխատակիցները։
ՀՀ-ում, ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայություն 2017թ․ տվյալների, կա 247,600 պետական աշխատակից, որոնց մեջ են մտնում բոլոր քաղծառայողները, այդ թվում՝ ՊՈԱԿ-ների, ԾԻԳ-երի և պետական հիմնադրամների աշխատակիցները։
Պետական վիճակագրությունը մանրամասն տվյալներ չի ներկայացնում բոլոր ոլորտներում պետական աշխատողների թվի մասին, բայց, օրինակ, «օպտիմալացվող ոլորտներից», թերևս ամենախոշորում՝ գյուղատնտեսությունում, կա ընդամենը հազար պետական աշխատող, որից նախարարության աշխատակիցները մոտ 130-ն են, իսկ մյուսները՝ ՊՈԱԿ-ների, ԾԻԳ-երի և հիմնադրամների աշխատակիցներ։
Վերը նշված հինգ նախարարություններում ներգրավված ՊՈԱԿ-ները և ԾԻԳ-երը, սակայն, այլ նախարարությունների համեմատ ավելի քիչ են և դրանցում աշխատողների քանակը ենթակա է շարունակական փոփոխությունների։ Ինչ վերաբերում է պետական հիմնադրամներին, ապա ըստ վարչապետի խորհրդական Արտակ Մանուկյանի, ՀՀ-ում կա մոտավորապես 70 պետական հիմնադրամ, որոնցում, ընդհանուր առմամբ, աշխատում է 3,500 մարդ։
Օրինակ՝ Մշակույթի նախարարության ենթակայության տակ են գտնվում մոտ հինգ տասնյակ թանգարաններ, թատրոններ և գրադարաններ, որոնք գործում են որպես ՊՈԱԿ-ներ և որոնց կրճատման մասին խոսք չի եղել։ Իսկ, օրինակ, Սփյուռքի նախարարությունն ունի ընդամենը մեկ ՊՈԱԿ՝ «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն», գրանցված մոտ 30 աշխատակցով։
Այս ամենից պարզ է դառնում, որ վերոնշյալ հինգ նախարարությունների ընդհանուր աշխատակիցների թիվը չի կարող հասնել 50-55 հազարի։ Այսինքն՝ նույնիսկ եթե այս բոլոր նախարարությունները վերացվեին, չէր կարող դրա արդյունքում գործազուրկ դառնալ այդպիսի մեծ թվով մարդ։

Информация о сокращении 50-55 тысяч госслужащих не соответствует действительности
После парламентских выборов вопрос оптимизации правительства стал предметом широкого обсуждения, особенно когда речь зашла о сокращении числа министерств. Представленный правительством законопроект предусматривает оставить из 17 министерств 12.
Темa успела стать предметом спекуляций со стороны прессы и экспертов, в результате чего распространилась информация о сокращении 50-55 тысяч государственных служащих.
Для начала рассмотрим те пять министерств, которые будут не ликвидированы, а присоединены к другим министерствам. Это Министерство энергетической инфраструктуры и природных ресурсов, Министерство культуры, Министерство спорта и по делам молодежи и Министерство диаспоры.
Во всех этих пяти ведомствах вместе взятых, согласно бюджету на 2018 год, работают 630 государственных служащих. Бюджет на 2019 год предусматривает 631 ставку госслужащего.  Однако в это число не включены государственные некоммерческие организации (ГНКО), группы по реализации проектов (ГРП) и сотрудники фондов.
По данным Национальной статистической службы Республики Армения за 2017 год, в Армении числяться 247 600 государственных служащих, в том числе сотрудники ГНКО, ГРП и государственных фондов.
Государственная статистика не дает подробной информации о количестве государственных служащих во всех секторах. Однако в самой, пожалуй, крупной из «наиболее оптимизированных секторов» — сельском хозяйстве, работают тысяча государственных служащих, из которых лишь около 130 сотрудники министерства, а остальные являются сотрудниками ГНКО, ГРП и фондов.
В то же время количество ГНКО и ГРП, действующих в указанных пяти министерствах, меньше, чем в других министерствах, и число сотрудников в них постоянно меняется. Что касается государственных фондов, то, по словам советника премьер-министра Артака Манукяна, в Армении действуют около 70 государственных фондов, в которых в целом работают 3500 человек.
Например, в подчинении Министерства культуры находятся около 50 музеев, театров и библиотек, функционирующих как ГНКО, и об их сокращении не упоминалось. А, например, в подчинении Министерства диаспоры находится только одна ГНКО — «Центр Родина – диаспора», в которой зарегистрировано около 30 сотрудников.
Получается, что общая численность работников вышеуказанных пяти министерств не может достигать 50-55 тысяч. То есть, даже если бы все эти министерства были бы упразднены, то такое количеством безработных все равно быть не могло.