«Հինգերորդ ալիքը» կեղծում է Մարտի 1-ի պատմությունը
«Հինգերորդ ալիք» (նախկինում՝ «Արարատ») հեռուստաընկերության եթերում օրերս ցուցադրվեց «Մարտի 1-ի գործը» «փաստավավերագրական» ֆիլմը: Ֆիլմի հեղինակներն են Ռոման Բաբայանը և Անտոն Գրիշինը: Այս ֆիլմում փորձ է արվում այլ լույսի ներքո ներկայացնել 2008 թվականի մարտի մեկի ողբերգական իրադարձությունները: Ֆիլմում տեղ են գտել մի շարք առանցքային սխալներ և մոլորեցնող դրվագներ, որոնց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» փաստերի ստուգման հարթակի թիմը որոշեց անդրադառնալ ստորև:
Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականը
Ֆիլմի հենց սկզբնամասում, խոսելով 1997-1998թթ. իրադարձությունների և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի մասին, հեղինակներն անում են հետևյալ պնդումը. «…Պառակտման պատճառը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշումն էր Լեռնային Ղարաբաղի հարցում: 1997 թ. սեպտեմբերի 26-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նա հայտարարեց, որ հնարավոր է համարում ղարաբաղյան խնդրի, այսպես ասած, փոխզիջումային լուծումը: Դա նշանակում էր բանակցային գործընթաց Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ և գրեթե հրաժարական Ղարաբաղի անկախության կամ նրա հետ Հայաստանի միավորման պահանջից: Արձագանքը վայրկյանական էր և կոշտ: Հայաստանի վարչապետ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանը և ներքին գործերի նախարար Սերժ Սարգսյանը մեղադրեցին նրան դավադրության և դավաճանության մեջ»:
Եթե մի կողմ թողնենք այս պնդումների առաջին մասի ոչ իրավացի լինելը՝ Հայաստանի՝ Ղարաբաղի հետ միավորում, բանկացային գործընթացներում Թուրքիայի ներառում և այլն, ապա երկրորդ մասում կա ակնհայտ կեղծիք: Նշված անձանցից որևէ մեկը, որևէ հարցազրույցում կամ հրապարակային տեքստում Տեր-Պետրոսյանին չի մեղադրել դավադրության կամ դավաճանության մեջ:
Սոցիոլոգիայի կեղծիքը
Հեղինակները ներկայացնում են «Գելլափ» կազմակերպության հարցումները, համաձայն որոնց, Տեր-Պետրոսյանը չէր հայտնվել հավանական թեկնածուների առաջատար հնգյակում: Վերջին տեղը զբաղեցնում էր Տիգրան Կարապետյանը՝ 5 տոկոս արդյունքով: Սա ինքնին մոլորեցնող տվյալ է: 2008 թվականի ընտրությունների անգամ պաշտոնական արդյունքները ցույց են տվել, որ իրականացված սոցիոլոգիական հարցումները որևէ կապ չեն ունեցել իրականության հետ: Ավելին՝ հարցվածների 60 տոկոսը հրաժարվել է պատասխանելուց:
Քոչարյանը կողքից էր նայում
Ֆիլմի մեկ այլ դրվագում հեղինակները ջանացել են «նսեմացնել» Քոչարյանի ունեցած դերակատարումը 2008-ի իրադարձություններում: «Գործող՝ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը նորից վերընտրվելու իրավունք չուներ: Իր ղեկավարման երկրորդ ժամկետը վերջանում էր: Նրան ընդամենը մեկ ամիս էր մնացել, որպեսզի հանձնի պաշտոնը հաղթողին: Այդ պատճառով սկզբնական շրջանում այդ ամբողջ գործընթացին նա կողքից էր հետևում»:
Քոչարյանը մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է իր աջակցությունն այն ժամանակ դեռ նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանին: Ավելին, նա իր հարցազրույցներում անդրադարձել է նաև քաղաքականութուն վերադարձած Տեր-Պետրոսյանին, ինչն արդեն ենթադրում է ուղղակի մասնակցություն գործընթացիներին: Ի պաշտոնե, որպես նախագահ, նա չէր կարող գործընթացներին «կողքից հետևել»:
Թոշակի ակնկալիքով
Պատասխանելով «Դուք հարո՞ւստ մարդ եք» հարցին՝ Քոչարյանը պնդում է. «Հայաստանում ամենաքիչը երկու հարյուր, եթե ոչ ավելի, ընտանիքներ նույն հնարավորություններն ունեն, ինչքան իմ ընտանիքը»:
Հայկական և ռուսական լրատվամիջոցները, սակայն, բազմիցս անդրադարձել են Քոչարյանին և նրա ընտանիքին պատկանող ունեցվածքին, որը հատում է մի քանի միլիարդ դոլարի սահմանը: Այդ հրապարակումները ոչ միայն չեն հերքվել, այլ ավելին՝ Հայաստանում որևէ ընտանիք գրանցված դոլարային միլիարդատեր չի համարվում:
Փետրվարի 19-ը
«Բայց ամենահետաքրքիրը սկսվեց ընտրությունների օրը՝ 2008 թվականի փետրվարի 19-ին: Ընտրատարածքները դեռ չփակված՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմը սկսեց բողոքի ցույցեր անել»:
2008 թվականի փետրվարի 19-ին որևէ բողոքի ցույց տեղի չի ունեցել: Հանրահավաքները սկսվել են փետրվարի 20-ից:
Բանակը
Ներկայացնելով բանակի դերակատարությունը 2008-ի իրադարձություններում՝ ֆիլմի հեղինակները փորձում են հիմնավորել այն տեսակետը, թե բանակի զորամիավորումները ներառվելու էին ցուցարարների կողմից, և Քոչարյանին հաջողվել է կասեցնել ռազմական հեղաշրջումը:
Այնինչ, Տեր-Պետրոսյանը, իր ելույթում անդրադառնալով ՊՆ փոխնախարարներին, արձանագրում է. «…նրանք, այդ երկուսը ժողովրդի անունից, իսկ իշխանությունների անունից բանակի Գլխավոր շտաբի հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Սեյրան Օհանյանը բանակցություններ են վարում: Բանակցությունների իմաստը հետևյալն է, որ բանակի հրամանատարությունը, հանձինս Մանվել Գրիգորյանի և Գագիկ Մելքոնյանի, հայտարարում են, որ Մանվել Գրիգորյանը, Գագիկ Մելքոնյանը, որպես բանակի փոխնախարարներ, կանգնած են իրենց ժողովրդի կողքին և պաշտպանելու են ժողովրդի վստահությանն արժանացած թեկնածուին: Որ թույլ չեն տա բանակը խառնվի քաղաքականությանը և գործադրվի սեփական ժողովրդի դեմ (21.02.2008թ.)»: Բանակն ավելի ուշ, հայտնի 0038 հրամանով խառնվեց այս գործընթացներին և կիրառվեց իշխանությունների կողմից, որը Սահմանադրության կոպտագույն խախտում էր:
Չգտնված զենքեր
«Ըստ ոստիկանության տվյալների, վրաններում մթերվում են մեծ քանակությամբ երկաթյա ձողեր, նռնակներ ու հրազեն»:
Ինչպես հայտնի է, ոստիկանության այս հայտարարությունն անգամ նախորդ իշխանությունների քննչական գործողությունների արդյունքում որևէ կերպ չհիմնավորվեց:
Անհիմն խուզարկություն
«Մարտի 1: Առավոտ: Ազատության հրապարակ են ուղարկվել ոստիկանական ուժեր: Ոստիկանությունն անցնում է տեղանքի ու վրանների զննմանը»:
Եթե անգամ սա խուզարկություն է եղել ոստիկանության կողմից, ապա դա հավաստող որևէ փաստաթուղթ չի ներկայացվել: Գործողությունները, որոնք չեն ունեցել իրավական հիմքեր, սկսվել են 6։40 րոպե՝ ավելի շուտ, քան նախատեսված է ՀՀ օրենսդրությամբ:
Կեղծված զենքեր
Խոսելով մարտի մեկի առավոտյան իրադարձությունների մասին՝ հեղինակները նշում են. «Վկաներն ասում էին, որ բողոքողները զինված էին մահակներով և երկաթե ձողերով, դա շատ լավ երևում է տեսագրված կադրերում»:
Մինչ ցերեկային բախումները, ցուցարարները չեն ունեցել պաշտպանական միջոցներ: Ֆիլմի հեղինակներն իրենց պնդումն արդարացնելու համար ցուցադրում են արդեն մարտի մեկի՝ լույս երկուսի գիշերային կադրեր, որը ոչ այլ ինչ է, քան իրականության խեղաթյուրում:
Գաղտնալսում
«Ընդդիմության առաջնորդները Ֆրանսիայի դեսպանատան մոտ են հավաքում մարդկանց»: Որպես այս մտքի ապացույց՝ հեղինակները կիրառում են Նիկոլ Փաշինյանի և Ալեքսանդր Արզումանյանի խոսակցության գաղտնալսումը:
Գաղտնալսումից, սակայն, պարզ է դառնում, որ հավաքն ինքնաբուխ է և ընդդիմության առաջնորդները չեն ուղղորդել ցուցարարներին հավաքվել նշված վայրում:
Բարիկադներ
«Բոլոր պայմանավորվածությունները փոխվում են, և նա (Նիկոլ Փաշինյանը) հայտարարում է, որ նրանք Տեր-Պետրոսյանից բոլորովին այլ հրահանգ ունեն: Պետք է բարիկադավորվել, պետք է իշխանություններին դիմադրություն ցույց տալ և այլն, և այլն». Ռ. Քոչարյան:
Նիկոլ Փաշինյանն այս բովանդակության հայտարարությամբ հանդես չի եկել:
Խանութների թալանը
«Դա փաստ է, ես նրանց տեսել եմ, ես նրանց խփում էի: Հերիք չէ, որ նրանք կոտրում էին այդ խանութների ցուցափեղկերը, նրանք այնտեղից ամեն ինչ գողանում էին, քարշ էին տալիս, մարոդյորներ: Նրանք սկսեցին արկղով կոնյակներ կոտրել, ես կասեի, որ 200 շշից ավելի տեսակավոր կոնյակ են կոտրել: Դա թափթուկների ավազակախումբ էր». Դ. Շահնազարյան:
Հնարավոր է՝ ֆիլմի հեղինակները մոնտաժել են Շահնազարյանի խոսքի հատվածի այս մասը: Իրականությունը հետևյալն է. խանութների թալանը տեղի է ունեցել ցույցերի վայրից բավականին հեռու: Մարտի մեկի գործով անցնող որևէ ցուցարարի նկատմամբ քրեական գործ չի հարուցվել գողության, թալանի հոդվածով: Հետագայում արդեն, մամուլի հրապարակումներից և փաստահավաք խմբի նյութերից պարզ է դառնում, որ այդ թալանում ներգրավված են եղել ՀՀԿ վստահված անձինք:
Չգողացված զենքը
«Երբ ոստիկանական մեքենա վառեցին և ծեծեցին ոստիկանների, գողացան նրանց զենքերը, այդ ոստիկանների հաշվառված զենքերը…»․ Ռ. Քոչարյան:
Ցուցարարներից որևէ մեկի նկատմամբ քրեական գործ չի հարուցվել ոստիկանի զենք գողանալու մեղադրանքով:
Դիպուկահարներ
Ֆիլմի հեղինակները, խոսելով դիպուկահարների մասին, հարցադրումների միջոցով կասկածի տակ են դնում այն հանգամանքը, որ նշված ուժայինները գործել են իշխանությունների հրահանգով: Ավելին, նրանք փորձում են այս պատմության մեջ ներքաշել «երրորդ ուժի»: Այն, որ ոստիկանության ուժերի կազմում կիրառվել է դիպուկահար, ժամանակին հայտարարել էր փաստահավաք խմբի անդամ, ՀՀԿ-ական Սամվել Նիկոյանը:
10-ամյա սուտ
«Երեկոյան ստորագրեցի արտակարգ իրավիճակ մտցնելու հրամանագիրը, ստորագրեցի, երբ արդեն մի քանի տասնյակ վիրավոր ոստիկաններ կային»․ Ռ. Քոչարյան:
22։15-ից սկսած՝ Քոչարյանը մամուլի ասուլիս է հրավիրում և հայտարարում, որ կան վիրավոր ոստիկաններ և թալանվում են խանութներ: Խանութների թալանը սկսվում է Քոչարյանի հայտարարությունից կես ժամ անց, իսկ տասնյակ վիրավոր ոստիկանների մասին հաղորդագրություններն ավելի ուշ են ստացվում:
Մի քանի նկատառում
Ֆիլմում տեղ են գտել բազմաթիվ այլ սխալներ և մոլորեցնող հնարքներ: Չկա անդրադարձ հայտնի 0038 գաղտնի հրամանին, որը տրվել է դեռևս ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների հրապարակումից առաջ: Հեղինակները խիստ ընտրողաբար և իրական համատեքստից կտրված են ներկայացնում դիտորդական առաքելությունների գնահատականները: Նույն կերպ են վարվում նաև Վիքիլիքսի հայտնի հրապարակումների հետ: Վաղուց ապացուցված է, որ բանակը կիրառվել է ներքաղաքական գործընթացներում, սակայն այս հատվածը հեղինակները ևս շրջանցում են: Բազմաթիվ դրվագներում հիշատակվում է, որ ցուցարարները զինված են եղել, սակայն որևէ քրեական գործով չի ապացուցվել ցուցարարների կողմից ապօրինի զենք կրելը կամ կիրառելը:
Հիշեցնենք, որ «Հինգերորդ ալիքը» նախկին «Արարատ» հեռուստաընկերությունն է, որն այժմ պատկանում է Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավոր շրջապատի ներկայացուցիչներից Արմեն Թավադյանին։
Հ. Գ.
Ֆիլմի ստեղծողները տարբեր բանախոսների ներկայացրել են, թե նկարահանում են ֆիլմ, որը նվիրված է մարտի մեկի զոհերին: Հետագայում, սակայն, նրանք մոնտաժել են բանախոսների խոսքը և ներկայացրել ըստ հայեցողության:

«Пятый канал» фальсифицирует историю событий 1 Марта
В эфире телеканала «Пятый канал» (бывший телеканал «Арарат») на днях был показан «документальный»  фильм  «Дело 1 марта». Авторами фильма являются Роман Бабаян и Антон Гришин. В фильме предпринята попытка представить трагические события 1 марта 2008 года в ином свете. В нем допущены ряд ключевых ошибок и вводящих в заблуждение эпизодов. Ниже мы обратимся к некоторым из них.
Отставка Левона Тер-Петросяна
В начале фильма, говоря о событиях 1997-1998гг. и отставке Левона Тер-Петросяна, авторы утверждают следующее: «… К расколу привела позиция Тер-Петросяна по Карабаху. 26 сентября 1997 на пресс-конференции он заявил, что допускает так называемое компромиссное решение карабахской проблемы. Оно подразумевало переговоры с Азербайджаном и Турцией и практически отказ от курса на независимость Карабаха или воссоеденения его с Арменией. Реакция была моментальной и жесткой. Премьер-министр Армении Роберт Кочарян, министр обороны Вазген Саркисян и министр внутренних дел Серж Саргсян обвинили Тер-Петросяна в измене и предательстве».
Если мы оставим в стороне неверность первой части утверждения – воссоединение Карабаха с Арменией, вовлечение Турции в переговорный процесс и т. д., то во второй части наличествует явная фальсификация. Никто из вышеупомянутых лиц во время интервью или публично не обвинял Тер-Петросяна в измене или предательстве.
Фальсификация социологии
Авторы представляют в фильме результаты данных опросов института Гелаппа, согласно которым Тер-Петросян не вошел в пятерку вероятных кандидатов. Последнее место с 5-ю процентами занимал Тигран Карапетян. Это уже сам по себе вводящий в заблуждение показатель. Даже oфициальные данные выборов 2008 года показали, что проведенные социологические опросы не имеют ничего общего с действительностью. Более того, 60% респондентов отказались отвечать.
Кочарян «наблюдал со стороны»
В другом эпизоде фильма авторы попытались «принизить» роль Кочаряна в событиях 2008 года: «Действующий президент, второй президент Армении Роберт Кочарян, баллотироваться на пост главы государства не имел права. Второй срок его президентства подошел к концу. Ему оставался всего месяц до передачи власти победителям. Поэтому вначале за всеми процессами он только наблюдал со стороны».
Кочарян неоднократно заявлял о поддержке тогда еще кандидату в президенты Сержу Саргсяну. Более того, в своих интервью он также упоминал о вернувшемся в политику Тер-Петросяне, что уже подразумевает непосредственное участие в процессах. Будучи президентом он не мог «наблюдать со стороны» за процесами.
В ожидании пенсии
Отвечая на вопрос «вы богатый человек?», Кочарян утверждает: «В Армении как минимум пару сотен семей, если не больше, с теми же возможностями, какие имеет моя семья».
Однако армянские и российские СМИ неоднократно затрагивали вопрос принадлежащего Роберту Кочаряну и его семье имущества, стоимость которого переваливает за миллиард долларов. Эти публикации не только не опровергнуты, но и более того — ни одна семья в Армении не считается долларовым миллиардером.
19 февраля
«Но самое интересное началось в день голосования, 19 февраля 2008 года. Избирательные участки еще даже не закрылись, а возглавляемая Тер-Петросяном оппозиция начала митинги протеста», — говорится в фильме.
19 февраля 2008 года никакой акции протеста не было. Митинги начались с 20 февраля.
Армия
Представляя роль армии в событиях 2008 года, авторы фильма пытаются обосновать мнение о том, что подразделения армии были бы вовлечены со стороны митингующих, и Кочаряну удалось предотвратить военный переворот.
Между тем как Тер-Петросян в своем выступлении, обращаясь к заместителям министра обороны, отмечает: «… Эти двое от имени народа, а от имени властей начальник Генерального штаба армии, генерал-полковник Сейран Оганян ведут переговоры. Смысл переговоров заключается в том, что командование армии в лице Манвела Григоряна и Гагика Мелконяна заявляют, что и я уполномочен передать вам это заявление о том, что Манвел Григорян, Гагик Мелконян, как замминистры армии, стоят рядом со своим народом. И что не позволят, чтобы армия вмешалась в политику и была использована против собственного народа (21.02.2008)».
Армия была вовлечена в эти процессы позднее по известному приказу № 0038 и использовалась со стороны властей, что было грубым нарушением Конституции.
Ненайденное оружие
«По данным полиции, в палатках находилось большое арматуры, гранат и огнестрельного оружия», — отмечают авторы фильма.
Как известно, это заявление полиции никоим образом не было обосновано даже в результате следственных действий прежних властей.
Необоснованный обыск
«1 Марта. Утро. У площади Свободы стянуты полицейские силы. Полиция приступает к осмотру местности и палаток», — говорится в фильме.
Даже если это и был обыск со стороны полиции, то никакого документа, подтверждающего это, представлено не было. Действия, которые не имели законных оснований, начались в 6,40 минут, намного раньше, чем это предусмотрено законодательством РА.
Вымышленное оружие
Говоря о событиях утра 1 Марта, авторы фильма отмечают, что «очевидцы событий утверждают, что многие демонстранты были вооружены дубинками и арматурой. Это хорошо видно и на кадрах хроники».
До столкновений, которые произошли днем, демонстранты не имели при себе защитных средств. Чтобы оправдать свои утверждения, создатели фильма показывают кадры событий, которые имели место в ночь с 1 на 2 марта, что является не чем иным, как искажением реальности.
Прослушка
«Лидеры оппозиции собирают людей у посольства Франции», — отмечаетсв в фильме. В качестве доказательства этой мысли авторы приводят прослушку телефонного разговора Никола Пашиняна и Александра Арзуманяна.
Однако из прослушки становится ясно, что митинг был спонтанным, и лидеры оппозиции не направляли демонстрантов собраться в указанном месте.
Баррикады
«Все эти договоренности меняются и он (Никол Пашинян) объявляет, что он имеет от Тер-Петросяна совершенно другие установки. Надо баррикадироваться, надо оказывать сопротивление властям, ну и так далее, так далее», — Роберт Кочарян.
С таким заявлением Никол Пашинян не выступал.
Грабеж магазинов
«Это факт. Я их видел, я их бил. Они, во-первых, разбили все эти витрины, они начали грабить эти магазины. Многие тащилы, мародеры. Они начали разбивать элитные коньяки ящиками. Я бы сказал более 200 бутылок марочного коньяка разбили. Там была шпана», — Давид Шахназарян.
Возможно, авторы этого фильма смонтировали речь Шахназаряна. Реальность такова: грабеж магазинов произошел вдали от места проведения демонстрации. Ни одно уголовное дело по статье кража в отношении демонстрантов, проходящих по делу 1 Марта, возбуждено не было. Позже уже из прессы и материалов группы по установлению фактов выяснилось, что в грабеже участвовали доверенные лица Республиканской партии Армении (РПА).
Некраденное оружие
«Когда была сожжена полицейская машина и избиты полицейские, украдены их оружие, штатное оружие этих полицейских…», — Роберт Кочарян:
Ни одно уголовное дело по обвинению в краже оружия полицейского в отношении демонстрантов возбуждено не было.
Снайперы
Авторы фильма, говоря о снайперах, поставили под сомнение тот факт, что силовики действовали по приказу властей. Более того, они пытаются вовлечь в эту историю «третью силу». О том, что в составе полицейских сил были задействованы снайперы, в свое время заявил член группы по установлению фактов, член РПА Самвел Никоян.
Ложь 10-летней давности
«Вечером я подписал указ о введении чрезвычайного положения. Подписал его тогда, когда уже были несколько десятков раненых полицейских», — Роберт Кочарян:
Начиная с 22.15, Кочарян созывает пресс-конференцию и заявляет, что есть раненые полицейские и грабятся магазины. Грабеж магазинов начинается через полчаса после заявления Кочаряна, а сообщения о десятках раненых полицейских поступают намного позже.
Несколько соображений
Фильм содержит много других ошибок и вводящих в заблуждение уловок. В нем нет упоминания о секретном приказе № 0038, который был дан до объявления официальных результатов выборов. Авторы выборочно представляют оценки наблюдательных миссий, которые оторваны от реального контекста. Точно также они поступают и с публикациями WikiLeaks. Давно доказано, что армия была вовлечена во внутриполитические процессы, однако авторы фильма обходят и этот факт. Во многих фрагментах упоминается, что демонстранты были вооружены, но ни по одному уголовному делу не был доказан факт применения или использования незаконного оружия демонстрантами.
Напомним, что «Пятый канал» — бывший телеканал «Арарат», который в настоящее время принадлежит одному из близких соратников Роберта Кочаряна Армену Тавадяну.
P.S.
Создатели фильма представили разным докладчикам, что снимают фильм, который посвящен жертвам 1 марта. В дальнейшем, однако, они смонтировали слова докладчиков и представили их по своему усмотрению.