Կառավարության ձևավորման ժամանակ խախտվել են օրենքն ու Սահմանադրությունը
Կառավարության կազմավորումը սահմանված է Սահմանադրության 150-րդ, ինչպես նաև «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածներով
19:00, 23 Հնվ, 2019
Օրեր առաջ կառավարության հերթական նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ կնշանակվեն կառավարության անդամների 2/3 -ը, իսկ 1/3-ը չի նշանակվի, քանի որ սպասվում են նախարարությունների կրճատումներ և օպտիմալացում։ Ու թեև վարչապետը դա ներկայացրեց որպես օրենքին չհակասող գործողություն, այդուհանդերձ, իրականությունն այլ է:
Կառավարության կազմավորումը սահմանված է Սահմանադրության 150-րդ, ինչպես նաև «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածներով: Կարգավորումներով հստակեցվում է, թե ինչպես է ձևավորվում կառավարությունը, սակայն այնքան էլ հասկանալի չի ներկայացվում կառավարության անդամների առաջադրման և ընտրության կարգը։
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, «Կառավարությունը ձևավորվում է վարչապետի նշանակվելուց հետո 15-օրյա ժամկետում։ Իր նշանակումից հետո վարչապետը հնգօրյա ժամկետում հանրապետության նախագահին առաջարկում է փոխվարչապետների և նախարարների թեկնածուներին, իսկ նախագահը եռօրյա ժամկետում կա՛մ նշանակում է առաջարկված թեկնածուներին, կա՛մ դիմում է Սահմանադրական դատարան: Դրանից հետո Սահմանադրական դատարանը քննում է դիմումը և որոշում է կայացնում հնգօրյա ժամկետում: Եթե հանրապետության նախագահը եռօրյա ժամկետում չի կատարում վերոնշյալ հոդվածով սահմանված պահանջները, ապա համապատասխան փոխվարչապետը կամ նախարարը նշանակված է համարվում իրավունքի ուժով»:
Այլ կերպ ասած, Սահմանադրությունը հստակ ամրագրում է, որ իր նշանակումից հետո վարչապետը 5-օրյա ժամկետում պարտավոր է նախագահին ներկայացնել բոլոր փոխվարչապետների և նախարարների թեկնածուներին: Նույնը ամրագրված է  «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածով:
Նույն հոդվածում նշվում է, որ կառավարությունը համարվում է կազմավորված, եթե նշանակվել է կառավարության անդամների առնվազն երկու երրորդը: Օրենքի հենց այս կետով առաջնորդվելով էլ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախարարների մի մասի ու մեկ փոխվարչապետի թեկնածու պարզապես չի առաջարկել նախագահին:
Այնինչ, Սահմանադրության 150-րդ հոդվածն ասում է, որ վարչապետը պետք է նախագահին առաջարկի թեկնածուներ նշանակել, իսկ կառավարության կազմը ձևավորված է, եթե նշանակվել են երկու երրորդը։ Այսինքն, վարչապետը պետք է առաջարկի բոլոր նախարարների ու փոխվարչապետների թեկնածուներին, իսկ կախված նախագահի կողմից այդ թեկնածուների նշանակման կամ սահմանադրական դատարանի քննարկման ուղարկման գործընթացից՝ կառավարության անդամների մի մասի նշանակումը կարող է ձգձգվել: Հենց այդպիսի իրավիճակում հստակության համար էլ սահմանված է, որ երբ երկու երրորդը նշանակված են, ապա կառավարությունը համարվում է ձևավորված:

При формировании правительства были нарушены закон и Конституция
Несколько дней назад во время очередного заседания правительства премьер-министр Никол Пашинян объявил, что 2/3 членов правительства будут назначены, а 1/3 — не будут назначены, поскольку ожидается сокращение министерств и оптимизация. И хотя премьер-министр представил это как действия не противоречащие закону, тем не менее, реальность совершенно иная.
Формирование правительства установлено статьей 150 Конституции и статьей 3 Закона РА «О структуре и деятельности правительства». Положения определяют то, как формируется правительство, однако не совсем ясно представлена процедура выдвижения и избрания членов правительства.
Согласно Конституции, «Правительство формируется в пятнадцатидневный срок после назначения Премьер-министра. Премьер-министр в пятидневный срок после своего назначения предлагает Президенту Республики кандидатуры вице-премьеров и министров. Президент Республики в трехдневный срок либо назначает вице-премьеров и министров, либо обращается в Конституционный Суд. Конституционный Суд рассматривает обращение и принимает постановление в пятидневный срок. Если Президент Республики не выполняет установленных настоящей статьей требований в трехдневный срок, то соответствующий вице-премьер или министр считается назначенным в силу права».
Другими словами, в Конституции четко указано, что после своего назначения премьер-министр обязан представить президенту кандидатуры вице-премьеров и министров в течение пяти дней. То же самое закреплено в статье 3 Закона РА «О структуре и деятельности правительства».
В статье отмечается, что правительство считается сформированным, если назначено не менее двух третей его членов. Руководствуясь именно этим пунктом закона, премьер-министр Никол Пашинян попросту не представил президенту кандидатуры части министров и одного вице-премьера.
Между тем как статья 150 Конституции закрепляет, что что премьер-министр должен предложить президенту кандидатуры, а правительство считается сформированным, если назначено не менее двух третей его членов.То есть, премьер-министр должен предложить президенту кандидатуры министров и вице-премьеров, и в зависимости от назначения этих кандидатур президентом, либо процесса обращения в Конституционный Суд, назначение части членов правительства может затянуться. И именно поэтому для более ясного понимания установлено, что при назначении двух третей правительство считается сформированным.