Կարո՞ղ էր արդյոք ԱԱԾ-ն միջամտել Բարգրատաշենի ակցիային
Ցուցարարների կարծիքով, Արթուր Վանեցյանի միջամտությունն այդ հարցին իրավաչափ չէր, իսկ խնդրի լուծումը Պետական եկամուտների կոմիտեի իրավասության սահմաններում է
16:53, 29 Հնվ, 2019
Աջ ղեկով մեքենաներ ներկրող բազմաթիվ ավտոներկրողներ անցած շաբաթ բողոքի ակցիա էին իրականացնում Բագրատաշենի անցակետում՝ պահանջելով թույլ տալ ներմուծել  մեքենաները։
Բագրատաշենում ցուցարարներին էր հանդիպել Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ կոչ անելով նրանց դուրս բերել մեքենաներն անցակետից։ Ցուցարարների կարծիքով, սակայն, Արթուր Վանեցյանի միջամտությունն այդ հարցին իրավաչափ չէր, իսկ խնդրի լուծումը Պետական եկամուտների կոմիտեի իրավասության սահմաններում է։ Համանման պնդումներ հայտնվեցին նաև մամուլում, որտեղ ևս հարցականի տակ դրվեց սույն հարցով ԱԱԾ իրավասությունը։
Իրականում, սակայն, ըստ «Սահմանապահ զորքերի մասին» ՀՀ օրենքի, «սահմանապահ զորքերը գործում են Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության բնագավառի պետական կառավարման լիազորված մարմնի կազմում»։ Միջադեպի վերաբերյալ ԱԱԾ հաղորդագրության մեջ էլ ասվում է, որ կայանված մեքենաները խոչընդոտներ էին  ստեղծում հայ սահմանապահների՝ ՀՀ պետական սահմանը պահպանելու, Բագրատաշեն անցման կետի ռեժիմն ապահովելու գործում, հետևաբար, տվյալ պարագայում ԱԱԾ պետի միջամտությունը եղել է ԱԱԾ իրավասության շրջանակում։
Բացի դա, հարկ է նաև նշել ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի մեկնաբանությունն այս հարցի շուրջ։ Վերջինիս խոսքով, Վանեցյանը սահմանային կետ էր այցելել սահմանային կետի աշխատանքի մոնիտորինգի համար։ Անանյանի խոսքով, իր և Վանեցյանի միջև տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց, որի արդյունքում որոշում է կայացվել, որ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ ԱԱԾ-ն հանդես գա հաղորդագրությամբ՝ կոչ անելով ավտոներկրողներին 7-օրյա ժամկետում՝ մինչև հունվարի 31-ը, անցման կետի տարածքից դուրս բերել մեքենաները՝ այլապես կենթարկվեն վարչական պատասխանատվության:
Ըստ այդմ, կարող ենք արձանագրել, որ ԱԱԾ տնօրենի միջամտությունն այս հարցին եղել է կառույցի իրավասության շրջանակներում, և հակառակի մասին պնդումներն անհիմն են։

Входило ли вмешательство в акцию протеста на КПП «Баграташен» в компетенции СНБ?
На прошлой неделе на контрольно-пропускном пункте «Баграташен» многочисленные автоимпортеры праворульных автомоблией провели акцию протеста с требованием разрешить им ввоз автомобилей.
С участниками акции встретился директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян, который призвал их вывести автомобили с территории КПП. Однако, по мнению протестующих, вмешательство Артура Ванецяна было неправомерным, а решение проблемы находилось в ведении Комитета по государственным доходам. Аналогичные утверждения распространились и в прессе, где компетенция СНБ по этому вопросу была также подвергнута сомнению.
В действительности, однако, согласно Закону РА «О пограничных войсках», «пограничные войска действуют в составе уполномоченного органа государственного управления в области национальной безопасности Республики Армения». В пресс-релизе СНБ касательно инцидента говорится, что припаркованные автомобили создавали препятствия для армянских пограничников в деле охраны государственной границы, обеспечения режима КПП «Баграташен», следовательно, вмешательство директора СНБ находилось в рамках компетенций СНБ.
Помимо этого, стоит отметить комментарий председателя Комитета государственных доходов Давида Ананяна. По его словам, Ванецян посетил «Баграташен» для мониторинга работы таможенного пункта. Ананян также отметил, что между ним и Ванецяном состоялся телефонный разговор, по итогам которого было принято решение о том, что в связи с инцидентом СНБ выступит с заявлением, призвав автоимпортеров в течение 7 дней, до 31 января, вывести автомобили с территории КПП, в противном случае они будут подвергнуты административной ответственности.
В соответствии с вышесказанным, можем констатировать, что вмешательство директора СНБ в этот вопрос входило в компетенции структуры, а утверждения об обратном — беспочвенны.