Պետությանը գույք նվիրել ցանկացողների մասին պնդումը իրականությանը չի համապատասխանում
Անցած տարվա խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե տարբեր մարդիկ ցանկանում են գույք նվիրել պետությանը, չի համապատասխանում իրականությանը։
Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը 2018 թվականի նոյեմբերի 28-ին Իջևանում տեղի ունեցած  նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ, խոսելով յուրացումների, հարուցված քրեական գործերի և պետական բյուջե վերադարձվելիք գումարների մասին, հայտարարել էր, որ Մաքսային կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի ընտանիքը դիմել է Պետական գույքի կառավարման վարչություն՝ Ծաղկաձորի «Golden Palace» հյուրանոցը պետությանը նվիրելու հարցով։
«Կա հարուցված քրգործ, բայց, ըստ ամենայնի, նրանք նաև որոշակի հանրային վերաբերմունք ակնկալելով կամ անցումային արդարադատության գործիքից օգտվելու հնարավորության համար, թերևս, այսպիսի քայլի են դիմել»,- ասել էր Փաշինյանը։ Վերջինիս խոսքով, Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանները նույնպես հանդես են եկել հայտարարությամբ, որ Գրիգորյանը պատրաստ է 5 միլիարդ դրամի գույք նվիրել պետությանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նաև հայտարարել էր, որ նման առաջարկներով հանդես են եկել այլ մարդիկ ևս։ «Նույնիսկ կան դեպքեր, երբ կոնկրետ դեպքով քրեական գործ չունենք հարուցված, բայց մարդիկ իրենք նախաձեռնություն են ցուցաբերում և ասում են՝ ինչքան վերադարձնենք պետությանը, բայց շարունակությունը չեն ասում, թե ինչի դիմաց»,- ասել էր Փաշինյանը։
Պետական գույքի կառավարման կոմիտեից, սակայն, ի պատասխան FIP.am-ի հարցմանը, հայտնեցին, որ 31.01.19թ․-ի դրությամբ Մանվել Գրիգորյանից և Արմեն Ավետիսյանից բացի, Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն այլ սուբյեկտներից Հայաստանի Հանրապետությանը գույք նվիրելու վերաբերյալ դիմումներ չի ստացել։
Հ․Գ․ Պետությանը գույք նվիրաբերելու ընթացակարգը սահմանում է ՀՀ կառավարությունը։ Մասնավոր անձի գույքը պետական մարմիններին նվիրաբերելու վերաբերյալ կառավարությունը կայացնում է որոշում, որն էլ ուղարկվում է Պետական գույքի կառավարման կոմիտե, որն էլ կարգավորում է հետագա գործընթացները։

Утверждение о желающих «подарить» имущество государству не соответствует действительности
Заявление Никола Пашиняна, сделанное во время предвыборной агитации к досрочным парламентским выборам 2018 года, о том, что есть желающие подарить имущество государству, не соответствует действительности.
В частности, 28 ноября 2018 года во время предвыборной агитации в Иджеване, говоря о присвоениях, возбужденных уголовных делах и возвращенных в государственный бюджет суммах, Никол Пашинян заявил, что семья экс-главы Таможенного комитета Армена Аветисяна обратилась в Управлении по управлению государственным имуществом и сказали, что хотят подарить гостиницу Golden Palace в Цахкадзоре государству.
«Есть возбужденное уголовное дело, но, по всей видимости, они, в надежде на определенное настроение общества, или, чтобы воспользоваться инструментом переходного правосудия, пожалуй, решили пойти на такой шаг», — сказал Пашинян. По его словам, адвокаты Манвела Григоряна также выступили с заявлением о том, что Григорян готов подарить государству имущество стоимостью более 5 миллиардов драмов.
Никол Пашинян также заявил, что с аналогичными предложениями выступили и другие лица: «Есть даже случаи, когда в конкретном случае у нас нет возбужденного уголовного дела, но люди сами проявляют инициативу и говорят, сколько нам вернуть государству, но не говорят в обмен на что», — сказал Пашинян.
Однако в ответ на запрос FIP.am из Государственного комитета по управлению имуществом сообщили, что по состоянию на 31 января 1919 года, за исключением Манвела Григоряна и Армена Аветисяна, в Государственный комитет по управлению имуществом заявок на передачу имущества Республики Армения от других субъектов не поступало.