Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ուղղաթիռով այցը Դսեղ մամուլում տարբեր հրապարակումների առիթ է հանդիսանում։ Politik.am-ն այս փաստն օգտագործել է նույնիսկ ապատեղեկատվություն տարածելու համար։
15:12, 20 Փտր, 2019
Փետրվարի 19-ին Հովհաննես Թումանյանի 150-րդ տարելիցի կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանն ընտանիքի հետ մեկնել էր Դսեղ՝ մասնակցելու մեծ գրողի ծննդյան տոնին կազմակերպված միջոցառմանը։
Վարչապետի այցը մեծ իրարանցում էր առաջացրել համացանցում։ Պատճառներից մեկն էլ ընտրված տրանսպորտային միջոցն էր՝ ուղղաթիռը։ Պարզաբանելով Փաշինյանի՝ ուղղաթիռից օգտվելը՝ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը հայտարարել էր, որ դա արվել է ժամանակը խնայելու համար ։
Politik.am կայքը, սակայն, վարչապետի այցի վերաբերյալ նյութում նշել է, որ ըստ իրենց տեղեկությունների, Փաշինյանը նախընտրել է ուղղաթիռով մեկնել Դսեղ, քանի որ ցանկացել է խուսափել Ալավերդիում պղնձաձուլարանի աշխատակիցների հետ առերեսվելուց։
«Մեր տեղեկություններով՝ պղնձաձուլարանի աշխատակիցները ցանկացել են փակել վարչապետի ճանապարհը և խոսել իրենց խնդրի մասին։ Պղնձաձուլարանի աշխատակիցների մեծ մասը Դսեղ տանող ճանապարհի հարակից գյուղերի բնակիչներ են։ Վարչապետ Փաշինյանն էլ, այս մասին տեղեկանալով, որոշել է ուղղաթիռով հասնել Դսեղ, որպեսզի քաղաքացիները իր ճանապարհը չփակեն։ Կարճ ասած, ուղղաթիռով վարչապետ Փաշինյանը «թռել» է հպարտ քաղաքացիների խնդիրներից», — մասնավորապես, գրված է հրապարակման մեջ։
Հասկանալու համար, թե արդյո՞ք վարչապետը «թռել է հպարտ քաղաքացիների խնդիրներից» այս ճանապարհով, ընդամենն ուսումնասիրենք ճանապարհային քարտեզը։ Ալավերդի հասնելու համար երկու ճանապարհ կա՝ Երևան-Սպիտակ-Վանաձոր-Դսեղ-Ալավերդի և  Երևան-Սևան-Դիլիջան-Վանաձոր-Դսեղ-Ալավերդի։ Այլ կերպ ասած՝ երկու ճանապարհներն էլ անցնում են Դսեղով, և ոչ թե Ալավերդին է գտնվում Դսեղի ճանապարհին, այլ՝ հակառակը։
Ճշտելու համար, թե արդյո՞ք բացի Դսեղից Փաշինյանն այլ երթուղի է ունեցել, կապ հաստատեցինք վարչապետի մամուլի խոսնակի հետ։ Նա մեզ հայտնեց, որ Փաշինյանը Երևանից գնացել է Դսեղ և նույն երթուղով էլ ետ է վերադարձել։ Ուղղաթիռով այլ այցեր չեն եղել։
Այս ամենից հետևում է, որ politik.am-ի հրապարկումը, թե վարչապետն Ալավերդիում բողոքի ցույցեր անողներին չհանդիպելու համար է ուղղաթիռով գնացել Դսեղ, չի  համապատասխանում իրականությանը։

Премьер-министр Армении не мог отправиться в Дсех через Алаверди. Манипуляция Politik.am
Визит премьер-министра Никола Пашиняна в Дсех на вертолете послужил поводом для различных публикаций в прессе. А сайт Politik.am использовал этот факт для распространения дезинформации.
15:12, 20 Фев, 2019
По случаю 150-летия Ованеса Туманяна 19 февраля премьер-министр Армении Никол Пашинян отправился с семьей в Дсех, где принял участие в праздничном мероприятии.
Визит премьер-министра вызвал в соцсетях большой переполох. Одной из причин стало выбранное транспортное средство – вертолет. Комментируя то, почему Пашинян воспользовался вертолетом, пресс-секретарь Владимир Карапетян заявил, что для экономии времени.
Однако сайт Politik.am в статье о визите премьер-министра отмечает, что, по их данным, Пашинян предпочел отправиться в Дсех на вертолете, потому что хотел избежать встречи с с сотрудниками медеплавильного завода в Алаверди.
«По нашим сведениям, сотрудники медеплавильного завода хотели перекрыть дорогу премьер-министру и рассказать ему о своей проблеме. Большинство сотрудников медеплавильного завода — жители близлежащих к Дсеху деревень. Узнав об этом, премьер-министр Пашинян решил добраться до Дсеха на вертолете, чтобы граждане не перекрыли ему дорогу. Одним словом, на вертолете премьер-министр Пашинян «улетел» от проблем гордых граждан», — в частности, говорится в статье.
Чтобы понять, «улетел» ли таким образом премьер-министр «от проблем гордых граждан» достаточно взглянуть на дорожную карту. Есть два способа добраться до Алаверди: Ереван-Спитак-Ванадзор-Дсех-Алаверди и Ереван-Севан-Дилижан-Ванадзор-Дсех-Алаверди. Другими словами, обе дороги проходят через Дсех. А Алаверди находится не по дороге в Дсех, а наоборот — Дсех находится по дороге в Алаверди.
Чтобы уточнить, был ли у Пашиняна другой маршрут помимо Дсеха, мы связались с пресс-секретарем премьер-министра. Он сообщил нам, что Пашинян отправился в Дсех из Еревана и вернулся по тому же маршруту. Других визитов на вертолете не было.
Из вышесказанного следует, что публикация politik.am о том, что премьер-министр отправился в Дсех на вертолете, чтобы избежать встречи с протестующими в Алаверди, не соответствует действительности.