Մեկ տարի առաջ` փետրվարի 23-ին, 6-րդ գումարման Ազգային ժողովում անցկացվեցին Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ, որը նախաձեռնել էր «Ելք» խմբակցությունը։
Նիստին ներկա էին Մարտի 1-ի զոհերի ծնողները, Ազգային ժողովի պատգամավորները, ՀՀ գլխավոր դատախազության առանձնապես կարևոր գործերով քննության վարչության պետի տեղակալ Կարեն Բիշարյանը և քաղհասարակության անդամները։
Այդ լսումներից անցել է մեկ տարի, և այսօր Մարտի 1-ի դեպքերի քննությունն այլ ընթացք է ստացել։
Տեսնենք, թե ինչ է փոխվել դատախազության՝ մեկ տարի առաջ արված հայտարարություններում և հիմա։
Նախագահների հարցաքննությունը
2018 թվական, փետրվարի 23
ԱԺ լսումների ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազության առանձնապես կարևոր գործերով քննության վարչության պետի տեղակալ Կարեն Բիշարյանը, պատասխանելով «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչ Գևորգ Ղահրամանյանի՝ ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներին հարցաքննության հրավիրելու մասին հարցին, նշել էր, որ ո՛չ Ռոբերտ Քոչարյանը և ո՛չ էլ Սերժ Սարգսյանը չեն հարցաքննվել․ «Անձանց հարցաքննությունը ինքնանպատակ չի կարող լինել։ Անձանց հարցաքննության համար պետք է պարզման ենթակա որոշակի տեղեկատվություն ստանալու անհրաժեշտություն լինի, քննության ներկա փուլում նման անհրաժեշտություն չկա»։
2019 թվական, փետրվարի 23
Մեկ տարի անց՝ այսօրվա դրությամբ, կալանքի տակ է գտնվում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ։ Երկրորդ նախագահին մեղադրանք է առաջադրված նաև առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ։ Գործի նախաքննությունն ավարտվել է և ուղարկվել է դատարան։ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, խոսելով նախագահին առաջադրված մեղադրանքի և նրան անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին, նշել է, որ Ռոբերտ Քոչարյանի արարքները թե՛ բովանդակային թե՛ ձևական առումով համահունչ չեն Սահմանադրությանը․ «Մեր մեղադրանքի ձևակերպումները, ինչում այսօր մեղադրվում է Ռոբերտ Քոչարյանը, ոչ մի կերպ չեն կարող դիտարկվել որպես նախագահի գործառույթներից բխող»։ Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ դատական նիստի ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազը հայտնել է, որ իրենք բերել են այն հիմնավորումները, որ կա այս փուլում Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտություն։
Մարտի 1-ի գործով մեկ տարի անց հարցաքննվել են նաև առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
0038 հրամանը
2018 թվական փետրվարի 23
Լսումների ժամանակ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը Բիշարյանին հարցրել էր, թե արդյո՞ք քննության առարկա են դարձել Մարտի 1-ի գործով տրված հրամանները, դրանք որքանո՞վ են նպաստել սպանությունների իրականացմանը և ի վերջո՝ քրգործում կա՞ «0038» հրամանը:
Կարեն Բիշարյանը, ի պատասխան, ասել էր․ «Մենք քննում ենք բոլոր իրական վարկածները, բայց ոչ երևակայական»։ Խոսելով «0038» հրամանի մասին՝ դատախազության ներկայացուցիչն ասել էր, որ քրեական գործում նման հրաման լինելու մասին որևէ փաստական հանգամանք չկա:
2019 թվական փետրվարի 23
0038 հրամանի առկայության մասին ՀՀ նոր իշխանությունների ներկայացուցիչները բազմիցս են առիթ ունեցել խոսելու։ Այս առիթով ուշագրավ հայտարարություններով հանդես է եկել հատկապես ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը։ Ըստ նրա, այդ հրամանով հիմնավորվում է, որ Մարտի 1-ի իրադարձություններին մասնակցել են Զինված ուժերը: Հրամանը նախկինում քրեական գործում չի եղել մինչև այս տարվա հուլիս ամիսը: Ընդ որում, այն ստորագրվել է փետրվարի 23-ին, այլ ոչ մարտի 1-ին: Այդ հրամանից որոշակի հատվածներ դեռ շատ ավելի վաղ էին հայտնվել համացանցում։ Նոր իշխանություններն էլ իրենց հերթին էին գաղտնազերծել որոշ հատվածներ։
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն էլ, խոսելով Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների հայտարարությունների մասին, թե մեղադրանքը անհիմն է, քանի որ չեն կարող մեղադրանքի հիմքում դրվել դատական ակտով արդեն իսկ կայացած դատավճիռները, ասել է, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի այսօրվա փաստակազմը տրամագծորեն տարբերվում է 2008 թվականի քննության փաստակազմից, ձեռք բերված տվյալները բացարձակապես այլ բանի մասին են խոսում։ «Փաստակազմի էական տարբերության պայմաններում Քոչարյանի մեղադրանքը որևէ հակասության մեջ չի մտնում նախկինում կայացված դատական ակտերի հետ։ Այսօրվա քննությամբ ձեռք բերված տվյալներն առանձին դեպքերում նաև վկայում են նախկինում կայացված որոշակի դատական ակտերի վերանայման առերևույթ հիմքերի մասին»։
Պաշտոնյաների մեղսակցությունը
Մեկ տարի առաջվա ԱԺ լսումներին Կարեն Բիշարյանը Գևորգ Ղահրամանյանի և «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե արդյո՞ք քննության առարկա են դարձել ոչ թե իշխանությունը զավթելու համար զանգվածային անկարգություններ հրահրելու հանգամանքները, ինչի հիման վրա նախորդ իշխանությունների օրոք կայացվեցին դատական ակտեր, այլ ընդհակառակը՝ իշխանությունը պահելու համար արված գործողությունները, պատասխանել էր․ «Քննության ընթացքում առաջ են քաշվել իրականության հետ աղերս ունեցող վարկածները»։ Այսպիսով, դատախազության ներկայացուցիչը փաստել էր, որ գործի քննության հիմքում դրվել են միայն այն ժամանակվա իշխանությունների պնդումները։
Հատուկ քննչական ծառայությունը ոստիկանների կողմից փաստաթղթերը կեղծելու առնչությամբ քրեական գործ է հարուցել և այն կցել Մարտի 1-ի գործի նյութերին։ Ըստ հարուցված քրգործի, 2008-ի մարտի 1-ին ոստիկանության առնվազն 1.300 ծառայողներ Ազատության հրապարակում նստացույց անող խաղաղ ցուցարարներին ցրելու, ապա քաղաքի կենտրոնական հատվածներում նրանց կուտակումները, հնարավոր ցույցերն ու հավաքները բացառելու նպատակով ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելով` հրապարակից դուրս են հանել քաղաքացիներին, նրանց հետապնդել քաղաքի կենտրոնական հատվածներում՝ ցրելով առանձին հատվածներում հավաքված մարդկանց կուտակումները։ Իսկ այդ գործողությունները քողարկելու համար կեղծվել են փաստաթղթեր, ըստ որոնց, իբր, ոստիկաններն Ազատության հրապարակ էին գնացել ցուցարարների մոտ զինամթերքի, պայթուցիկ սարքերի առկայության մասին տեղեկությունները ճշտելու համար, բայց այնտեղ հանդիպելով ցուցարարների կողմից դիմադրության, ստիպված են եղել նրանց դուրս հանել հրապարակից:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ ուղիղ մեկ տարի առաջ պաշտոնատար անձանց կողմից արված հայտարարությունները և պնդումները տրամագծորեն տարբերվում են ներկայիս իրավիճակից։

Заявления прокуратуры o событиях 1 марта сейчас и год назад
Со дня слушаний в Национальном Собрании, которые состоялись 23 февраля 2018 года по делу 1 марта, прошел ровно год.
13:45, 23 Фев, 2019
Год назад, 23 февраля, в Национальном Собрании 6-го созыва прошли инициированные фракцией «Елк» парламентские слушания по событиям 1 марта.
На заседании присутствовали родители жертв событий 1 марта, депутаты НС, заместитель начальника отдела по особо важным делам Генеральной прокуратуры Армении Карен Бишарян и представители гражданского общества.
Со дня этих слушаний прошел год, и сегодня расследование событий 1 марта получило совершенно иной ход.
Посмотрим, что изменилось в заявлениях прокуратуры за прошлый год и сейчас.
Допрос президентов
23 февраля 2018 года
Во время слушаний заместитель начальника отдела по особо важным делам Генеральной прокуратуры Армении Карен Бишарян, отвечая на вопрос представителя партии «Наследие» Геворга Гахраманяна о том, почему не приглашаются для дачи показаний второй и третий президенты Армении, отметил, что Роберт Кочарян и Серж Саргсян не допрашивались. «Допрос не может становиться самоцелью. , во время следствия такой необходимости не возникало», — отметил Бишарян.
23 февраля 2019 года
Год спустя, по положению на сегодня, второй президент РА Роберт Кочарян находится под арестом. Ему предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1 Уголовного кодекса РА  — свержение конституционного строя Республики Армения. Второму президенту также предъявлено обвинение в получении взятки в особо крупных размерах.
Следствие по делу закончено и оно отправлено в суд. Генеральный прокурор Армении Артур Давтян, говоря о выдвинутом против второго президента обвинении и лишении его иммунитета, отметил, что инкриминируемые Кочаряну деяния не соответствуют Конституции и законам ни по форме, ни по содержанию: «Наши формулировки обвинения, то, в чем обвиняется Роберт Кочарян, никоим образом не могут рассматриваться как вытекающие из функций президента».
А в ходе заседания суда по вопросу избрания меры пересечения в отношении Роберта Кочаряна Генеральный прокурор РА заявил, что они привели те доводы о том, что на данном этапе есть необходимость в содержании Роберта Кочаряна под стражей.
Через год по делу о событиях 1 марта также были допрошены первый президент Левон Тер-Петросян и третий президент Серж Саргсян.
Приказ 0038
В ходе слушаний координатор общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян поинтересовался у Бишаряна,  расследовались ли приказы, отданные по делу 1-го марта, и в какой мере они способствовали осуществлению убийств, есть ли в уголовном деле приказ «0038»?
В ответ Карен Бишарян сказал: «Мы  расследуем не мнимые версии, а реальные». Что касается приказа «0038», представитель прокуратуры отметил, что нет никаких фактических обстоятельств о наличии такого приказа в уголовном деле.
Представители новой власти Армении неоднократно имели возможность говорить о наличии приказа 0038. По этому поводу с примечательным заявлением выступил начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян. По его словам, приказ свидетельствует, что армия была вовлечена в события 1 марта. В уголовном деле приказа не было до июля этого года. При этом он был подписан 23 февраля, а не 1 марта. Некоторые части этого приказа появились в сети намного раньше. Новые власти, в свою очередь, также рассекретили некоторые части приказа.
Генеральный прокурор Артур Давтян, говоря о заявлениях адвокатов Роберта Кочаряна о том, что обвинение является беспочвенным, поскольку в основе обвинения не могут лежать уже вынесенные по судебному акту решения, заявил, что фактическое содержание дела 1-го марта в его сегодняшнем виде отличается от такового в расследовании 2008 года. «Добытые в ходе расследования факты говорят о диаметрально противоположном. Тем самым, то, в чем сегодня обвиняется Роберт Кочарян, никак не противоречит данным, которые расследовались в судах в 2008 году.  В то же время, добытые сегодня свидетельства в отдельных случаях говорят о необходимости пересмотра судебных актов десятилетней давности», — подчеркнул прокурор.
Сообщничество чиновников
Год назад, в ходе слушаний в НС, Карен Бишарян, отвечая на вопрос Геворга Гахраманяна и депутата от фракции «Елк» Никола Пашиняна о том, стали ли предметом расследования не обстоятельства провоцирования массовых беспорядков с целью захвата власти, на основании чего при прежних властях были вынесены судебные акты, а наоборот – действия, направленные на удержание власти, ответил: «В ходе расследования выдвинуты версии, связанные с действительностью». Так, представитель прокуратуры аргументировал, что в основе расследования дела были заложены лишь утверждения властей того времени.
Следственный комитет Армении возбудил новое уголовное дело, которое касается фальсификации полицейскими ряда документов, и прикрепил его к делу о событиях 1 марта. Согласно возбужденному делу, 1300 служащих разных подразделений полиции применили силу и спецсредства против мирных демонстрантов. Они вытеснили их с территории площади Свободы, где граждане проводили сидячий пикет, а позже разгоняли людей, собиравшихся в разных частях города. А для того, чтобы скрыть эти действия, были сфальсифицированы документы, согласно которым, разные подразделения полиции получили информацию о том, что у участников митинга есть оружие, боеприпасы и взрывные устройства. Полицейские выехали на место, чтобы проверить данную информацию, однако встретили сопротивление митингующих и вынужденно оттеснили их с территории площади.
Таким образом, можно констатировать, что заявления и утверждения, сделанные должностными лицами год назад, диаметрально отличаются от текущей ситуации.