ՊԵԿ նախագահի խախտած օրենքն ու չիմացության հետևանքները
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը շարունակում է մնալ հայկական մեդիայում ամենաքննարկվող պաշտոնյաներից մեկը։ Ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ նրա արած մի քանի հայտարարություններ մտահոգության տեղիք են տալիս։
11:11, 27 Փտր, 2019
Փետրվարի 25-ին, իր ֆեյսբուքյան ասուլիսի ընթացքում ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը պատասխանեց ֆեյսբուքյան օգտատերերի հարցերին, որոնց զգալի մասը վերաբերում էր ՊԵԿ տարեվերջյան պարգևատրումներին։ Ասուլիսի ընթացքում պարոն Անանյանը մի քանի տարօրինակ հայտարարություններ արեց։
Պարգևատրումներ, հավելավճարներ
Մինչ բուն թեմային անդրադառնալը, նախ հասկանանք, թե ի՞նչ տարբերություն կա այս բառերերի միջև, և ինչպիսի կարգավորումներ են մշակված օրենքում։
Ըստ պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին ՀՀ օրենքի՝  պարգևատրումը միանվագ վճար է, որը պետական պաշտոն զբաղեցնող անձին տրվում է ծառայողական գործունեության գնահատման և (կամ) հատուկ առաջադրանքների և (կամ) որակյալ աշխատանքների կատարման համար։
Դավիթ Անանյանը, անդրադառնալով այս հարցին, հայտարարեց, որ ՊԵԿ աշխատողները յուրաքանչյուր ամիս, աշխատավարձից զատ, իրենց աշխատավարձերի 80%-ի չափով պարգևավճարներ են ստացել։ «Այսինքն, բոլոր աշխատողներին 2018 թվականի ընթացքում 13 հատ 80% է վճարվել, այսինքն, մի բան էլ ավել է վճարվել»,- մասնավորապես, ասաց Անանյանը։
Անանյանի նշածը, ըստ այդմ, օրենքի պահանջի կոպիտ խախտում է, և տարօրինակ է, որ ՊԵԿ նախագահը չգիտի, որ պարգևատրումներն արվել են օրենքի բազմակի խախտումներով։
Իսկ գուցե ՊԵԿ նախագահը նկատի էր ունեցել ոչ թե պարգևավճար, այլ հավելավճա՞ր։
Նայենք օրենքը։ Նույն՝ պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին ՀՀ օրենքի 3-րդ հոդվածը սահմանում է, թե ինչ է հավելավճարը և ովքեր կարող են այն ստանալ, իսկ 7-րդ հոդվածի 6-րդ կետն արդեն սահմանում է հավելավճարի առավելագույն չափը, այն է՝ աշխատավարձի 30%-ը։ Հետևաբար, 80 տոկոսանոց պարգևավճարները չեն տեղավորվում նաև հավելավճարների տրամաբանության մեջ։
Հարկային գաղտնիքի մասին
Օգտատերերից մեկը, անդրադառնալով Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում ՊԵԿ ստուգումների և արձանագրված խախտումների մասին մամուլում տեղ գտած հրապարակումներին, հարցրեց, թե ի վերջո՝ ԶՊՄԿ-ի նկատմամբ մեկ օրվա մեջ «գրված-փակված ակտ եղե՞լ է»։
Պարոն Անանյանը պատասխանեց, թե այդ հարցի պատասխանը կարող է պարունակել հարկային գաղտնիք։ «․․․Այն մասը, որ ինքը նշում է, կարող է պարունակել հարկային գաղտնիք, հարցրեք հարկային գաղտնիք տիրապետողին»,- ասաց Անանյանը։
Հարկային օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի 63-րդ կետը սահմանում է, թե ինչ է հարկային գաղտնիքը։ Եվ ըստ նույն հոդվածի՝ հարկային գաղտնիք չի կարող համարվել հարկային հարաբերությունները կարգավորող իրավական ակտերի պահանջների խախտման և կիրառված պատասխանատվության միջոցների վերաբերյալ տեղեկությունը։
Այս դեպքում, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, օգտատիրոջ հարցը վերաբերում էր հենց հայտնաբերված խախտմանն ու կիրառված պատասխանատվությանը, որը հարկային գաղտնիք չի կարող համարվել։
Ամփոփելով՝ ստացվում է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցների պարգևատրումները կատարվում են օրենքի խախտումներով, իսկ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը հղում է կատարում իբր հարկային գաղտնիքի՝ անցանկալի հարցի պատասխանից խուսափելու համար։
• Total: 137
• 137
Թեգեր` Դավիթ ԱնանյանՊԵԿ
Ըստ Փաշինյանի՝ շուրջ 5000 ուսուցիչներ ֏75,000-ից պակաս են ստանում, որովհետև «նորմալ կրթություն չեն ստացել»
12:01, 17 Նյմ, 2022
Սեպտեմբերի 29-ին կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով կրթության կարևորության մասին, մի քանի անգամ կրկնեց, որ այն մարդիկ, որոնք պատրաստ...
Բյուջեի մուտքերը եկամտահարկի վերադարձի ծավալներից մեծ են․ կառավարության որոշման հետքերով
16:55, 14 Սպտ, 2021
Հայաստանի կառավարությունը որոշել է հետզհետե սահմանափակել եկամտահարկի վերադարձի մեխանիզմով Երևանում բնակարան ձեռք բերելու հնարավորությունը։ Կառավարությունն այս որոշումը հիմնավորել է բյուջեից...
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան՝ արտոնյալ. ինչո՞ւ ՊԵԿ-ը համալիր ստուգումներ չի իրականացնում ՀՖՖ-ում
18:42, 24 Սպտ, 2020
Չնայած Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի և դրա նախկին նախագահների հետ են կապվում բազմաթիվ չարաշահումների և շահերի բախման դեպքեր, իսկ Ռուբեն Հայրապետյանի...

Председатель Комитета государственных налогов Давид Ананян продолжает оставаться самым обсуждаемым в армянских медиа должностным лицом. Несколько заявлений, сделанных им во время пресс-конференции в Facebook, вызывают обеспокоенность.
11:11, 27 Фев, 2019
Председатель Комитета государственных доходов Армении Давид Ананян 25 февраля ответил на вопросы пользователей Facebook во время пресс-конференции, большинство из которых касались к премиям, выданным в конце прошлого года. Во время пресс-конференции Ананян сделал несколько странных заявлений.
Премия и надбавка
Прежде чем перейти к сути, посмотрим для начала в чем разница между этими словами и какие урегулирования разработаны в законе.
Согласно Закону РА «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности», премирование — единовременная выплата, которая выдается занимающему государственную должность лицу в качестве оценки служебной деятельности и (или) за выполнение особых поручений, и (или) качественную работу.
Затронув этот вопрос, Давид Ананян заявил, что сотрудники КГД помимо зарплаты ежемесячно получают премии в размере 80% от их заработной платы.
Отмеченное Ананяном является грубым нарушением требований закона, и странно, что председатель КГД не знает, что премии были выданы с многочисленными нарушениями закона.
А может председатель КГД имел в виду не премию, а надбавку?
Откроем закон и посмотрим: статья 3 Закона РА ««Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности» устанавливает, что такое надбавка и кто может ее получить, а пункт 6 статьи 7 уже определяет максимальный размер надбавок, т.е. 30% от заработной платы. Следовательно, премии в размере 80% от заработной платы не вписываются также и в логику надбавок.
O налоговой тайне
Один из пользователей, затронув публикации в прессе, касающиеся проверок КГД и зарегистрированных нарушений на Зангезурском медно-молибденовом комбинате, поинтересовался у Ананяна, был ли за день составлен акт в отношении ЗММК?
Ананян ответил, что ответ на этот вопрос может содержать налоговую тайну. «…Та часть, которую он отмечает, может содержать налоговую тайну, спросите тех, кто знаком с налоговой тайной», — сказал Ананян.
Пункт 4 статьи 63 Налогового кодекса определяет, что такое налоговая тайна. И согласно той же статье, сведения о нарушениях требований регулирующих налоговые отношения правовых актов и примененных мерах ответственности не могут рассматриваться как налоговая тайна.
В этом случае, однако, как мы видим, вопрос пользователя касался только выявленного нарушения и примененных мерах ответственности, которые нельзя считать налоговой тайной.
Подводя итог, получается, что премирование сотрудников Комитета государственных доходов РА производится с нарушениями закона, а председатель КГД Давид Ананян ссылается якобы на налоговую тайну, чтобы избежать ответа на нежелательный вопрос.
• Total: 137
• 137
Метки Դավիթ ԱնանյանՊԵԿ
Банановый обман от Комитета государственных доходов Армении
14:04, 15 Дек, 2016
Пару недель назад Комитет государственных доходов (КГД) Армении выступил с заявлением, в котором говорится, что «неизвестные лица пытаются воспрепятствовать процессу...