Այսօր` մարտի 6-ին, Ազգային ժողովի նիստի ժամանակ «Իմ Քայլը» դաշինքի պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը, իր ելույթում խոսելով անցյալ տարվա դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին, արեց մի քանի ուշագրավ հայտարարություններ, որոնք կա՛մ չիմացության հետևանք են, կա՛մ պարզապես մանիպուլյացիա։
Պատգամավորը, մասնավորապես, զուգահեռներ անցկացնելով 2017 և 2018 թվականների ԱԺ ընտրությունների միջև, հայտարարեց, որ ունեինք նույն իրավական դաշտը և նույն օրենսդրական դաշտի պայմաններում ունեցանք ազատ, արդար և թափանցիկ ընտրություններ։ Պատգամավորը նաև հավելեց, որ ընտրությունների արդյունքները ոչ թե օրենսդրության, այլ քաղաքական կամք ունեցող անձանց շնորհիվ են։
Իրականում, սակայն, այն օրենսդրությունը, համաձայն որի անցել են 2017 թվականի ընտրությունները, էականորեն տարբերվում է 2018 թվականի օրենսդրությունից։ Մասնավորապես, 2017թ ապրիլի 2-ին գործող ՀՀ քրեական օրենսգրքի որոշ դրույթներ արդեն 2018թ սեպտեմբերի 7-ի լրացումների և փոփոխությունների շնորհիվ խստացվել էին, և որոշ վարչական իրավախախտումներ դարձել էին քրեորեն պատժելի, իսկ մի շարք խախտումների պատժաչափերը խստացվել էին։
Այսինքն, կարելի է պնդել, որ իրավական դաշտը, նախորդ ընտրությունների հետ համեմատած, նույնը չէր։
Բացի սա, ՀՀ նախորդ իշխանությունների օրոք՝ 2018 թվականի մարտի 20-ի ԱԺ նիստի ժամանակ ընդունված ՀՀ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների և լրացումների շնորհիվ խստացվել էր նաև վարչական ռեսուրսի չարաշահման համար կիրառվող պատասխանատվությունը։
Ըստ այդմ, կարելի է եզրակացնել, որ ազատ ու թափանցիկ ընտրություններ կազմակերպելու և անցկացնելու մասով բավական մեծ աշխատանք էին կատարել նաև նախորդ իշխանությունը, և վերջին ընտրությունների արդյունքները կապել միայն ներկայիս իշխանությունների հետ՝ ճիշտ չէ։

Выступление депутата НС и манипулятивное заявление
В среду, 6 марта, депутат от блока «Мой шаг» Ваагн Овакимян во время выступления в Национальном Собрании, говоря о внеочередных парламентских выборах, состоявшихся 9 декабря прошлого года, сделал несколько примечательных заявлений, которые являются либо следствием незнания, либо просто манипуляцией.
Депутат, в частности, провел параллели между выборами 2017 и 2018 годов и заявил, что в Армении с тем же правовым полем и тем же законодательством прошли свободные, справедливые и прозрачные выборы. Депутат также добавил, что результаты выборов получены не благодаря законодательству, а благодаря лиц, имеющих политическую волю.
В действительности, однако, законодательство, согласно которому прошли выборы 2017 года, существенно отличается от законодательства 2018 года. В частности, некоторые положения Уголовного кодекса РА от 2 апреля 2017 года были ужесточены изменениями и дополнениями от 7 сентября 2018 года, и некоторые административные правонарушения стали уголовно наказуемыми, а меры наказания за ряд нарушений были ужесточены.
То есть, можно утверждать, что правовое поле, по сравнению с предыдущими выборами, было не таким же.
Помимо этого, в связи с изменениями и дополнениями в Избирательный кодекс РА, принятыми при прежних властях РА в ходе заседания НС 20 марта, была также ужесточена ответственность за злоупотребление административным ресурсом.
В связи с вышесказанным можно сделать вывод, что большую работу по организации и проведению свободных и прозрачных выборов проделали и предыдущие власти, и связывать результаты последних выборов лишь с нынешними властями неправильно.