Կառավարության չիրականացրած խոստումները. ՄԱՍ 1
2018 թվականին ժամանակավոր կառավարության գործունեության մասին պատմող պաշտոնական տեսանյութում բաց են թողնված մի քանի կարևոր ձախողումներ՝ մասնավորապես կապված Ընտրական օրենսգրքի ընդունման, հակակոռուպցիոն մարմնի ձևավորման և այլնի հետ։
12:12, 11 Մրտ, 2019
Մարտի 7-ին ՀՀ կառավարությունը տարածեց մի տեսանյութ, որում անդրադարձ էր կատարվել նախորդ տարվա երկրորդ կիսամյակում՝ հունիսից մինչև դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում կառավարության ունեցած ձեռքբերումներին։
Այդ տեսանյութում, սակայն, չէին ներկայացվում նշված ժամանակահատվածում գործած ժամանակավոր կառավարության մի շարք բացթողումներ, որոնց կանդրադառնանք ստորև։
Եվ այսպես, կառավարության՝ հունիսի 1-ին ընդունած ծրագրում նախատեսված էր նոր Ընտրական օրենսգրքի մշակում, ընդունում ու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացում՝ համաձայն նոր օրենսդրության։
Սակայն, ինչպես գիտենք, թեև նոր ԸՕ-ի մշակումը տևեց մի քանի ամիս և այն հավանության արժանացավ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից, նոր օրենսգիրքն Ազգային ժողովում 2 անգամ մերժվեց, և ՀՀ ժամանակավոր կառավարությունը, այդ ժամանակ արդեն իր հրաժարականի մասին հայտարարած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, փաստացի չլուծեց իր առջև դրված գլխավոր խնդիրներից մեկը։ Արդյունքում Հայաստանը գնաց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների՝ հին ԸՕ-ով։
Նոր Ընտրական օրենսգիրքը, հիշեցնենք, ենթադրում էր ամբողջական համամասնական ընտրակարգի անցում, մատնահետքի կամ այլ գործիքների միջոցով միասնական բազայի ստեղծում և կրկնաքվեարկությունների իսպառ բացառում, կուսակցությունների և դաշինքների անցողիկ շեմերի իջեցում և այլն։
Ժամանակավոր կառավարության հաջորդ կարևոր նպատակն էր կոռուպցիայի և կաշառակերության դեմ պայքարը։ Դրա համար պետք է ստեղծվեր մասնագիտացված, անկախ հակակոռուպցիոն մարմին, ներդրվեր նոր համակարգ, ըստ որի, պետական պաշտոն զբաղեցնելու հայտ ներկայացրած անձը կամ պետական պաշտոնյան պարտավորվում էին նոտարական հաստատմամբ լիազորել անկախ մարմնին իրենց անունով հարցումներ անել և ստանալ աշխարհի ցանկացած կետում իրենց անունով բացված հաշվեհամարների, դրանցում դրամական միջոցների առկայության, շարժի, անշարժ ու շարժական գույքի, արժեթղթերի մասին ամբողջական ինֆորմացիա։
Թեև հակակոռուպցիոն մարմնի ստեղծման մասին քննարկումները սկսվել են ներկայիս ԱԺ-ում, այնուամենայնիվ, դրա ստեղծումը նախանշված էր հենց ժամանակավոր կառավարության ծրագրում, ուստի կարող ենք պնդել, որ կառավարությունը այստեղ ևս ձախողվել է։
Նախորդ կառավարության կարևոր խոստումներից էր պետական ռեգիստրում գրանցված իրավաբանական անձանց մասին տեղեկատվության անվճար տրամադրումը։
Այս կարգավորումը հնարավորություն կտար լրագրողներին և հետաքրքրված անձանց առանց ֆինանսական միջոցներ ծախսելու ստանալ իրավաբանական անձանց մասին լիարժեք ինֆորմացիա, ինչպես նաև տեսնել, թե որ պաշտոնյան ինչպիսի կապ է ունեցել տվյալ իրավաբանական անձի հետ։ Սա կոռուպցիոն ռիսկերը նվազեցնող և վերահսկող բավականին լուրջ մեխանիզմ է, որը, սակայն, ինչպես վերը թվարկվածները, մնացել է թղթի վրա։

Невыполненные обещания правительства. ЧАСТЬ 1
В официальном видео о деятельности временного правительства в 2018 году пропущен ряд важных провалов, в частности, связанных с принятием Избирательного кодекса, формированием антикоррупционного органа и т.д.
12:12, 11 Мар, 2019
На странице правительства Армении в Facebook 7 марта было опубликовано видео, в котором говорится о достижениях правительства, зарегистрированных во второй половине прошлого года, в период с июня по декабрь.
В этом видео, однако, не представлены упущения, допущенные временно действущим правительством за этот период, к которым мы обратимся ниже.
Так, в программе правительства, принятой 1 июня, предусматривалась разработка и принятие нового Избирательного кодекса, а также проведение досрочных парламентских выборов в соответствии с новым законодательством».
Однако, как мы знаем, хотя разработка нового Избирательного кодекса и длилась несколько месяцев и была одобрена Венецианской комиссией, кодекс дважды был отклонен в Национальном Собрании, а правительство РА во главе с объявившим тогда об отставке Николом Пашиняном фактически не решило одну из основных задач, стоящих перед ним. В результате Армения пошла на досрочные парламентские выборы со старым Избирательным кодексом.
Напомним, что новый Избирательный кодекс предполагал переход к полностью пропорциональной избирательной системе, создание единой базы путем снятия отпечатков пальцев или других инструментов, а также полное исключение двойного голосования, снижение переходных порогов для политических партий и альянсов и т. д.
Следующей важной целью временного правительства была борьба с коррупцией и взятничеством. Для этого должен был быть создан специализированный, независимый, антикоррупционный орган, внедрена новая система, по которой любой  государственный  чиновник, а также  претендент   на  государственную  должность должен представить в полномочный  орган нотариально заверенную декларацию – с тем чтобы действующий  уполномоченный орган в любой точке мира мог от своего имени получить полную информацию об открытых на имена этих чиновников счетах, наличии средств на них, перемещениях, движимом и недвижимом имуществе, ценных бумагах.
Хотя обсуждение вопроса о создании антикоррупционного органа началось в новом парламенте, но изначально это было предусмотрено в программе временного правительства, следовательно, мы можем утверждать, что это обещание тоже не выполнено.
Одним из ключевых обещаний предыдущего правительства было бесплатное предоставление сведений о юридических лицах, зарегистрированных в государственном реестре. Это положение позволило бы журналистам и заинтересованным лицам без затрат получать полноценную информацию о юридических лицах, а также посмотреть какие чиновники связаны с теми или иными юридеческими лицами.  Это довольно серьезный механизм снижения и контроля коррупционных рисков, который, как и вышеперечисленное, остался на бумаге.