Արմեն Աշոտյանը նենգափոխում է Գայանե Աբրահամյանի խոսքը
ՀՀԿ փոխնախագահը նենգափոխել է «Իմ Քայլը» դաշինքի պատգամավորի խոսքերը՝ շահարկելով պետական համակարգում ծառայած պաշտոնյաների անունները։
15:39, 25 Մրտ, 2019
«Իմ Քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը, մարտի 22-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ խոսելով Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Օհանյանի մասին, ասել էր, որ նա «տարիներ շարունակ, ըստ էության, ամբողջությամբ ծառայել է Հանրապետական կուսակցությանը՝ լինելով նաև կուսակցության անդամ»։
ԱԺ պատգամավորը դիմելով Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանին, մասնավորապես, մտահոգություն էր հայտնել նախարարության գործունեության արդյունքների մասին անբավարար իրազեկման կապակցությամբ։
Աննա Օհանյանը, ի պատասխան այս թեմայի շուրջ առաջացած խոսակցություններին, հաստատել է, որ եղել է ՀՀԿ անդամ, սակայն սառեցրել է կուսակցության անդամակցությունը, «քանի որ այո, քաղաքական և մասնագիտական առումով դա կոռեկտ չէր լինի»։
Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, իր հերթին անդրադառնալով թեմային, ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր, որ ըստ Գայանե Աբրահամյանի տրամաբանության, ներկայիս կառավարության վեց նախարարներ ևս աշխատել են «ՀՀԿ-ի համար»։ Աշոտյանի խոսքով, նրանք են արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը և բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը։
Նկատենք, սակայն, որ այս վեց նախարարներից ոչ մեկը չի եղել ՀՀԿ անդամ: Նրանցից միակը, որը ուղիղ կապ է ունեցել Հանրապետական կուսակցության հետ, Ֆելիքս Ցոլակյանն է։ Վերջինս, անկուսակցական լինելով, անդամակցել է Ազգային Ժողովում ՀՀԿ խմբակցությանը։
Աշոտյանը, փաստորեն, նենգափոխել է Աբրահամյանի խոսքերը, քանի որ վերջինս նկատի է ունեցել է ոչ թե ՀՀԿ իշխանության ժամանակ պետական պաշտոններ զբաղեցնելը, այլ կուսակցության անդամ լինելը։

Армен Ашотян фальсифицирует слова Гаяне Абрамян
Заместитель председателя РПА сфальсифицировал слова депутата фракции «Мой шаг», спекулируя именами чиновников, которые служили в государственной системе.
15:39, 25 Мар, 2019
Депутат фракции «Мой шаг» Гаяне Абрамян на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции 22 марта, говоря о пресс-секретаре Министерства экономического развития и инвестиций Армении Анне Оганян, заявила, что она «по сути, многие годы всецело служила Республиканской партии и была ее членом».
Обращаясь к министру экономического развития и инвестиций Тиграну Хачатряну, депутат, в частности, выразила обеспокоенность по поводу недостаточной осведомленности о результатах деятельности министерства.
В ответ на разговоры, которые возникли вокруг этой темы, Анна Оганян подтвердила, что она была членом РПА, но заморозила членство в партии, потому что «с политической и профессиональной точки зрения это было бы некорректно».
Заместитель председателя Республиканской партии Армен Ашотян, в свою очередь, на своей странице в Facebook написал, что по логике Гаяне Абрамян, шесть министров нынешнего правительства также работали «на РПА». По словам Ашотяна, это министр иностранных дел Зограб Мнацаканян, министр обороны Давид Тоноян, министр экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян, министр финансов Атом Джанджугазян, министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян и министр охраны природы Эрик Григорян.
Отметим, однако, что ни один из этих шести министров не был членом РПА. Единственный, кто имел непосредственную связь с Республиканской партией — это Феликс Цолакян. Последний, будучи беспартийным, был членом парламентской фракции РПА.
Фактически Ашотян сфальсифицировал слова Гаяне Абрамян, поскольку она говорила не о занимаемых при РПА государственных должностях, а о членстве в этой партии.