ԵՊՀ ռեկտորի հայտարարությունն իրականությանը չի համապատասխանում
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը պնդում է, որ համալսարանը կուսակցականացված չի եղել, սակայն փաստերը հակառակի մասին են խոսում։
17:05, 26 Մրտ, 2019
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ի պատասխան վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության, թե Հայաստանում տեղ չունեն  այն ռեկտորները, որոնք բարձրագույն կրթական համակարգը դարձրել են կուսակցական բջիջներ և ուսանողների վրա դռներ փակել, պնդել է, որ իրենք «ո՛չ դուռ են փակել, ո՛չ էլ կուսակցական բջիջ է սարքվել համալսարանում»։
Փաստերը, սակայն, ցույց են տալիս, որ Սիմոնյանի պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։
ԵՊՀ-ի կուսակցականացումը
Հանրապետական կուսակցության իշխանության տարիներին Երևանի պետական համալսարանում ընթացել է աստիճանական կուսակցականացում։ Օրինակ՝ Սիմոնյանը, որը 2006 թվականից ԵՊՀ ռեկտորն է, ՀՀԿ անդամ է հանդիսանում 1998 թվականից, իսկ ռեկտոր նշանակվելու տարվանից նաև ՀՀԿ խորհրդի անդամ է։
Իսկ երբ 2014 թվականի նոյեմբերին համալսարանի իրավական կարգավիճակը ՊՈԱԿ-ից փոխվեց հիմնադրամի, ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ ընտրվեց ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Բացի Սերժ Սարգսյանից, ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամների շարքում ևս կային շատ ՀՀԿ-ականներ՝  Վիգեն Սարգսյանը, Հրանուշ Հակոբյանը, Արմեն Աշոտյանը, Արտակ Դավթյանը, Արսեն Քարամյանը և Հովհաննես Հովսեփյանը։
ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ էր նաև Շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ Սմբատ Լպուտյանը, որը թեև ՀՀԿ անդամ չէր, բայց Երևանի ավագանում ներկայացված էր ՀՀԿ խմբակցությունում։
ՀՀԿ անդամ է նաև 2012-ից եՊՀ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Վահագն Վարագյանը։ Նա ՀՀԿ անդամ է 2010-ից, իսկ 2014-ից արդեն ՀՀԿ խորհրդի անդամ է։ Նրա ղեկավարած կառույցի միջոցով է վերահսկվում ԵՊՀ ուսխորհուրդը։
Վարագյանից առաջ՝ 2006-2012թթ., այդ կառույցի ղեկավար էր Միհրան Հակոբյանը, որը ՀՀԿ անդամ էր 2011 թվականից։ Նա ՀՀԿ ցուցակով ԱԺ պատգամավոր էր ընտրվել 2017 թվականին։ Հակոբյանը, ի դեպ, ՀՀԿ-ից դուրս է եկել 2019թ. հունվարին և համահիմնադրել «Քառյակ Մեդիան»։
Հակոբյանը 2004-2006թթ. զբաղեցրել է ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահի պաշտոնը։ Դեռ 2011թ. մամուլում տեղեկություններ էին տարածվել այն մասին, որ Միհրան Հակոբյանը ՀՀԿ ադամ է 2006թ.-ից և «համալսարանում զբաղվում է բացահայտ քաղաքական-կուսակցական գործունեությամբ»։
2013թ. նախագահական ընտրություններին հաջորդած ցույցերի ժամանակ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի օգնական, ՀՀԿ-ական Գևորգ Մելքոնյանը դասադուլ հայտարարած ուսանողների դեմ «զորք» էր հանել։ Մելքոնյանը համարվում էր Սիմոնյանի «ոչ պաշտոնական հրահանգներ իրականացնողը»։
Ուսանողների վրա դռների փակումը
Սիմոնյանի երկրորդ պնդումը թե իրենք ուսանողների վրա դռներ չեն փակել, նույնքան անհիմն է։ Տարբեր քաղաքական պահանջներով ցույցերի ժամանակ ԵՊՀ ուսանողների ազատ տեղաշարժի իրավունքը խախտվել է։
Այսպես, օրինակ, 2013 թվականի նախագահական ընտրություններին հաջորդող շրջանում բողոքող ուսանողների համար ԵՊՀ դռները փակ էին։ Մայր բուհի դռները փակվել էին նաև 2017 թվականին՝ տարկետման պահպանման համար ցույցերի ժամանակ։ Եվ վերջապես, 2018թ. ապրիլյան ցույցերի ժամանակ ԵՊՀ և այլ բուհերի դռները փակ էին պահվում ղեկավար կազմի կողմից։

Заявление ректора ЕГУ не соответствует действительности
Ректор ЕГУ Арам Симонян утверждает, что университет не был политизирован, однако факты говорят об обратном.
17:05, 26 Мар, 2019
Ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян в ответ на заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в Армении нет места тем ректорам, которые превратили систему высшего образования в какие-то партийные ячейки и которые закрывали двери перед студентами, утверждает, что они «не закрывали двери и не превращали университет в партийную ячейку».
Однако факты показывают, что заявления Симоняна не соответствуют действительности.
Политизация ЕГУ
В течение тех лет, когда у власти была Республиканская партия, в Ереванском государственном университете проходила постепенная политизация. Например, Симонян, который занимает должность ректора ЕГУ с 2006 года, является членом РПА с 1998 года, а с момента назначения ректором является также членом совета РПА.
А когда в ноябре 2014 года юридический статус университета был изменен с ГНКО на фонд, председателем попечительского совета ЕГУ был избран председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян.
В попечительском совете ЕГУ были представлены также многие члены РПА — Виген Саркисян, Грануш Акопян, Армен Ашотян, Артак Давтян, Арсен Карамян и Ованнес Овсепян.
Членом попечительского совета ЕГУ был также заместитель президента Федерации шахмат Армении Смбат Лпутян. Он не был членом РПА, однако был членом фракции РПА в Совете старейшин Еревана.
Начальник отдела по работе со студентами ЕГУ Ваагн Варагян с 2010 года также является членом РПА, а с 2014 года – членом Совета РПА. Посредством структуры, которую он возглавляет, контролируется студенческий совет ЕГУ.
До Варагяна руководителем этой структуры в 2006-2012 годах был Мигран Акопян, который является членом РПА с 2011 года. Он был избран депутатом от РПА в 2017 году. Кстати, Акопян покинул  ряды РПА в январе 2019 года и стал сооснователем «Карьяк Медиа».
Акопян в 2004-2006 гг. занимал пост председателя студсовета ЕГУ. Еще в 2011 СМИ сообщили, что с 2006 года Мигран Акопян является членом РПА и «ведет открытую политическую и партийную деятельность в университете».
Закрытие дверей перед студентами
Второе утверждение Симоняна о том, что они не закрывали двери перед студентами также необоснованно. Право студентов ЕГУ на свободу передвижения было нарушено во время акций протестов по различным политическим требованиям.
Так, например, после президентских выборов 2013 года двери ЕГУ были закрыты для протестующих студентов. Двери ЕГУ также были закрыты и в 2017 году во время митингов против отмены отсрочки от армии. Наконец, во время митингов в апреле 2018 году двери были закрыты руководящим составом ЕГУ и других вузов.