Ապատեղեկատվություն՝ Armdaily.am-ի կողմից
Armdaily.am կայքը ճշգրիտ չի ներկայացնում ԱԺ նախագահի պատվիրակության կազմը` Գերմանիա կատարած այցի ժամանակ։
15:17, 29 Մրտ, 2019
Մարտի 27-ին Armdaily.am լրատվական կայքը տարածել էր հոդված, որտեղ նշված էր, թե Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության հետ Գերմանիա էին մեկնել նաև նրա երկու օգնականները՝ Վահան Կոստանյանը և Շուշանիկ Թևանյանը։ Հոդվածում նաև ասվում էր, թե մեկ շաբաթ տևող այցի համար Գերմանիա են մեկնել 6 պատգամավորներ։
Նախ նշենք, որ խորհրդարանական պատվիրակության կազմն ու այցի ժամկետները գրված են Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքի «Լուրեր» բաժնում։ Այստեղից տեղեկանում ենք, որ Գերմանիա կատարած այցը տևել է մարտի 18-21-ը։ Խորհրդարանական պատվիրակության կազմում եղել են ԱԺ պատգամավորներ Ռուբեն Ռուբինյանը, Լիլիթ Մակունցը, Էդմոն Մարուքյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը և Ծովինար Վարդանյանը։
Միաժամանակ, կապ հաստատելով ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի օգնական Վահան Կոստանյանի հետ, տեղեկացանք, որ պատվիրակությանն ուղեկցող կազմում եղել են նաև ԱԺ նախագահի օգնական Վահան Կոստանյանը, ԱԺ աշխատակազմի արարողակարգի վարչության պետ Արտակ Հովհաննիսյանը և լրատվության ու հանրության հետ կապերի վարչության լուսանկարիչ Արաքսյա Քոչարյանը։
Ի հավելումն նշենք, որ եթե պատվիրակության գործուղման ծախսերը կատարվում են ոչ թե հրավիրող կողմի հաշվին, այլ ՀՀ պետական բյուջեի, ապա դրանք կատարվում են ըստ ՀՀ կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի N 2335-Ն որոշման։
Ըստ վերոնշյալ որոշման, Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլին կատարած այցի դեպքում օրապահիկը սահմանված է 116 եվրո, իսկ գիշերակացի մեկ օրվա ծախսը՝ 160 եվրո։ Գերմանիայի այլ շրջաններ այցի դեպքում օրապահիկը հատկացվում է 82 եվրոյի, իսկ գիշերավարձի ծախսերը՝ 113 եվրոյի չափով։
Հարկ է նաև նշել, որ Գերմանիա կատարած այցը ներկայացնող լուսանկարներում ևս Շուշանիկ Թևանյանը բացակայում է, հետևաբար Armdaily.am լրատվական կայքի հրապարակումը բացահայտ ապատեղեկատվություն է և չի համախատասխանում իրականությանը։

Дезинформация от Armdaily.am
Сайт Armdaily.am представил неточный состав делегации, отправившейся в Германию во главе с председателем Национального Ссобрания.
15:17, 29 Мар, 2019
Новостной сайт Armdaily.am  27 марта опубликовал статью, в которой отмечается, что в состав делегации, отправившейся в Германию во главе с Араратом Мирзояном, были включены также два его помощника — Ваан Костанян и Шушаник Теванян. В статье также говорится, что с недельным визитом в Германию отправились 6 депутатов.
Прежде всего отметим, что состав парламентской делегации и сроки визита указаны в разделе «Новости» официального сайта НС, откуда мы узнаем, что визит в Германию длился с 18 по 21 марта. В состав парламентской делегации были включены депутаты Рубен Рубинян, Лилит Макунц, Эдмон Марукян, Наира Зограбян и Цовинар Варданян.
В то же время, связавшись с помощником председателя НС Арарата Мирзояна Вааном Костаняном, мы узнали, что в числе сопровождающих делегацию лиц были начальник управления протокола аппарата НС Артак Ованнисян, фотожурналист управления по связям с общественностью и СМИ Араксия Кочарян и сам Костанян.
Вдобавок отметим, что если транспортные расходы делегации осуществляются не за счет приглашающей стороны, а за счет средств государственного бюджета РА, то они осуществляются в соответствии с постановлением правительства N 2335-N от 29 декабря 2005 года.
Согласно вышеуказанному решению, в случае с визитом в столицу Германии Берлин, суточные установлены в размере 116 евро, а стоимость ночевки — 160 евро. В случае посещения других регионов Германии, суточные составляют 82 евро, а ночевки — 113 евро.
Стоит также отметить, что Шушаник Теванян нет также и на фотографиях с визита в Германию, следовательно статья Armdaily.am – очевидная дезинформация.