Կառավարությունն իրեն է վերագրում ձեռքբերում, որն իրենը չէ
Ժամանակավոր կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցում անդրադարձ էր կատարվել նախորդ տարի էներգետիկ ոլորտում գործունեություն սկսած 6 փոքր ՀէԿ-երին՝ դրանց գործունեությունը ներկայացնելով որպես կառավարության ձեռքբերում։ Իրականում, սակայն, նշված ՀԷԿ-երը որևէ առնչություն չունեն կառավարության և վերջինիս գործունեության հետ։
«Ձեռքբերումը»
Կառավարությունն իր զեկույցում, ի թիվս այլ ձեռքբերումների, նշել էր․ «Հաշվետու տարում 6 փոքր ՀԷԿ-եր գումարային 16,5 ՄՎտ հզորությամբ սկսել են արտադրել էլեկտրաէներգիա»։ Փաստերի ստուգման հարթակը հարցում ուղարկեց կառավարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե որ ՀԷԿ-երի մասին է խոսքը․ և դրանց գործունեության լիցենզիաների տրամադրման ամսաթվերը։
Ի պատասխան մեր հարցման՝ կառավարությունից ուղարկեցին գործունեություն սկսած ՀԷԿ-երի անունները և լիցենզիայի ստացման ամսաթվերը։ Ըստ այդմ, խոսքը գնում էր «Գոռնար», «Հեր-Հեր», «Սահակյան ՓՀԷԿ-2», «Քաջարանց», «Չքնաղ» և «Ջերմուկ-1» ՀԷԿ-երի մասին։
Օրենքը
Լիցենզավորման մասին ՀՀ օրենքի 43-րդ հոդվածի համաձայն, էլեկտրական էներգիայի արտադրության համար լիցենզիա տրամադրող մարմին է համարվում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, որը, ըստ օրենքի, կայացնում է որոշում իրեն վերապահված լիազորությունների հիման վրա և ինքնուրույն է իր իրավասությունների շրջանակում։ Այլ կերպ ասած՝ ՀԾԿՀ-ն որևէ կերպ կախված չէ կառավարությունից։
Սա նշանակում է, որ զեկույցում այս ՀԷԿ-երի մասին նշելը, որն օբյեկտիվորեն ընթերցողների մոտ կարծիք է ստեղծում, թե դրանց աշխատանքը կառավարության ձեռքբերումն է, որևէ կերպ արդարացված չէ։
Ըստ էության
Ուսումնասիրելով կառավարությունից մեզ ուղարկված ՀԷԿ-երի ցուցակը՝ պարզվեց, որ «Գոռնար» ՀԷԿ-ը, որը «Գրին էներջի կոնցեռն» ՍՊԸ-ի սեփականությունն է, լիցենզիա ստացել է դեռևս նախորդ իշխանությունների օրոք՝ անցյալ տարվա մարտի 18-ին, 15 տարի ժամկետով, իսկ ջրօգտագործման թույլտվություն ստացել է դեռևս 2016 թվականի ապրիլին։ Ի դեպ, այս ՀԷԿ-ի մասին նախկինում «Հետք» պարբերականը բավականին ծավալուն հոդված էր հրապարակել՝ ցույց տալով ՀԷԿ-ը շահագործող ընկերության հիմնադրի կապը Սերժ Սարգսյանի եղբոր որդու՝ Նարեկ Սարգսյանի հետ։
Մեկ այլ ՀԷԿ՝ «Հեր-Հերը», որը «Հեր-Հեր հիդրոէլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի սեփականությունն է, լիցենզիա ստացել է անցյալ տարվա մայիսի 8-ին, իսկ ջրօգտագործման թույլտվություն՝ ապրիլի 9-ին։
Ինչ վերաբերում է մյուս 4 ՀԷԿ-երին, ապա չնայած նրան, որ դրանք իրենց լիցենզիաները ստացել են նոր իշխանությունների օրոք (և ինչպես նշեցինք՝ կառավարությունից անկախ մարմնի կողմից), ջրօգտագործման թույլտվությունները ստացել էին դեռևս նախորդ իշխանությունների տարիներին։ Այսինքն՝ այս ՀԷԿ-երի գործունեությունը նախատեսված էր վաղուց, ու նոր կառավարության միակ «ձեռքբերումն» այն է, որ ՀէԿ-երի գործունեությունը պարզապես չի կասեցվել։
Ամփոփելով՝ կարելի է ասել, որ կառավարությունն իր ամփոփիչ զեկույցում որպես ձեռքբերում ներկայացնում է մի ցուցանիշ, որը ձևավորվել է իր գործունեությունից անկախ և որևէ կապ չունի ներկայիս իշխանության հետ։

Правительство приписывает себе не свои достижения
В докладе о ходе выполнения и результатах программы временного правительства затрагиваются также 6 гидроэлектростанций, деятельность которых в сфере энергетики представляется как достижение правительства. В действительности, однако, упомянутые ГЭС не имеют ничего общего с правительством и его деятельностью.
В докладе, среди прочих достижений, правительство отмечает: «В отчетном году 6 малых ГЭС начали вырабатывать электроэнергию общей мощностью 16,5 МВт». «Платформа проверки фактов» направила запрос правительству с просьбой сообщить, о каких гидроэлектростанциях идет речь и представить даты выдачи лицензий на осуществление их деятельности.
В ответ на наш запрос правительство сообщило, что речь идет о ГЭС «Горнар», «Гер-Гер», МГЭС «Саакян 2», «Каджаранц», «Чкнах» и «Джермук-1».
Закон
Согласно статье 43 Закона РА «О лицензировании», лицензию на производство электрической энергии выдает Комиссия по регулированию общественных услуг, которая, в соответствии с законом принимает решение на основании закрепленных за ней полномочий и является независимой в пределах своей юрисдикции. Другими словами, Комиссия по регулированию общественных услуг Армении никоим образом не зависит от правительства.
Это означает, что упоминание этих ГЭС в докладе как достижение правительства, никоим образом не оправдано.
По сути
Изучая список гидроэлектростанций, предоставленный нам правительством, выяснилось, что ГЭС «Горнар», принадлежащая ООО «Грин энерджи концерн», получила лицензию при прежних властях 18 марта 2018 года сроком на 15 лет, а разрешение на водопользование было выдано еще в апреле 2016 года. Кстати, ранее Hetq опубликовал довольно обширную статью об этой гидроэлектростанции, показав связь между основателем эксплуатирующей ГЭС компании  и сыном брата Сержа Саргсяна Нареком Саргсяном.
Гидроэлектростанция «Гер-Гер», которая принадлежит ЗАО «Гидроэлектростанция Гер-Гер», была лицензирована 8 мая прошлого года, а разрешение на водопользование было выдано 9 апреля.
Что касается других четырех гидроэлектростанций, то хотя они и получили свои лицензии при новых властях (и, как мы уже упоминали, независимым от правительства органом), однако разрешения на водопользование были получены во времена прежних властей. То есть деятельность этих гидроэлектростанций была запланирована давно, и единственным «достижением» нового правительства является то, что деятельность этих гидроэлектростанций попросту не была приостановлена.
Подводя итоги, можно сказать, что правительство в своем итоговом докладе выдает за достижение показатель, который был сформирован независимо от его деятельности и не имеет ничего общего с действующим правительством.