Նազարբաևը շնորհակալություն է հայտնել ոչ միայն Քոչարյանին
Երեկ՝ ապրիլի 15-ին, Ռոբերտ Քոչարյանի ֆեյսբուքյան էջը տարածեց մի հաղորդագրություն, ըստ որի՝ Ղազախստանի արդեն նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը նամակ է հղել Քոչարյանին, որում ջերմությամբ է հիշել իրենց աշխատանքի համատեղ տարիները և հույս հայտնել, որ «հետագա անձնական շփումները շարունակական կլինեն»։
Մի քանի լրատվականներ տարածեցին այս լուրը, և մամուլում սկսեցին շրջանառվել խոսակցություններ, թե իբր այդ նամակով Ղազախստանը Հայաստանի իշխանություններին կոչ է անում ազատ արձակել Ռոբերտ Քոչարյանին, որովհետև վերջինիս կալանավորումը բացասաբար է անդրադառնում հայ-ղազախական հարաբերությունների վրա։
Մամուլում շրջանառվող լուրերին պատասխանեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Բիբիթալի Ուրազաևը։ Վերջինս իր ֆեյբուքյան էջում պարզաբանեց, որ Նազարբաևը նամակ է հղել ՀՀ բոլոր երեք նախագահներին, որում շնորհակալություն է հայտնել իր ղեկավարման ժամանակաշրջանում համատեղ աշխատանքի և ունեցած ձեռքբերումների համար։
Դեսպանը նաև նշել է, որ նմանատիպ շնորհակալական նամակներ են ուղարկվել բոլոր այն պետությունների ղեկավարներին, որոնց հետ համագործակցել է Ղազախստանն իր անկախության տարիներին։

Назарбаев выразил благодарность не только Кочаряну
Вчера 15 апреля офис Роберта Кочаряна распространил сообщение, согласно которому уже экс-президент Казахстана Нурсултан Назарбаев направил письмо Кочаряну. В письме Назарбаев с теплотой вспоминает годы совместной работы с Кочаряном и выражает надежду, что «дальнейшие личные контакты будут продолжительными».
Эту новость распространили ряд СМИ, и в прессе стали муссироваться слухи о том, что Казахстан якобы призвал власти Армении освободить Роберта Кочаряна, поскольку его арест негативно сказывается на армяно-казахских отношениях.
Уже сегодня Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Республике Армения Тимур Бибитали Урзаев отреагировал на слухи в прессе. Последний на своей странице в Facebook разъяснил, что Назарбаев направил письма всем трем президентам Армении. В своем письме Назарбаев выразил благодарность армянским коллегам за результаты, достигнутые в результате международного сотрудничества.
Посол также отметил, что подобные письма были направлены всем главам государств, с которыми сотрудничал Назарбаев в период независимости Казахстана.