Ո՞ր դեսպաններն են նախկինում հրաժարվել պետական աշխատավարձերից
Կառավարությունը պետբյուջեից Արտաքին գործերի նախարարությանը հատկացրեց 347 մլն դրամ ՝ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ծախսերը ապահովվելու համար։
17:57, 25 Ապր, 2019
Կառավարության ապրիլի 25-ի նիստում որոշվեց հավանության արժանացնել ԱԳՆ նախարարի կողմից ներկայացված նախագիծը, որով առաջարկվում է ԱԳ նախարարությանը հատկացնել ավելի քան 347 մլն դրամ։ Համաձայն որոշման հիմնավորման, գումարի տրամադրումը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նախկինում արտերկրում մի շարք ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների պաշտոնում կատարվել են այնպիսի անձանց նշանակումներ, որոնք ԱԳՆ համակարգից չէին, և այդ անձինք հրաժարվել էին աշխատավարձերից, բժշկական ապահովագրություններից, որոշներն էլ հոգացել էին հյուպատոսարանների անձնակազմի բժշկական ապահովագրության ծախսերը։ Իսկ 2018 թվականի մայիսից, ԱԳՆ որդեգրած քաղաքականության շրջանակում, դեսպանները նշանակվում են ԱԳՆ համակարգից, ըստ այդմ՝ առաջացել է վերոնշյալ ծախսերի հատվածը ՀՀ պետական բյուջեից ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Ըստ ԱԳՆ ներկայացրած որոշման նախագծի, նշված դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչությունները գտնվում են Վատիկանում, Լոնդոնում, Լիոնում, Լոս Անջելեսում և Ժնևում։
Տեսնենք, թե ովքեր են եղել այդ դեսպաններն ու հյուպատոսները։
Ըստ այդմ՝ Վատիկանում ՀՀ դեսպանը Միքայել Մինասյանն էր, որը ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսան է։ Նա հետ է կանչվել այդ պաշտոնից 2018 թվականի նոյեմբերին։
Լոնդոնում արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնում հանդես է եկել ՀՀ ներկայիս  նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ Նա մինչև 2018 թվականը զբաղեցրել է այդ պաշտոնը, իսկ 2018 թվականի մարտի 2-ին ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ: Նրան դեսպանի պաշտոնում փոխարինում է Արմեն Կիրակոսյանը։
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս է եղել Սերգեյ Սարկիսովը։ Նա Ռուսաստանի քաղաքացի է, հայերենին չի տիրապետում, գործարար է, հանդիսանում է «РЕСО-Гарантия» ընկերության նախագահը։ Ըստ Forbes հեղինակավոր ամսագրի, Սարկիսովը Ռուսաստանի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում 96-րդն է։
Իր պաշտոնավարման ժամանակ Սարկիսովն իր վրա էր վերցրել նաև Գլխավոր հյուպատոսության անձնակազմի պարտադիր ապահովագրական ծախսերը։  2018 թվականի սեպտեմբերի 6-ից Սարկիսովին այդ պաշտոնում փոխարինում է Արմեն Բարբուդյանը։
Հետաքրքիր է, որ Լիոնում ՀՀ հյուպատոսի պաշտոնը զբաղեցնում է Սերգեյ Սարկիսովի եղբայրը՝ Նիկոլայ Սարկիսովը։ Նա շարունակում է զբաղեցնել Լիոնում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսի պաշտոնը։ Նիկոլայ Սարկիսովը «РЕСО-Гарантия» ընկերության փոխնախագահն է։
Ժնևում՝ Շվեյցարիայի Համադաշնությունում, ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի պաշտոնը զբաղեցրել է ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Անզնավուրը։ Նրա մահից հետո Ժնևում դեսպան դեռևս չի նշանակվել։

Какие послы в прошлом отказывались от зарплат?
Правительство выделило Министерству иностранных дел 374 млн драмов из государственного бюджета на содержание армянских дипмиссий.
17:57, 25 Апр, 2019
На заседании правительства 25 апреля кабмин одобрил представленный министром иностранных дел Армении законопроект, по которому предлагается выделить Министерству иностранных дел Армении 347 миллионов драмов.
Согласно обоснованию решения, предоставление суммы обусловлено тем, в прошлом на должность руководителей некоторых дипломатических представительств Армении назначались лица, которые не работали в системе МИД и отказывались от предусмотренной зарплаты, медицинского страхования, а некоторые из них обеспечивали медицинское страхование сотрудников консульств. А с мая 2018 года в рамках политики МИД послы назначаются из системы МИД, поэтому возникла необходимость обеспечения вышеупомянутых расходов из государственного бюджета РА.
Согласно законопроекту, представленному Министерством иностранных дел, эти дипломатические и консульские представительства находятся в Ватикане, Лондоне, Лионе, Лос-Анджелесе и Женеве.
Посмотрим, кем были эти послы и консулы.
Послом Армении в Ватикане был зять второго президента Армении Микаел Минасян. Он был отозван с занимаемой должности в ноябре 2018 года.
Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в Лондоне был действующий президент Армен Саркисян. Он занимал эту должность до 2018 года, а со 2 марта 2018 года был избран Национальным Собранием президентом Армении. На посту посла его сменил Армен Киракосян.
Генеральным консулом Армении в Лос-Анджелесе был Сергей Саркисов. Саркисов — гражданин России, не владеет армянским, бизнесмен, является председателем совета директоров компании «РЕСО-Гарантия». По данным журнала Forbes, Саркисов является 96-м самым богатым человеком в России.
За время своей работы на этом посту Саркисов брал на себя расходы на обязательное страхование сотрудников Генерального консульства. С 6 сентября 2018 года Саркисова на этом посту сменил Армен Барбудян.
Примечательно, что должность консула Армении в Лионе занимает брат Сергея Саркисова Николай Саркисов. Он продолжает занимать пост генерального консула Армении в Лионе. Николай Саркисов — вице-президент «РЕСО-Гарантия».
Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Армения в Швейцарии (резиденция в Женеве) был французский шансонье армянского происхождения Шарль Азнавур. После его смерти посол в Женеве пока не назначен.