ՄԻԵԴ-ի որոշման լուսաբանման անճշտությունները Yerevan.Today-ում
Ապրիլի 26-ին Yerevan.Today լրատվական կայքը հրապարակել է Ահարոն Համբարձումյանի հեղինակած հոդվածը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) «Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործով կայացրած որոշման և Մարտի մեկի որոշ իրադարձությունների վերաբերյալ։ Հոդվածում կան մի քանի անճշտություններ, որոնց անդրադառնանք ստորև։
Տեր-Պետրոսյանի տնային կալանքի մասին
Ըստ հոդվածագրի, ՄԻԵԴ-ը Տեր-Պետրոսյանի՝ տնային կալանքի տակ գտնվելու մասին պնդումները անհիմն է համարել։ Սա չի համապատասխանում իրականությանը։
ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ այս մասով ասված է, որ դատարանը չի կարող այս հարցը քննել, քանի որ այն չէր դարձել ներպետական բողոքարկման առարկա։ Դատարանը նաև հայտնել է, որ չի ունեցել «բավարար ապացույցներ հաստատապես համոզված լինելու համար, թե արդյո՞ք Պետական պահպանության ծառայությունը գերազանցել է իր պարտականությունները, և արդյո՞ք դիմողի անձնական ազատության և ազատ տեղաշարժի իրավունքները խախտվել են»։
Դատարանը նաև նշել է, որ Տեր-Պետրոսյանի հավանական տնային կալանքի մասին են խոսել Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գլխավոր քարտուղարը, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մոնիտորինգի հանձնաժողովը, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը և Human Rights Watch ոչ կառավարական իրավապաշտպան կազմակերպությունը։
Այսինքն, խոսք չի կարող լինել այս մասով գանգատի անհիմն լինելու մասին, ինչպես պնդում է Yerevan.Today-ը, քանի որ դատարանը հրաժարվել է վճիռ կայացնել։
Դեռ 2008 թ.-ին Տեր-Պետրոսյանի՝ տնային կալանքի տակ լինելու մասին հաղորդել է նաև Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Ջոզեֆ Փենինգթոնը, որը WikiLeaks-ի կողմից հանրայնացված 2008 թ. մարտի 3-ի փաստաթղթում նշում է, որ Տեր-Պետրոսյանը փաստացի (de facto) տնային կալանքի տակ է գտնվում։
Մարտի 1-ի իրադարձությունների մասին
Yerevan.Today-ի հոդվածում խոսք է գնում այն մասին, որ Մարտի 1-ի «ցերեկն արդեն հանրահավաքային տրամադրությունը շատ արագ փոխակերպվեց ամբոխային անկարգություններով», այնինչ սա ամբողջովին հակասում է ՄԻԵԴ-ի որոշման տրամաբանությանը, որի մասին գրում է հոդվածի հեղինակը։
ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ, մասնավորապես, հղում է կատարվում 2018թ. սեպտեմբերին հրապարակված «Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործի որոշմանը։ Այդ որոշմամբ դատարանը եզրահանգել էր, որ խաղաղ հավաքի ցրելը հիմնավորված չի եղել և պատճառաբանվել է կասկածելի հանգամանքների վկայակոչմամբ։ Հավաքի ցրումը իրականացվել է առանց նախապես զգուշացման և ուժի անհամաչափ գործադրմամբ, որին պետությունը չէր կարող դիմել ողջամտության սահմաններում։ Արդյունքում խախտվել է դիմողի՝ խաղաղ հավաքների ազատությունը։
Հիշեցնենք, Yerevan.Today կայքը մամուլում կապվում է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի անվան հետ։ Սակայն կայքի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը 2018թ. սեպտեմբերին հերքել էր, որ կայքը կապ ունի Քոչարյանի հետ, և հայտնել, որ այն պատկանում է Վարդան Հովնանյանին։
Արցախցիները՝ բռնի տեղահանումից երեք տարի անց
12:57, 11 Օգս, 2026
Բռնի տեղահանումից գրեթե երեք տարի անց արցախցիների շուրջ 40 տոկոսը ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն, իսկ մոտ 15 տոկոսը մեկնել է...
Հայաստանը միգրանտների ընդունման կենտրոն չի դառնում
16:45, 10 Օգս, 2026
Վերջին օրերին լայնորեն տարածվում է պնդումը, թե Եվրոպայից միգրանտներ են տեղափոխելու Հայաստան։ Իրականում Հայաստանը միայն հիշատակվել էր հնարավոր «վերադարձի կենտրոնների»...

Неточности в освещении решения ЕСПЧ в статье Yerevan.Today
Новостной сайт Yerevan.Today 26 апреля опубликовал статью Аарона Амбарцумяна о решении Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу «Левон Тер-Петросян против Армении» и некоторых событиях 1 Марта. В статье есть некоторые неточности, к которым мы обратимся ниже.
По словам автора статьи, ЕСПЧ счел заявления Тер-Петросяна о том, что он находился под домашним арестом, беспочвенными. Это не соответствует действительности.
В решении ЕСПЧ по этой части отмечается, что суд не может рассмотреть этот вопрос, поскольку он не был предметом обжалования во внутригосударственных инстанциях, и суд не имел в своем распоряжении «достаточных доказательств, чтобы быть твердо убежденным в том, действительно ли служба государственной охраны превысила свои обязанности и действительно ли были нарушены права заявителя на личную свободу и свободу передвижения.».
Суд также отметил, что о возможном домашнем аресте Левона Тер-Петросяна говорили Генеральный секретарь Совета Европы (СЕ), Мониторинговый комитет Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), Комиссар Совета Европы по правам человека и неправительственная правозащитная организация Human Rights Watch. Другими словами, о необоснованности жалобы, как заявляет YerevanToday, речи быть не может, поскольку суд отказался принять решение по этой части.
О домашнем аресте Тер-Петросяна еще в 2008 году сообщил заместитель помощника госсекретаря США Джозеф Пеннингтон, который в обнородованном WikiLeaks 3 марта 2008 году документе отмечает, что Тер-Петросян фактически (de facto) находится под домашним арестом.
О событиях 1 Марта
В статье Yerevan.Today говорится, что «днем 1 Марта уже митинговое настроение очень быстро перешло в массовые беспорядки», в то время как это утверждение полностью противоречит логике решения ЕСПЧ, о котором пишет автор.
В решении ЕСПЧ делается ссылка на опубликованное в сентябре 2018 года решение по делу «Сагателян против Армении». Согласно решению, суд констатировал, что каких-либо доказательств, опровергающих мирный характер собрания, правительство не представило. И, следуя своей позиции суд пришел к заключению, что разгон мирной демонстрации не имел под собой каких-либо оснований, был мотивирован ссылкой на подозрительные обстоятельства, без предварительного предупреждения и силового вмешательства. Все это было расценено как средство, к которому государство не могло прибегнуть в пределах разумного. В итоге имело место нарушение права заявителя на свободу мирных собраний.
Напомним, что Yerevan.Today связывают с именем второго президента Армении Роберта Кочаряна. Однако главный редактор сайта Севак Акопян в сентябре 2018 года опроверг эти слухи и сообщил, что сайт принадлежит Вадану Овнаняну.