Մանիպուլյացիաներ Փաշինյանի վարկանիշի շուրջ
2019-ի առաջին ամիսներին հայկական լրատվական դաշտում և սոցիալական ցանցերում բազմաթիվ թվեր են ներկայացվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշի մասին, որոնցից ոչ մեկը հիմնված չէ հրապարակված հարցումների վրա։
11:44, 16 Մյս, 2019
Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշի մասին մի շարք անհիմն նյութեր են հրապարակվել հայկական մամուլում։ Դրանք տարածում են գտել նաև Ֆեյսբուքում՝ քաղաքական ուղղվածություն ունեցող էջերում։
Իրական պատկերը
Վերջին ամիսներին Փաշինյանի վարկանիշի վերաբերյալ իրականացված միակ հետազոտությունը, որը հրապարակայնացվել է, GALLUP International Association-ի՝ Հայաստանում լիիրավ անդամ «Էմ Փի ՋԻ» (MPG-Armenia) ընկերության կողմից ապրիլի 30-ից մայիսի 9-ը ընկած ժամանակահատվածում կատարած հասարակական կարծիքի հարցումն է։ Այն պարզել է, որ Փաշինյանի աշխատանքը դրական է գնահատել հարցվածների 81.6 տոկոսը, իսկ նրա գործելաոճը դրական է գնահատել 84.2 տոկոսը։ Ըստ նույն կազմակերպության, Փաշինյանի վարկանիշը 2018-ի սեպտեմբերի (89%) համեմատ նվազել է 7.4 տոկոսով:
Լրատվականների ներկայացրած անհիմն թվերը
Մարտի 20-ին «Փաստ» թերթը գրել էր, թե իբր Փաշինյանին են ներկայացվել «վերջին սոցհարցումների արդյունքները, որոնք ցույց են տալիս, որ հանրության շրջանում վարչապետի վարկանիշը զգալի անկում է ապրել և տատանվում է 52-53 տոկոսի շրջանակներում»։
«Հրապարակը» մարտի 28-ին նմանատիպ թվեր էր ներկայացրել։ Ըստ օրաթերթի, «ամերիկյան մի կազմակերպության ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ հունվարի վերջին Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշը 51 տոկոսի կարգի է եղել և նվազելու միտում ունի»։
«Ժամանակ» օրաթերթն էլ մայիսի 9-ին՝ Փաշինյանի վարչապետության մեկամյակի հաջորդ օրը, գրել էր, թե ԱԱԾ-ն հասարակական կարծիքի ուսումնասիրություն է իրականացրել և պարզել, որ վարչապետի վարկանիշը «շարունակում է անկումը՝ գրանցելով նոր հակառեկորդ՝ 34 տոկոս»:
Ֆեյսբուքյան էջերի մանիպուլյացիաները
Digital News և Paradox Media անվանումներով ֆեյսբուքյան էջերը, որոնք ունեն ընդգծված հակակառավարական ուղղվածություն և հաճախ հրապարակում են մանիպուլյատիվ բովանդակությամբ տեղեկատվություն, գրեթե միաժամանակ՝ մայիսի 10-ին, հրապարակել են կեղծ լուրեր Փաշինյանի վարկանիշի մասին։
Digital News էջը հղում է կատարել Gallup International կազմակերպության կատարած հարցմանը, սակայն չի ներկայացրել ամբողջական պատկերը: Սա նույն հարցումն է, որը վկայակոչել ենք վերևը։
Խնդիրն այն է, որ Փաշինյանի՝ վարչապետի պաշտոնում աշխատելու ոճը դրական է գնահատել ոչ թե 29.9 տոկոսը, այլ 84.2 տոկոսը։ 29.9 տոկոսը միայն «լիովին դրական» գնահատածների տոկոսն է, սակայն 54.3 տոկոսը «ավելի շուտ դրական» է գնահատել Փաշինյանի գործելաոճը։ Այսպիսով, հրապարակումը թերի է ներկայացրել պատկերը։
Երկրորդ ֆեյսբուքյան էջը՝ Paradox Media-ն, առանց որևէ հարցման հղում կատարելու, պնդում է, որ Փաշինյանի «վարկանիշը շեշտակիորեն անկում է ապրում»։ Կցված նկարում պատկերված է Փաշինյանի վարկանիշի ենթադրյալ նվազումը, որը, իբր, 2019-ի մայիսին կազմում է 31 տոկոս։

Манипуляции рейтингом Пашиняна
За первые месяцы 2019 года в армянском медиаполе и социльных сетях были представлены многочисленные цифры относительно рейтинга премьер-министра НиколаПашиняна.Однако эти данные не были основаны на опубликованных опросах.
11:44, 16 Май, 2019
За последние несколько месяцев в армянской прессе были опубликованы несколько необоснованных статей о рейтинге премьер-министра Никола Пашиняна. Они нашли широкое распространение и в социальной сети Facebook – на страницах с политическим направлением.
Истинная картина
Единственное исследование рейтинга Пашиняна за последние месяцы, которое было опубликовано, – опрос общественного мнения, проведенный компанией MPG-Armenia (полноправный член международной ассоциации Gallup International) в период с 30 апреля по 9 мая. Опрос показал, что работу Пашиняна положительно оценили 81,6 процента респондентов, а стиль его работы положительно оценили 84,2%.  По данным той же организации, по сравнению с сентябрем (89%) 2018 года рейтинг Пашиняна упал на 7,4%.
Необоснованные цифры, представленные СМИ
Газета «Паст» 20 марта написала, что  якобы «Пашиняну были представлены итоги последнего соцопроса, которые показали, что рейтинг главы кабмина значительно понизился и колеблется в пределах 52-53%».
Аналогичные цифры представила газета «Грапарак». Согласно изданию, «в результате исследований одной американской организации выяснилось, что в конце января рейтинг Никола Пашиняна составлял порядка 51% и демонстрировал тенденцию к снижению».
На следующий день после годовщины премьерства Пашиняна, 9 мая, газета «Жаманак» написала, что «Служба национальной безопасности провела очередное изучение общественного мнения для выяснения  рейтинга Никола Пашиняна и выяснила, что рейтинг Пашиняна продолжает снижаться, зарегистрировав новый антирекорд – 34 процента».
Манипуляции на страницах в Facebook
Страницы в Facebook Digital News и Paradox Media, которые имеют антиправительственную направленность и часто публикуют информацию с манипулятивным контентом, 10 мая, почти одновременно, опубликовали ложную информацию о рейтинге Пашиняна.
Страница Digital News сделала ссылку на вышеуказанный опрос, проведенный Gallup International, однако не представила полную картину.
Дело в том, что стиль работы Пашиняна на посту премьер-министра положительно оценили не 29.9% респондентов, а 84.2%. 29.9% – процент «полностью положительно» оценивших стиль работы премьера, а 54.3% – «скорее положительно». Таким образом, в записи представлена неполная картина.
Другая страница Paradox Media без ссылок на какие-либо опросы, утверждает, что рейтинг Пашиняна «переживает резкий спад». На прикрепленной к записи фотографии изображено предпологаемое снижение рейтинга Пашиняна, который якобы в мае 2019 года составляет 31%.