Ինչպե՞ս են քաղաքացիներն արձագանքել վարչապետի կոչին. դատարանները շրջափակման մեջ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսի 19-ին կոչ էր արել քաղաքացիներին մայիսի 20-ի առավոտյան ժամը 8:30-ից արգելափակել բոլոր դատարանների մուտքերը և թույլ չտալ որևէ մեկի մուտք գործել դատարաններ:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն «Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ համատեղ վաղ առավոտից այցելել է Երևանում առկա բոլոր դատարանները՝ փորձելով պարզել, թե ինչպես են քաղաքացիներն արձագանքել վարչապետի կոչին: Այսպես, ժամը 8:40-ից.
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի բոլոր մուտքերը փակ էին: Այստեղ հավաքված էր մոտ 150 ցուցարար, 4 մեքենայով արգելափակել էր դատարանի գլխավոր մուտքը: Ցուցարարների թիվն այստեղ գնալով ավելացել էր՝ հասնելով մոտ 300-ին: Այստեղ էր նաև «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Թուխիկյանը:
Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ հավաքվել էր մոտ 80 ցուցարար, նրանց թվում էր ՊՎԾ նախկին պետ Դավիթ Սանասարյանը։ Ավելի ուշ ցուցարարների թիվը հասել էր մոտ 150-ի, նրանց են միացել «Իմ քայլի» պատգամավորներ Հայկ Կոնջորյանը, Տաթևիկ Հայրապետյանը, Մխիթար Հայրապետյանը:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի բոլոր մուտքերն արգելափակված էին, այստեղ հավաքված էր մոտ 50 ցուցարար, նրանց թվում էին պատգամավորներ Արմեն Փամբուխչյանը և Հակոբ Սիմիդյանը:
Վարչական վերաքննիչ դատարանի շենքի մոտ ցուցարարների թիվը հասնում էր 20-25-ի, նրանց թվում էին պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանը, Հերիքնազ Տիգրանյանը և Քրիստինե Պողոսյանը:
Արաբկիր և Քանաքեռ Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ ցուցարարների թիվը հասել էր 140-150: Այստեղ էին նաև «Իմ քայլի» պատգամավորներ Արման Եղոյանը և Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի մոտ վաղ առավոտյան շուրջ 20 մարդ փակել էր դատարանի թե՛ ծառայողական, թե՛ հիմնական մուտքերը։ Ավելի ուշ ցուցարարների թիվը հասել էր մոտ 40-ի:
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի մուտքերը նույնպես փակ էին: Այստեղ հավաքված էր 80 մարդ, մեքենաներ: Այստեղ էին նաև «Իմ քայլի» պատգամավորներ Լիլիթ Մակունցը և Վահագն Հովակիմյանը:
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի և Վարչական դատարանի մուտքի մոտ հավաքվածների թիվը հասնում էր մոտ 150-ի: Նրանք արգելափակել էին բոլոր մուտքերը և թույլ չէին տալիս որևէ մեկին մուտք գործել շենք՝ չնայած ոստիկանների կոչին: Այստեղ էին «Իմ քայլի» պատգամավորներ Գևորգ Պապոյանը և Բաբկեն Թունյանը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի դիմաց հավաքվել էին 7-10 մարդ, որոնք ևս արգելափակել էին մուտքը:
Վճռաբեկ դատարանի մոտ հավաքված էր շուրջ 50 ցուցարար, դատարանի բոլոր մուտքերը փակ էին, այստեղ էր «Իմ քայլի» պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը։
Փակ էին նաև Սահմանադրական դատարանի մուտքերը, այստեղ ցուցարարների թիվը հասնում էր 150-ի:
Այսպիսով, ժամը 10:00-ի դրությամբ, վարչապետի կոչին միայն Երևանում արձագանքել էր մոտ 1100 մարդ, բոլոր դատարանների մուտքերը փակ էին: Ցուցարարներից բացի, հավաքված էին մեծ թվով ոստիկաններ: Գրեթե բոլոր դատարանների մոտ ներկա էին նաև ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ:

Как граждане откликнулись на прызыв премьер-министра. Заблокировнные суды
Премьер-министр Никол Пашинян 19 мая призвал граждан мая с 8:30 утра заблокировать все входы и выходы зданий судов республики так, чтобы никто не смог войти внутрь.
Общественная организация «Союз информированных граждан» вместе с «Платформой проверки фактов» попыталась выяснить, как граждане откликнулись на призыв премьер-министра. Так, с 8:40 утра:
Все входы в здание суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш были заблокированы. Здесь собрались около 150 протестующих, главный вход в здание суда был заблокирован 4 машинами. Число митингующих постепенно увеличивалось и достигло 300 человек. Здесь находился также депутат фракции «Мой шаг» Нарине Тухикян.
Перед зданием суда общей юрисдикции административных районов Аван и Нор-Норк собрались около 80 протестующих, в том числе временно отстраненный от должности начальника Государственной контрольной службы Давид Санасарян. Позже число протестующих увеличилось до порядка 150 человек. К ним присоединились депутаты фракции «Мой шаг» Айк Конджоян, Татевик Арутюнян, Мхитар Айрапетян.
Заблокированы все входы в здание суда общей юрисдикции административных районов Эребуни и Нубарашен. Здесь собрались около 50 человек, в их числе депутаты от фракции «Мой шаг» Армен Памбукчян и Акоп Симидян.
Число митингующих у здания Административного апелляционного суда составляло около 20-25 человек, в их числе находились депутаты фракции «Мой шаг» Саркис Ханданян и Кристине Погосян.
Число митингующих у суда общей юрисдикции административных районов Арабкир и Зейтун Канакер составляло около 140-150 человек. Здесь находились также депутаты парламентской фракции «Мой шаг» Арман Егоян и Николай Багдасарян.
Заблокированы  служебный и основной входы суда общей юрисдикции административного района Шенгавит. С раннего утра здесь собрались около 20 человек, позже число протестующих дошло до примерно 40 человек.
Вход в здание общей юрисдикции административный районов Ачапняк и Давиташен также заблокирован. Здесь собрались 80 человек, а также машины, из которых слышна  громкая музыка. У здания суда находились также депутаты от фракции «Мой шаг» Лилит Макунц и Ваагн Овакимян.
У входа в Апелляционный гражданский суд и Административный суд собрались примерно 150 человек. Они заблокировали все входы и не позволяют никому войти в здание, несмотря на призывы полиции. Здесь находились депутаты от фракции «Мой шаг» Геворк Папоян и Бабкен Тунян.
Перед зданием Высшего судебного совета собрались около 7-10 протестующих, которые также заблокировали вход в здание.
Перед Кассационным судом Армении собрались около 50 протестующих, все входы в суд заблокированы, здесь находился депутат от фракции «Мой шаг» Марина Карапетян.
Были закрыты также входы в Конституционный суд Армении, здесь число митингующих достигает 150 человек.
Таким образом, по состоянию на 10:00, на призыв премьер-министра откликнулись около 1100 человек, двери всех судов заблокированы.
Кроме протестующих здесь находятся также большое количество полицейских. Почти у всех судов в акциях участвуют депутаты парламентской фракции «Мой шаг».