Վստահե՞լ, թե՞ ոչ հայկական Gallup-ին. երկու Gallup-ների պատմությունը
Հայ հանրության շրջանում մշտապես ոչ միանշանակ են ընդունվել հանրային կարծիքի մասին հարցումների արդյունքները՝ հատկապես նախընտրական շրջանում։
Հարցականի տակ են դրվել, մասնավորապես, Gallup անվամբ հանդես եկող կազմակերպության հարցումները։ Gallup International Аssociation-ը, որի ներկայացուցիչ կազմակերպությունը Հայաստանում իրականացնում է հարցումներ, որևէ կապ չունի միջազգայնորեն ճանաչված Gallup Inc.-ի հետ։
Fip.am-ը որոշել է անդրադառնալ «Գելափ» անվանումով հայտնի երկու կազմակերպություններին, դրանց պատմությանը և դրանցից մեկի գործունեությանը Հայաստանում։
«Գելափների» ծագումը
Ներկայում գործում է Gallup անվանումը կրող երկու ընկերություն՝ Gallup Inc.-ը և Gallup International Аssociation-ը, և երկու ընկերությունների միջև Gallup անվան մտավոր սեփականության շուրջ իրավական պայքար կա: Միջազգայնորեն ճանաչվածը Gallup Inc.-ն է, որի կայքը www.gallup.com-ն է։
Gallup, Inc-ը հիմնադրել է ամերիկացի վիճակագիր Ջորջ Գելափը (George Gallup) 1935 թ․-ին՝ որպես Հասարակական կարծիքի ամերիկյան ինստիտուտ (American Insitute of Public Opinion)։ Այն գործունեություն է ծավալում ԱՄՆ-ում և համարվում է այդ երկրի առաջատար սոցիոլոգիական հարցումներ իրականացնող ընկերություններից մեկը։ Գելափի մահից հետո ընկերությունը ձեռք բերվեց Selection Research Inc. կազմակերպության կողմից։
Հայաստանում հարցումների մշակմանն անուղղակիորեն մասնակցած Gallup International Association-ը («Գելափ միջազգային ասոցիացիա») հիմնադրվել է Շվեյցարիայում՝ 1947 թ.-ին նույն Ջորջ Գելափի օգնությամբ։ Նա դեմ չէր իր անունը տարբեր երկրներում հարցումներ իրականացնող ընկերությունների կողմից օգտագործելուն։ Սկզբում այդ ցանցի անդամ էին 11 ընկերություն, բայց դրանց թիվը 2008 թ.-ի դրությամբ արդեն 60 էր։ Ըստ Gallup International Аssociation-ի կայքի, ներկայում այն ունի 40 անդամ կազմակերպություն, այդ թվում՝ Ադրբեջանում, Աֆղանստանում, Վրաստանում, Մոլդովայում, Ուկրաինայում, Ավստրիայում և այլ երկրներում։
Gallup International Аssociation-ը չունի այն վստահելիությունը, ինչ Gallup Inc.-ը, և դա բացատրվում է նրանց իրականացրած որոշ հարցումներով։ Մասնավորապես, այդ հարցումներից մեկի համաձայն, որն իրականացվել է 2011 թ.-ի փետրվարին, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի համար 90% քվե էր երաշխավորվում, երբ այդ մարդը 1990-ից ի վեր ինքնակալ ղեկավարել է երկիրը, և Ղազախստանը 2011 թ.-ին ժողովրդավարության ցուցանիշներով 167 երկրների շարքում 137-րդն էր։
«Գելափը»՝ Հայաստանում
Հայաստանում Gallup International Аssociation-ը գործակցում է MPG LLC (Marketing Professional Group)` «Էմ Փի ՋԻ» ՍՊԸ-ի հետ` 2011 թ.-ից։ MPG-ն, իր հերթին, պատկանում է «Մարքեթինգի Հայկական Ասոցիացիա» ՀԿ-ին։ Ե՛վ ՀԿ-ի, և՛ ՍՊԸ-ի ղեկավար է հանդիսանում Արամ Նավասարդյանը։
Երկու «Գելափների» պայքարն անվան համար
Վերը նշված երկու կազմակերպությունները տարբեր երկրներում պայքարել են «Գելափ» անվան համար։ Ըստ «Հարցումների հետազոտական մեթոդների հանրագիտարանի» (2008), որոշ երկրներում ամերիկյան Gallup Inc.-ը կարողացել է դատական կարգով հաստատել «Գելափ» անվան մենաշնորհը։ Սակայն շատ երկրներում Gallup International Аssociation-ի անդամ ընկերությունները գործածում են Gallup International կամ «Գելափի հարցում» անունները։
Պակիստանում, օրինակ, Gallup International Аssociation-ի գործընկեր կազմակերպությունը պարտավորված է նշել, որ իրենք կապ չունեն ամերիկյան Gallup, Inc․-ի հետ։

Доверять или нет армянскому представительству Gallup. История двух компаний Gallup
Результаты опросов общественного мнения не всегда однозначно воспринимались армянской общественностью, особенно в предвыборный период.
В частности, под сомнение ставились опросы организации под названием Gallup.
Gallup International Аssociation, чье представительство в Армении проводит опросы, не имеет ничего общего с международно признанной Gallup Inc.
Fip.am решил обратиться к двум известным компаниям Gallup, их истории и их деятельности в Армении.
Происхождение компаний Gallup
В настоящее время действуют две компании под названием Gallup — Gallup Inc. и Gallup International Аssociation, и эти две компании ведут юридическую борьбу за интеллектуальную собственность названия Gallup. Всемирно признанной из этих двух компаний является Gallup Inc (www.gallup.com).
Gallup, Inc была основана американским статистиком Джорджем Гэллапом в 1935 году как Американский институт общественного мнения (American Insitute of Public Opinion). Институт действует в США и считается одной из ведущих социологических компаний в этой стране. После смерти Гэллапа команию Gallup, Inc приобрела организация Selection Research Inc.
Gallup International Association (Международная ассоциация Gallup), которая косвенно участвовала в разработке опросов в Армении, была основана в Швейцарии в 1947 году при поддержке того самого Джорджа Гэллапа. Он был не против использования своего имени компаниями, проводящими опросы в разных странах. Первоначально членами этой сети были 11 компаний, но в 2008 году их число достигло 60. Согласно сайту Gallup International Аssociation, в настоящее время в ассоциациию входят 40 организаций, в том числе в Азербайджане, Афганистане, Грузии, Молдове, Украине, Австрии и других странах.
Gallup International Аssociation не пользуется тем доверием, которая есть у Gallup Inc., и это объясняется опросами, которые они проводят. В частности, согласно одному из этих опросов, который был проведен в феврале 2011 года, президенту Казахстана Нурсултану Назарбаеву было гарантировано 90% голосов избирателей и это тогда, когда Назарбаев возглавлял страну с 1990 года, а рейтинг Казахстан, по показателю уровня демократии за 2011 год, занимал 137 место среди 167 стран.
Gallup в Армении
Gallup International Аssociation в Армении с 2011 года сотрудничает с ООО «Эм-пи-джи» (MPG LLC — Marketing Professional Group). MPG в свою очередь принадлежит общественной организации «Армянская Ассоциация Маркетинга». Главой НПО и ООО является Арам Навасардян.
Борьба двух компаний Gallup за название
Две вышеупомянутые организации в разных странах боролись за название Gallup. Согласно «Энциклопедии методов исследования опросов» (2008), в некоторых странах американскому Gallup Inc. удалось закрепить за собой монополию названия Gallup. Однако во многих странах члены Gallup International Аssociation используют название Gallup International или «Опрос Gallup».
В Пакистане, например, организация-партнер Gallup International Аssociation обязана отмечать, что они не имеют никакого отношения к американскомому Gallup, Inc.