ԲՀԿ-ն և Աբովյանի քաղաքապետերը․ քաղաք՝ կուսակցական շողքի ներքո
2008-ից ի վեր Աբովյանի համայնքի ղեկավարի ընտրություններում ԲՀԿ առաջադրած թեկնածուները հաղթանակ են տարել՝ անկախ առաջադրված մյուս թեկնածուների կուսակցական պատկանելիությունից։
17:04, 10 Հնս, 2019
Աբովյանի համայնքապետի հունիսի 9-ի ընտրություններում, նախնական տվյալներով, հաղթել է գործող քաղաքապետ Վահագն Գևորգյանը՝ ստանալով 8453 ձայն։ Նրա հիմնական մրցակիցը համարվող, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջադրած թեկնածու Գրիգոր Գուլյանը, ստանալով 8058 ձայն, երկրորդ տեղում է։
Թեև Վահագն Գևորգյանն ընտրություններում առաջադրվել էր որպես անկուսակցական, սակայն հայտնի է, որ նա վայելում է «Բարգավաճ Հայաստանի» առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի և կուսակցության աջակցությունը։ Վահագն Գևորգյանը մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է իր և Գագիկ Ծառուկյանի ընկերական հարաբերությունների մասին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 10-ին լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառանալով ՔՊ թեկնածուի պարտությանը, ասել է․ «Մենք հեղափոխությունը հենց դրա համար էլ արել ենք, որ տեղ-տեղ իշխանական կուսակցության թեկնածուները հաղթեն, տեղ-տեղ պարտվեն, և եթե հիշում եք, հեղափոխությունից առաջ երկար տարիներ ամենաառաջնային կարգախոսը Հանրապետական կուսակցության մենաշնորհի վերացման անհրաժեշտությունն էր, որի մասին խոսում էին բոլոր քաղաքական ուժերը»։
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուի պարտությունը համացանցում ակտիվ քննարկումների առիթ է դարձել։ Շատերն այս պարտությունը որակում են «խայտառակ», մեկնաբանում են որպես «իշխանության ձախողում» և վարչապետի «վարկանիշի անկման» ապացույց։ Որոշ հատված էլ նշում է, որ Աբովյանում հաղթանակ է գրանցել «հին համակարգը»։
FIP.am-ը ստուգեց, թե մինչ այս Աբովյանի համայնքապետի ընտրություններում ինչպիսի արդյունքներ են գրանցվել։
Աբովյանի համայնքապետի ընտրությունների արդյունքները
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի election.am կայքում ներկայացված են 2005-ից ի վեր Աբովյանում անցկացված համայնքի ղեկավարի թվով 5 ընտրությունների արդյունքները։
2005 թվականին տեղի ունեցած ընտրություններում հաղթել էր անկուսակցական Կարապետ Իսրայելյանը։ Նա եղել էր առաջադրված միակ թեկնածուն։
2008 թվականից վեր Աբովյանում համայնքապետ են ընտրվել ԲՀԿ-ական կամ ԲՀԿ-ի աջակցությունը վայելող թեկնածուներ։
2008 թ. Աբովյանի համայնքապետի ընտրություններում առաջադրված միակ թեկնածուն ԲՀԿ-ական Կարապետ Գուլոյան էր։ Նա ԱԺ նախկին պատգամավոր, ԲՀԿ խմբակցության անդամ Մուրադ Գուլոյանի որդին է, ինչպես նաև ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փեսան։
2012 թ. ընտրություններում ԲՀԿ-ն կրկին վերաառաջադրել էր Կարապետ Գուլոյանի թեկնածությունը։ Վերջինս անկուսակացական Արտաշես Մեհրաբյանի հետ պայքարում հաղթել էր ու վերանշանակվել համայնքապետի պաշտոնում։
2015 թ. ընտրություններում առաջադրվել էր 5 թեկնածու։ «Բարգավաճ Հայաստանն» իր աջակցությունն էր հայտնել ներկայիս քաղաքապետ, անկուսակցական Վահագն Գևորգյանին։ ԲՀԿ-ի սատարած  թեկնածուին իր աջակցությունն էր հայտնել նաև այն ժամանակ իշխող Հանրապետական կուսակցությունը։ Արդյունքում՝ 2015 թվականի հունիսի 6-ի ընտրություններում հաղթել էր Վահագն Գևորգյանը։
Վահագն Գևորգյանը 2015-ի համայնքի ղեկավարի ընտրություններում ստացել էր 11 227 ձայն՝ 2774 ձայն ավել, քան երեկ տեղի ունեցած ընտրություններում։
Այսպիսով, առնվազն վերջին տասը տարում Աբովյան քաղաքում հաղթանակ են տարել Գագիկ Ծառուկյանի և ԲՀԿ-ի հետ փոխկապակցված անձինք։

Мэры Абовяна и ППА. Город под тенью партии
Начиная с 2008 года на выборах мэра города Абовян, независимо от партийной принадлежности других кандидатов, победу одерживали кандидаты, выдвинутые партией «Процветающая Армения».
17:04, 10 Июн, 2019
По предварительным данным, на выборах мэра города Абовян 9 июня победил действующий мэр Ваагн Геворкян. Он набрал 8 453 голоса. Второе место с 8058 голосами занял его главный противник, кандидат от партии «Гражданский договор» Григор Гулян.
Хотя Ваагн Геворкян и был выдвинут на выборах как беспартийный, однако известно, что он пользуется поддержкой лидера «Процветающей Армении» Гагика Царукяна и его партии. Геворгян неоднократно заявлял о своих дружеских отношениях с Гагиком Царукяном.
В беседе с журналистами премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя поражение кандидата от партии «Гражданский договор», сказал: «Для этого мы и осуществили революцию, чтобы местами побеждали кандидаты от власти, а местами они проигрывали. Если помните, до революции, первоочередной задачей долгие годы была необходимость устранения монополии Республиканской партии Армении, о чем говорили все политические силы».
Поражение кандидата от правящей партии «Гражданский договор» стало поводом для активных обсуждений в Сети. Многие называют это поражение «позором», трактуют как «провал правительства» и доказательством «падения рейтинга премьер-министра». Некоторые же отмечают, что в Абовяне победила «старая система».
FIP.am проверил, какие до этого результаты были зарегистрированы на выборах мэра в Абовяне.
Результаты выборов мэра города Абовян
На сайте Центральной избирательной комиссии election.am представлены результаты проведенных 5 выборов мэра города Абовян начиная с  2005 года.
На прошедших в 2005 году выборах победил беспартийный Карапет Исраелян. Он был единственным выдвинутым кандидатом.
Начиная с 2008 года мэром Абовяна избирались члены ППА или пользующиеся поддержкой ППА кандидаты.
На выборах мэра в 2008 году единственным выдвинутым кандидатом был член ППА Карапет Гулоян. Гулоян – сын бывшего депутата НС, члена фракции ППА Мурада Гулояна, а также зятем лидера ППА Гагика Царукяна.
На выборах 2012 года ППА вновь выдвинула кандидатуру Карапета Гулояна. Последний одержал победу в борьбе с беспартийным Арташесом Меграбяном и в очередной раз назначен мэром.
На выборах 2015 года были выдвинуты 5 кандидатов. Партия «Процветающая Армения» выразила свою поддержку нынешнему мэру, беспартийному Ваагну Геворкяну. Кандидату от партии «Процветающая Армения» поддержку выразила также и правящая Республиканская партия Армении. В результате на выборах 6 июня 2015 года победил Ваагн Геворкян.
На выборах мэра в 2015 году Ваагн Геворкян получил 11 227 голосов, на 2774 голоса больше, чем на прошедших вчера выборах.
Таким образом, по меньшей мере за последние десять победу на выборах мэра в городе Абовян одерживали лица, связанные с Гагиком Царукяном и «Процветающей Арменией».