Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Թիվի 5» ալիքին հունիսի 24-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ իր կողմից դատավորների վրա երբևէ ճնշումներ չեն եղել։ «Երբեք չեմ զանգել դատավորների, թող գտնեն մեկ դատավոր, որի հետ ընդհանրապես իմ մոտ հեռախոսով խոսած լինեմ։ Կամ թող գտնեն մեկ դատավորի, որը երբևիցե իմ գրասենյակում եղել է։ Իմ աշխատակազմից զանգեր երբեք չեն եղել, երբեք, բացարձակ սուտ է»,- Ագնեսա Խամոյանի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Քոչարյանը։
Fip.am-ը վերհիշեց երկու դեպք, երբ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության ժամանակ դատարանների վրա ճնշումների վերաբերյալ հրապարակումներ են եղել։
«Վիկիլիքս» կայքը, մասնավորապես, տարիներ առաջ գաղտնազերծել էր 2008 թվականի մարտի 7-ին Սահմանադրական դատարանի անդամ Վալերի Պողոսյանի՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ ուղարկված նամակը, որում Պողոսյանն անհապաղ հանդիպում էր խնդրում՝ կապված նախագահի թեկնածու Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` ՍԴ ներկայացրած հայցի հետ։ Տեր-Պետրոսյանը պահանջում էր չեղյալ համարել 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքները։ Ըստ գաղտնազերծված նամակի, Ռոբերտ Քոչարյանը որոշել էր, որ մարտի 8-ին կայանալիք Սահմանադրական դատարանի լսումները պետք է ավարտվեն Տեր-Պետրոսյանի բողոքը մերժելով: Նշվում էր նաև, որ լսումների նախօրեին նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի անունից Պողոսյանին զանգել են և կանչել նախագահական: Ըստ Պողոսյանի հայտնածի, ՍԴ-ի իր գործընկերներից նվազագույնը երեքը մարտի 4-ին նմանատիպ զանգեր էին ստացել նախագահականից:
2018 թվականի հեղափոխությունից հետո քրեական գործեր հարուցվեցին երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա իշխանության ժամանակ առանցքային պաշտոններ զբաղեցնող անձանց դեմ։ Դրանցից մեկը վերաբերում էր Ազգային անվտանգության խորհրդի նախկին գլխավոր քարտուղար Արմեն Գևորգյանին, որի դեմ մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2008 թվականին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից նախագահական ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու վերաբերյալ բողոքի քննման ժամանակ Սահմանադրական դատարանի դատավորի վրա ճնշումներ է գործադրել։ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ քրեական գործը հարուցվել է «Վիկիլիսքի» հենց այդ հրապարակման հիման վրա։
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության 2008 թվականի տարեկան զեկույցում նշվում էր Հայաստանում գործադիրի կողմից դատական իշխանության նկատմամբ ճնշման մեկ այլ գործի մասին։
«Պահպանվում են այն մտահոգությունները, որ գործադիր իշխանությունը դեռևս ազդեցություն ունի դատական իշխանության վրա»,- գրված էր զեկույցում։
Խոսքը վերաբերում է Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատավոր Պարգև Օհանյանին, որի լիազորությունները 2007 թվականի հոկտեմբերի 16-ին դադարեցվել էին Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրով՝ Օհանյանի կողմից քրեական և քաղաքացիական գործերում թույլ տված խախտումների պատրվակով։
Սակայն Օհանյանի լիազորությունների դադարեցումը տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ վերջինս դատարանի դահլիճից ազատ արձակեց Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանում գրեթե երկու տարի անցկացրած՝ «Ռոյալ Արմենիա» ընկերության ղեկավարներին` Գագիկ Հակոբյանին ու Արամ Ղազարյանին։
Ըստ մամուլի, այս գործարարների նկատմամբ հետապնդում էր սկսվել, երբ 2004-ին նրանք հրապարակավ հայտարարել էին, որ մաքսային պետական կոմիտեի ղեկավարությունն իրենցից կաշառք է պահանջում, որն իրենք հրաժարվում են տալ:
Այնուհետև գործ էր հարուցվել այս գործարարների նկատմամբ՝ մաքսանենգության, հարկերից խուսափելու, փաստաթղթեր կեղծելու մեղադրանքով։ Դատախազների կողմից պահանջվել էր 12 տարվա առավելագույն պատիժ, իսկ Օհանյանը նրանց արդարացրել էր։
«Այո, կատարեցի այդ ընտրությունը ու չեմ զղջում»,- հետագայում հայտարարել էր դատավորը։
Փաստացի դատավճռի հրապարակումից հետո դատավորի դեմ կարգապահական վարույթ էր հարուցվել, որի արդյունքում նրան կարող էին տալ կամ դիտողություն, կամ նկատողություն, կամ խիստ նկատողություն և վերջում նոր դիմել նախագահին՝ լիազորությունները դադարեցնելու համար, սակայն ընտրվել էր ամենախիստ «պատիժը», և արդարադատության խորհուրդի միջնորդությամբ նախագահ Քոչարյանը դադարեցրել էր Օհանյանի լիազորությունները։ (Նշենք նաև, որ այդ ժամանակ դատավոր Պարգև Օհանյանի փաստաբանը երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայիս փաստաբաններից Հայկ Ալումյանն էր)։
Այսպիսով, Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության ժամանակ եթե ոչ անձամբ նախագահի, ապա նրա աշխատակազմի կողմից դատարաններին ուղղորդելու և ճնշումների դեպքեր են արձանագրվել։

Давление на суд во время президентства Кочаряна
Второй президент Армении Роберт Кочарян 24 июня в интервью «Пятому каналу» отметил, что на суды никогда не оказывалось давление. «Я никогда не звонил судьям. Пусть найдут хотя бы одного судью, с которым я разговаривал по телефону. Или пусть найдут хотя бы одного судью, который когда-либо был в моем офисе. Из моей администрации никаких звонков не было.Это абсолютная ложь», — заявил Кочарян в интервью с Агнессой Хамоян.
Fip.am решил напомнить о двух случаях, когда во время президентства Роберта Кочаряна были сделаны публикации о давлении на суды.
В частности, несколько лет назад на сайте Wikileaks было рассекречено адресованное Государственному департаменту США письмо члена Конституционного суда Валерия Погосяна от 7 марта 2008 года, в котором Погосян требует незамедлительной встречи в связи с иском в Конституционный суд кандидата в президенты Левона Тер-Петросяна. Тер-Петросян требовал отмены итогов президентских выборов 2008 года. Согласно рассекреченному письму, Роберт Кочарян решил, что предстоящие 8 марта слушания в Конституционном суде должны закончиться отклонением жалобы Тер-Петросяна. Отмечалось также, что накануне слушаний Погосяну позвонили из президентской администрации и от имени главы администрации президента вызвали в резиденцию. По словам Погосяна, по меньшей мере трое членов КС получили 4 марта аналогичные звонки из президентской администрации.
После революции в 2018 году были возбуждены уголовные дела против второго президента Роберта Кочаряна и тех, кто занимал ключевые посты во время его президентства. Одно из дел было возбуждено против бывшего генерального секретаря Совета национальной безопасности Армена Геворкяна, который обвиняется в давлении на судью Конституционного суда, рассматривавшего жалобу Левона Тер-Петросяна на результаты выборов 2008 года. Начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян заявил, что уголовное дело было возбуждено на основании этой публикации Wikileaks.
В ежегодном докладе Международной правозащитной организации Freedom House за 2008 год упоминается еще один случай давления на судебную власть в Армении со стороны исполнительной власти.
«Сохраняются те опасения, что исполнительная власть все еще влияет на судебную власть»,- говорится в докладе.
Речи идет о судье первой инстанции общин Кентрон и Норк-Мараш Паргеве Оганяне, полномочия которого были прекращены 16 октября 2007 года указом Роберта Кочаряна под предлогом нарушений, совершенных Оганяном в уголовных и гражданских делах.
Однако прекращение полномочий Оганяна произошло после того, как суд первой инстанции общин Кентрон и Норк-Мараш под председательством Паргева Оганяна освободил из зала суда руководителей компании «Роял Армения» Гагика Акопяна и Арама Казаряна, проведших до этого почти два года в изоляторе Службы национальной безопасности.
Согласно прессе, пресследование против вышеупомянутых бизнесменов началось после того, как в 2004 году они заявили, что руководство Государственного таможенного комитета требует от них взятки, которую они отказываются давать.
После против них было возбуждено уголовное дело по обвинению в контрабанде, уклонении от уплаты налогов, подделке документов. Прокуроры потребовали  максимальное наказание – 12 лет, а Оганян их оправдал.
«Да, я сделал этот выбор и не жалею», — позже заявил судья.
Фактически после оглашения решения в отношении судьи было возбуждено дисциплинарное взыскание, по итогам которого ему могли бы вынести замечание, выговор или строгий выговор и в конце обратиться к президенту для прекращения полномочий, однако было выбрано самое строгое «наказание» и при посредничестве Совета юстиции Кочарян прекратил полномочия Оганяна. (Отметим также, что в то время адвокатом Паргева Оганяна был один из нынешних адвокатов второго президента Роберта Кочаряна  — Айк Алумян).
Таким образом, во время президентства Роберта Кочаряна были зафиксированы случаи направления судей и давления на них со стороны если не лично президента, то его администрации.