Վերջին օրերին հայաստանյան լրատվամիջոցները տարածեցին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի խոսքը, ըստ որի` Վաշինգտոնում «համանախագահները առաջարկել են դուրս բերել զորքերն ու խաղաղապահներ մտցնել»։
Հունիսի 20-ին Վաշինգտոնում տեղի էր ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը։ Հանդիպումից օրեր անց՝ հունիսի 24-ին, Մամեդյարովը Բաքվում մամուլի ասուլիսի ընթացքում մանրամասներ էր ներկայացրել վաշինգթոնյան հանդիպումից։ Ադրբեջանական մի քանի ԶԼՄ-ներ մեջբերել էին նրան վերագրվող հետևյալ նախադասությունը. «Վաշինգտոնում համանախագահները առաջարկել են դուրս բերել [հայկական-խմբ.] զորքերն ու խաղաղապահներ մտցնել»։
Սակայն օրեր անց Մամեդյարովի հայտարարությունն ադրբեջանական լրատվամիջոցները կա՛մ ուղղակի հեռացրեցին իրենց նյութերից, կա՛մ ծանուցում ավելացրին, որ Մամեդյարովը նման հայտարարություն չի արել։ Օրինակ՝ zerkalo.az, vesti.az, haqqin.az (արխիվացված) լրատվականները Մամեդյարովի հայտարարությունն արտատպել էին interfax.az կայքից, որի ներկայիս տարբերակում այդ նախադասությունը հեռացված է՝ առանց որևէ բացատրության։ Իսկ, օրինակ, minval.az կայքը, որը ևս հրապարակել էր այդ հայտարարությունը, հոդվածում նշել է, որ այն իրականությանը չի համապատասխանում։
Սակայն հայկական ԶԼՄ-ները, որոնք ադրբեջանական լրատվամիջոցներից արտատպել էին Մամեդյարովի «չարված» հայտարարությունը, չեն արձագանքել այս փոփոխություններին։ Հայկական լրատվական կայքերում, այդ թվում՝ yerkirmedia.am, yerkir.am, lragir.am, hayeli.am, մինչ այս պահը պահպանվում է այս հայտարարությունը՝ առանց որևէ հերքման։
Ու չնայած Մամեդյարովի հայտարարությունը հերքել էր նաև ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, սակայն մինչ օրս շատ լրատվականններ անգամ վերլուծական հոդվածներ են հրապարակում՝ արդեն հերքված հայտարարության հիման վրա։

Удаленное заявление Мамедъярова и армянские СМИ
В последние дни армянские СМИ распространили слова министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова «в Вашингтоне сопредседатели предложили вывод войск и размещение миротворцев».
В Вашингтоне 20 июня состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова. Через несколько дней после встречи, 24 июня, Мамедъяров на пресс-конференции в Баку представил подробности встречи в Вашингтоне. Несколько азербайджанских СМИ процитировали следующее приписываемое ему предложение: «В Вашингтоне сопредседатели предложили вывод войск (армянских, — прим.ред.) и размещение миротворцев».
Однако через несколько дней азербайджанские СМИ либо удалили заявление Мамедъярова из своих материалов, либо добавили сообщение о том, что Мамедъяров с таким заявлением не выступал. Например, сайты zerkalo.az, vesti.az, haqqin.az (архив) перепечатали заявление Мамедъярова с сайта interfax.az, из обновленной статьи которой это предложение удалено без объяснения причин. А, например, сайт minval.az, который также опубликовал это заявление, указал в статье, что оно не соответствует действительности.
Однако армянские СМИ, которые перепечатали «не сделанное» заявление Мамедъярова с азербайджанских СМИ, не отреагировали на эти изменения. На армянских новостных сайта, в том числе yerkirmedia.am, yerkir.am, lragir.am, hayeli.am до сих пор есть эти публикации без какого-либо опровержения.
И хотя заявление Мамедъярова опровергла также пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян, однако до сих пор многие СМИ  публикуют аналитику уже на основании опровергнутого заявления.