Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 29-ին ֆեյսբուքյան իր գրառման մեջ անդրադարձել էր Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանտարկյալների միաժամանակյա փոխանակման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի տարածած հայտարարությանը։ Այդ համատեքստում նա ուշադրություն է հրավիրել հայտարարության մեջ տեղ գտած «բովանդակային բանակցություններ» ձևակերպմանը՝ այն անվանելով «մտահոգիչ»։
«… Սակայն համանախագահների հայտարարության մեջ տեղ գտած հետևյալ ձևակերպումը կրկին մտահոգիչ է. «Որքան հնարավոր է շուտ բովանդակային բանակցությունների համար բարենպաստ մթնոլորտի հետագա ամրապնդման համար»։
Համանախագահների մոտ արդեն մեկ տարի է, ինչ բնավորություն է դարձել ադրբեջանական դիվանագիտության հորինած, այսպես կոչված «բովանդակային բանակցությունների» (substantive talks) մասին խոսելը։
Մի՞թե մեր ԱԳՆ-ն մտահոգվելու առիթ չունի։ Չէ՞ որ ամեն ինչ սկսվում է հենց այսպես, բառերից, որոնք ճակատագրական կարող են դառնալ»,- գրել է Աշոտյանը։
Fip.am-ը պարզեց, որ Աշոտյանի հիշատակած սուբստանտիվ կամ բովանդակային, առարկայական բանակցությունների թեզը նոր չէ, որ տեղ է գտնում միջնորդների հայտարարություններում։ Եթե անգամ համանախագահների կողմից հիշյալ ձևակերպումը օգտագործելը «բնավորություն է դարձել», դա տեղի է ունեցել ոչ թե վերջին մեկ տարվա ընթացքում, այլ ավելի վաղ՝ Հանրապետականի օրոք։
Ի՞նչ է հուշում միջնորդների հայտարարությունների բովանդակությունը վերջին տարիներին
2018-2019 թթ․ բովանդակային բանակցությունների անհրաժեշտությունը հիշատակվում է 2019-ի հունիսի 29-ի հայտարարությունում և հունիսի 20-ի հայտարարությունում, դրանից առաջ՝ 2018-ի հուլիսի 12-ի հայտարարությունում։ Այսինքն՝ մոտ մեկ տարվա ընթացքում տասնյակից ավելի արված հայտարարություններում այսպես կոչված «ադրբեջանական թեզը» չի նշվում։
Իսկ ահա Ապրիլյան պատերազմից հետո՝ 2016-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները հունիսից մինչև հոկտեմբեր իրար հաջորդող հայտարարություններում կողմերին Աշոտյանին «մտահոգող» բովանդակային բանակցությունների կոչ էին անում։
«Մենք նաև բովանդակային բանակցություններում առաջընթացի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմ ստեղծելու առաջարկն առաջ մղելու կոչ ենք անում։ Մենք շարունակելու ենք աշխատել կողմերի հետ՝ առաջ տանելու նախագահների վերջին երկու հանդիպումներում գրանցված արդյունքները»,- ասված է 2016-ի հունիսի 24-ի հայտարարությունում։
2016-ի սեպտեմբերի 22-ի հայտարարության մեջ անդրադարձ է կատարվում նույն թվականին Վիեննայում (մայիսի 16) և Սանկտ Պետերբուրգում (հունիսի 20) Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումներին՝ այդ համատեքստում կարևորելով հետագա քայլերը, որոնք կհանգեցնեն «կարգավորմանը միտված բովանդակային բանակցությունների համար մթնոլորտի ստեղծմանը»։
2016-ի հոկտեմբերի 26-ին համանախագահները քննարկել են «հարատև խաղաղությանը միտված բովանդակային բանակցությունները խթանելու վերաբերյալ ընթացիկ աշխատանքային առաջարկները»։
Մինսկի խմբի եռանախագահներից զատ, 2016-ին նույնաբովանդակ կոչով հանդես է եկել նաև ԱՄՆ այն ժամանակվա պետքարտուղար Ջոն Քերին։ Վերջինս, ըստ Պետքարտուղարության՝ 2016-ի հունիսի 30-ի պաշտոնական հաղորդագրության, վերահաստատել էր Միացյալ Նահանգների աջակցությունը «բովանդակային բանակցություններին, որոնք կարող են բերել համապարփակ կարգավորման»։
Եթե ուսումնասիրենք միջնորդների շատ ավելի վաղ ժամանակահատվածի հայտարարությունները, կրկին կհանդիպենք հիշյալ ձևակերպումը, օրինակ՝ 2013-ի դեկտեմբերի 19-ին։
Փաստորեն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները «ադրբեջանական դիվանագիտության հորինած, այսպես կոչված «բովանդակային բանակցությունների» (substantive talks)» մասին հիշատակել են նաև նախորդ տարիներին, և ՀՀԿ փոխնախագահի գրառումը միտված է հանրային կարծիքը մանիպուլացնելուն։

Ашотян манипулирует тезисом «субстантивные переговоры»
Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян 29 июня на своей странице в Facebook прокомментировал заявление Минской группы ОБСЕ об одновременном освобождении заключенных между Арменией и Азербайджаном. В своей записи Ашотян обратил внимание на формулировку «содержательные переговоры» в заявлении, указав, что она «вызывает обеспокойенность».
«Однако следующая формулировка в заявлении сопредседателей вызывает беспокойство: «для дальнейшего укрепления благоприятной атмосферы для по возможности скорейших содержательных переговоров».
Для сопредседателей уже год как превратились в черту характера разговоры о выдуманных азербайджанской дипломатией так называемых «содержательных переговорах» (substantive talks).
Неужели у нашего МИД нет поводов для беспокойства? Ведь все начинается именно так, со слов, которые могут стать судьбоносными», — написал Армен Ашотян.
Fip.am выяснил, что упомянутый Ашотяном тезис «содержательные, предметные переговоры» не впервые встречается в заявлениях сопредседателей.
Даже если использование вышеупомянутой формулировки сопредседателями «превратилось в черту характера», то это произошло не в течение последнего года, а еще раньше – при Республиканской партии.
Что подсказывает содержание заявленией сопредседателей за последние годы
В 2018-2019гг. о необходимости содержательных переговоров упоминается в заявлении от 20 июня 2019 года и заявлении от 29 июня, до этого – в заявлении от 12 июля 2018 года. То есть так называемый «азербайджанский тезис» не упоминается более чем в десятке заявлений, сделанных за последний год.
А  уже после апрельской войны, в 2016 году, в заявлениях с июня по октябрь посредники Минской группы ОБСЕ призывали стороны к «беспокоящим» Ашотяна содержательным переговорам.
«Мы также призываем достичь прогресса в содержательных переговорах и по предложению о создании механизма ОБСЕ по расследованию (инцидентов на границе). Мы будем продолжать наше взаимодействие со сторонами для продвижения результатов, достигнутых в ходе двух последних встреч между президентами», — говорится в заявлении от 24 июня 2016 года.
В заявлении от 22 сентября 2016 года затрагиваются встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева в Вене (16 мая) и Санкт-Петербурге (20 июня того же года), и в этом контексте придается важность дальнейшим шагам, «которые смогли бы создать атмосферу содержательных переговоров, которые привели бы к урегулированию конфликта».
26 октября 2016 года сопредседатели обсудили «имеющиеся рабочие предложения по продвижению содержательных переговорое, нацеленных на установление долгосрочного мира».
Помимо сопредседателей МГ ОБСЕ, с аналогичным призывом выступил также и тогдашний госсекретарь США Джон Керри. Последний, согласно официальному пресс-релизу Госдепа от 30 июня 2016 года, подтвердил «поддержку Соединенными Штатами содержательных переговоров, ведущих к всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта».
При изучении более ранних заявлений сопредседателей, можно вновь встретить вышеупомянутую формулировку (например, в заявлении от 19 декабря 2013 года).
Фактически, сопредседатели Минской группы ОБСЕ  упомянули о «выдуманных азербайджанской дипломатией так называемых «содержательных переговорах» (substantive talks)» также и в предыдущие годы, а запись заместителя председателя РПА направлена на манипулирование общественным мнением.