Արգիշտի Քյարամյանի հայտարարագիրն ամբողջական չէ. թաքցված բնակարանի հետքերով
Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Արգիշտի Քյարամյանը պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրում թաքցրել է իրեն պատկանող բնակարանը։
11:56, 5 Հլս, 2019
Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Արգիշտի Քյարամյանն այս տարվա ապրիլին պաշտոնը ստանձնելուց հետո հայտնվեց հանրության քննարկումների կենտրոնում՝ հատկապես հայտարարագրած «աչք ծակող» դրամական միջոցների պատճառով։ Չնայած Քյարամյանի պարզաբանմանը, որ դրամական միջոցների մեծ մասը նվիրաբերել է արտասահմանում բնակվող քեռին, բազմաթիվ հարցեր՝ կապված ունեցվածքի ծագման հետ, մնում են չպարզաբանված։
Fip.am-ը, ուսումնասիրելով ներկայացրած հայտարարագիրն ու Կադաստրի պետական կոմիտեից ստացված փաստաթղթերը, պարզեց, որ ՊՎԾ ղեկավարի պաշտոնակատարի հայտարարագրում նշված տվյալներն ամբողջական չեն, և Քյարամյանը թաքցրել է իրեն պատկանող մեկ այլ գույք։
Անշարժ գույքը ամբողջությամբ լրացված չէ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով 2019 թ. մայիսի 8-ին պաշտոնը ստանձնելու դրությամբ ներկայացրած հայտարարագրում Արգիշտի Քյարամյանը, որպես իրեն պատկանող անշարժ գույք, նշել է երկու բնակելի տուն, չորս հողամաս, մեկ հողին ամրակայված այլ անշարժ գույք և մեկ ավտոտնակ։ Ընդհանուր՝ Քյարամյանը հայտարարագրել է ութ տարբեր տեսակի անշարժ գույք։
Սակայն ըստ Կադաստրի պետական կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի, Արգիշտի Էլբեկի Քյարամյանի անվամբ գրանցված  անշարժ գույքի քանակը ինն է։ Այդ թվում՝ մեկ բնակարան, երեք բնակելի տուն, չորս հողամաս և մեկ ավտոտնակ։
Փաստացի, Քյարամյանը չի հայտարարագրել համատեղ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող, Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Մ. Մելիքյան փողոցի 16 շենքում գտնվող բնակարանը։
Քյարամյանը հերքում է
Փաստերի ստուգման հարթակը հարցում ուղարկեց ՊՎԾ պետի պաշտոնակատարին, պարզելու՝ թե ինչո՞ւ վերոնշյալ անշարժ գույքը չի հայտարարագրվել։ Քյարամյանը պատասխան նամակում հայտնեց, որ նշված բնակարանը սեփականության իրավունքով իրեն չի պատկանում։
«Հիշյալ հասցեում տարիներ առաջ հաշվառված եմ եղել, ապա հանվել եմ հաշվառումից: Եթե ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեից տեղեկություն եք ստացել առ այն, որ քննարկվող գույքը սեփականության իրավունքով ինձ է պատկանում, ապա խնդրում եմ կրկին ճշտեք այդ տեղեկությունը»,- գրել էր Քյարամյանը։
Կադաստրը վերահաստատում է
Fip.am-ը մեկ անգամ ևս դիմեց կադաստրի կոմիտե, որպեսզի ճշտի՝ արդյո՞ք հնարավոր է, որ տրամադրված փաստաթղթում վրիպակ լինի։ Սակայն կադաստրից մեզ հավաստիացրին, որ սխալ չկա, և Քանաքեռ-Զեյթունում գտնվող բնակարանը, համատեղ սեփականության իրավունքով, գրանցված է Արգիշտի Քյարամյանի անունով։
«Մելիքյան փողոց 16 շենքի թիվ 36 բնակարանի մասով մեզ մոտ կա սեփականության վկայական, որը մեր կողմից տրվել է 2010 թ. հուլիսի 22-ին։ Այնտեղ, որպես համասեփականատեր, Արգիշտի Էլբեկի Քյարամյանն է։ Դրանից հետո միգուցե իրենք օտարում կամ նվիրատվություն են արել։ Սակայն եթե, օրինակ, իրենք նվիրատվություն անեն, ապա պետք է գնան նոտար, նվիրատվության վկայագիրը ունենան, պետք է բերեն մեզ ներկայացնեն, որ անվանափոխություն լինի։ Սակայն մեզ մոտ փոփոխություն չի գրանցվել, և նոր վկայական չկա»,- պարզաբանեց կադաստրի աշխատակիցը։
Որպես ապացույց՝ Կադաստրից տրամադրեցին նաև բնակարանի սեփականության վկայականը։ Փաստաթղթում նշվում է, որ ք. Երևան, Մ. Մելիքյան փող, 16 շենքի թիվ 36 բնակարանի սեփականատերերն են՝ Վարդանուշ Նիկոլայի Ավանեսյանը, Լարիսա Ռուբենի Գրիգորյանը, Տիգրան Ռուբենի Գրիգորյանը և Արգիշտի Էլբեկի Քյարամյանը։ Լարիսա Ռուբենի Գրիգորյանը, ըստ մամուլի հրապարակումների, Արգիշտի Քյարամյանի մայրն է։
Հատկանշական է, որ Արգիշտի Քյարամյանին պատկանող բնակելի տների ցանկում նշվում է Գեղարքունիքի մարզի Երանոս գյուղի 1-ին փողոց 5-րդ նրբանցքի թիվ 2 բնակելի տունը, որտեղ, ըստ ընտրողների ռեգիստրի, գրանցված է մեկ անձ՝ Էլբեկ Երեմի Քյարամյանը, որը Կոտայքի թեմի առաջնորդ Առաքել արքեպիսկոպոս Քարամյանն է։ Հանրության համար այդպես էլ չպարզաբանված մնաց, թե ինչ արյունակցական կապեր ունեն Արգիշտի Էլբեկի Քյարամյանն ու Էլբեկ Երեմի Քյարամյանը, որը, ըստ մամուլի, ճոխ նվիրատվություններ է արել ՊՎԾ պետի պաշտոնակատարին։
Այսպիսով, ըստ էության, Արգիշտի Քյարամյանը պաշտոնը ստանձնելու    հայտարարագրում կեղծ տվյալներ է ներկայացրել իր ունեցվածքի մասին, ինչը Քրեական օրենսգրքի 314.3 հոդվածով նախատեսված հանցագործություն է (hայտարարագրերում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը):

По следам скрытой квартиры. Декларация Аргишти Карамяна неполноценна
После вступления в должность в апреле текущего года и.о. главы Государственной контрольной службы (КГД) Аргишти Карамян оказался в эпицентре общественных дискуссий из-за задекларированных денежных средств. Несмотря на разъяснения Карамяна о том,  что большую часть денежных средств подарил проживающий за границей дядя, многие вопросы, связанные с происхождением имущества, остаются неразъясненными.
Изучив представленную декларацию и полученные из Государственного комитета кадастра документы, Fip.am выяснил, что указанные в декларации и.о. главы КГД данные неполноценны, и Карамян скрыл принадлежащее ему имущество.
Строка недвижимого имущества заполнена не полностью
В представленной в Комиссию по этике высокопоставленных чиновников декларации по положению на 8 мая 2019 года Аргишти Кярамян в качестве недвижимости указал 4 земельных участка, 2 жилых дома, построенные на данных участках, еще одно строение на данной земле и  1 гараж. В общей сложности Карамян задекларировал восемь различных типов недвижимости:
Однако по данным полученных из Государственного комитета кадастра документов, на имя Карамяна Аргишти Элбековича зарегистрировано 9 недвижимых имуществ.
Фактически, Карамян не задеклалировал принадлежащую ему на праве совместной собственности квартиру, расположенную по адресу ул. М. Меликяна 16 в административном районе Канакер-Зейтун города Ереван.
Карамян опровергает
«Платформа проверки фактов» направила запрос и.о. главы КГД с целью выяснить, почему вышеуказанная недвижимость не была задекларирована. В ответ на наш запрос Карамян сообщил, что указанная квартира ему не принадлежит.
«По данному адресу я состоял на учете несколько лет назад, после чего был снят с учета. Если вы получили из Государственного комитета кадастра информацию о том, что обсуждаемое имущество принадлежит мне на праве совместной собственности, то прошу еще раз уточнить эту информацию», — написал Карамян.
Кадастр подтверждает
Fip.am вновь обратился в Государственный комитет кадастра с целью уточнить, могла ли быть  допущена ошибка в предоставленном документе. Однако в Государственном комитете кадастра нас заверили, что ошибки нет, и квартира, расположенная в Канакер-Зейтуне, зарегистрирована на имя Аргишти Карамяна на праве совместной собственности.
«По части квартиры, расположенной по адресу ул. Меликяна 16, кв. 36,  у нас есть свидетельство о праве собственности, которое мы выдали 22 июля 2010 года. Согласно свидетельству, совладельцем квартиры является Карамян Аргишти Элбекович. Возможно, после было совершено отчуждение или пожертвование. Однако, если, например, они захотели сделать пожертвование, они должны были обратиться к нотариусу, взять свидетельство о пожертвовании, предоставить его нам для изменения имени. Однако никаких изменений у нас не зарегистрировано, и нового свидетельства у нас нет», — пояснил сотрудник Государственного комитета кадастра.
В качестве доказательства из Государственного комитета кадастра предоставили свидетельство о праве собственности на квартиру. В документе говорится, что собственниками квартиры, расположенной по адресу ул.Меликяна 16, являются Аванесян Вардануш Николаевна, Григорян Лариса Рубеновна, Григорян Тигран Рубенович и Аргишти Карамян. Лариса Григорян, по сообщениям СМИ, является матерью Аргишти Карамяна.
Примечательно, что в списке жилых домов, принадлежащих Аргишти Карямяну, указан дом, расположенный в селе Еранос Гегаркуникской области, в котором согласно реестру избирателей зарегистрировано одно лицо – глава Котайкской епархии Аракел Архиепископ Карамян – Карамян Элбек Еремович. Для общественности так и осталось неразъясненным, какие кровные узы связывают Карамяна Аргишти Элбекочива и Карамяна Элбека Еремовича, который, согласно данным СМИ, сделал щедрые пожертвования и.о. главе КГД.
По сути, Аргишти Карамян в декларации при вступлении в должность представил ложные данные о своем имуществе, что является преступлением в соответствии со статьей 314.3 УК РА (представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию).