«Հրապարակ» օրաթերթը կեղծել է IRI-ի հարցման արդյունքները
«Հրապարակ» օրաթերթը հուլիսի 4-ի համարում գրել էր քաղաքական ուժերի ու գործիչների վարկանիշի վերաբերյալ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (International Republican Institute, IRI) կողմից անցկացված սոցիոլոգիական հարցման արդյունքների մասին։ Թերթի ներկայացրած տվյալները, սակայն, չեն համապատասխանում հուլիսի 8-ին IRI-ի կողմից հրապարակված պաշտոնական թվերին։
Ըստ «Հրապարակի»՝ անցակցված հարցման արդյունքում՝ «Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշը 56% է, նախագահ Արմեն Սարգսյանինը՝ 61%:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական ուժերին, «Իմ քայլը» դաշինքի վարկանիշը 52% է, ԲՀԿ-ինը՝ 12%, «Լուսավոր Հայաստանինը»՝ 5,8%, ՀՀԿ-ինը՝ 5,1%, Դաշնակցությանը՝ 3,5%»:
«Հրապարակի» հոդվածը վերահրապարակվել էին մի շարք լրատվական կայքերում՝ tert.am, kentron.am, mamul.am, panorama.am, news.am, 1in.am, armeniasputnik.am։
Ըստ հուլիսի 8-ին հրապարակված հարցման արդյունքների՝ վարչապետ Փաշինյանի վարկանիշը 72% է, իսկ նախագահ Սարգսյանինը՝ 81%։ Ինչ վերաբերում է քաղաքական ուժերի վարկանիշին, ապա «Իմ Քայլը»՝ 59%, ԲՀԿ՝ 12%, ՀՀԿ՝ 5%, ԼՀԿ՝ 4%, ՀՅԴ՝ 4%, «Սասնա Ծռեր»՝ 1%։
Ստորև ներկայացնում ենք «Հրապարակի» կողմից ներկայացված տվյալները և IRI-ի հարցման իրական թվերը։
Ինչպես տեսնում ենք, «Հրապարակ» օրաթերթի՝ IRI-ին վերագրվող տվյալները մեծամասամբ չեն համապատասխանում հրապարակված պաշտոնական տվյալներին։ Հատկապես մեծ տարբերություն կա Արմեն Սարգսյանի, Նիկոլ Փաշինյանի և «Իմ Քայլը» դաշինքի տվյալների միջև։
Հատկանշական է, որ ըստ օրաթերթի՝ IRI-ի հարցման արդյունքները դեռ նախորդ շաբաթ էին (հունիսի վերջ) ամփոփվել և «օրերս դրանք տրամադրվել է մի շարք պետական գերատեսչությունների, որոնք դեռևս չեն հրապարակել այդ արդյունքները»: Անհասկանալի է, թե ինչու պետական գերատեսչությունները պետք է հրապարակեին այդ տվյալները։
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի հետազոտությունն անցկացվել է այս տարվա մայիսի 6-31-ը, դրան մասնակցել է ընտրական տարիքի ՀՀ 1200 քաղաքացի։

Газета «Грапарак» сфальсифицировала данные опроса IRI
Газета «Грапарак» в номере от 4 июля написала о результатах социологического опроса, проведенного Международный республиканский институт (IRI). Однако, данные, приведенные газетой, не соответствуют официальным данным, опубликованным 8 июля IRI.
«Грапарак» пишет, что согласно результатам опроса «рейтинг Никола Пашиняна – 56%, рейтинг президента Армена Саркисяна – 61%». Что касается политических сил, рейтинг блока «Мой шаг» составил 52%, партии «Процветающая Армения» – 12%, партии «Светлая Армения» – 5,8%, Республиканской партии Армении – 5,1%, АРФ «Дашнакцутюн» – 3,5%.
Статью газеты перепечатали ряд новостных сайтов — tert.am, kentron.am, mamul.am, panorama.am, news.am, 1in.am, armeniasputnik.am.
Согласно результатам опроса, опубликованного 8 июля, рейтинг премьер-министра Никола Пашиняна составляет 72%, а президента Саркисяна – 81%. Что касается политических сил, рейтинга блока «Мой шаг» составляет – 59%, ППА – 12%, партии «Светлая Армения» – 4%, РПА –  5%, АРФ «Дашнакцутюн» – 4%, «Сасна Црер» – 1%.
Ниже приводим реальные цифры опроса, представленные газетой «Грапарак» и IRI.
Как мы видим, данные «Грапарак», приписываемые IRI, частично не соответствуют опубликованным официальным данным. В особенности есть большая разница между данными рейтинга Армена Саркисяна, Никола Пашиняна и блока «Мой шаг».
Примечательно, что согласно газете, результаты исследований IRI были обобщены на прошлой неделе  в конце июня)  и «предоставлены ряду государственных ведомств, которые пока их не обнародовали». Непонятно, почему государственные  ведомства должны были опубликовать эти данные.
Исследование Международного республиканского института было проведено 6-31 мая текущего года, в нем приняли участие 1200 граждан.