Ռուսաստանում հայ համայնքը մեծ է, բայց ոչ ազդեցիկ
Մարտի 14-ին Մոսկվա կատարած իր պաշտոնական այցի առաջին օրը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատանը հանդիպեց մոսկվայաբնակ հայազգի բժիշկների և ուսանողների, Հայ-առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի Հայոց թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Սարգսյանն անդրադարձավ Ռուսաստանի հայ համայնքին՝ հայտարարելով, որ այն աշխարհում ամենաազդեցիկներից է: Ռուսաստանի հայկական համայնքը, անշուշտ, աշխարհում ամենամամեծաքանակն է և ըստ տարբեր գնահատականների, կարող է հասնել մինչև 3 միլիոնի:
Միևնույն ժամանակ, սակայն, Ռուսաստանում հայ համայնքը որևէ կերպ ներկայացված չէ իշխանությունում, այդ թվում՝ ՌԴ Պետական դումայում: Չնայած մեծաքանակ ռեսուրսներին և կարողություններին, ի դեմս հայտնի գործարարների, մեդիա դեմքերի և հասարակական գործիչների, հայկական շահերը Ռուսաստանում ըստ արժանվույն չեն ներկայացվում համայնքի կողմից, ինչպես դա արվում է աշխարհի հայաշատ այլ երկրներում, օրինակ՝ ԱՄՆ-ում կամ Ֆրանսիայում:
Այս երկրների համայնքները պարբերաբար կարողնում են բազմահազարանոց ակցիաներ անցկացնել, գործի դնել լոբբինգի լծակներ և օգտագործել գործող հայազգի պաշտոնյաների հնարավորությունները Հայաստանի համար պատասխանատու կամ օրհասական պահերին: Օրինակ 2015-ի ապրիլին ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ Լոս Անջելեսում տեղի ունեցավ 130 հազարանոց երթ, այնինչ Ռուսաստանում ավելի փոքրաքանակ երթերը ոստիկանության կողմից կասեցվեցին: Տասնյակ հազարավոր մարդիկ նույն օրը մասնակցել են երթի Լիբանանում, որտեղ հայկական համայնքը անհամեմատ ավելի փոքրաթիվ է:
2016 թվականի ապրիլին, երբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի դեմ հայկական համայնքները բողոքներ էին իրականացնում աշխարհի բազմաթիվ երկրներում, Մոսկվայում ԱԳՆ-ի շենքի մոտ բողոքի ցույցի դուրս եկավ միայն մոսկվայաբնակ Վախթանգ Սարգսյանը՝ միայնակ:
Ավելին, որպեսզի Ռուսաստանի հայ համայնքը որևէ կերպով դժգոհություն հայտնի Մոսկվայից Ադրբեջանին սպառազինություններ վաճառելու կապակցությամբ, անհրաժեշտ եղավ լրատվամիջոցների և հայաստանյան հանրային կարծիքի ճնշումը, ինչից հետո միայն Ռուսաստանի հայերի միությունը հանդես եկավ ոչ այնքան հստակ հայտարարությամբ:
Այս ամենը, փաստացի, վկայում է, որ չնայած մեծությանը, խոշոր ֆինանսական ռեսուրսներին, հանրաճանաչ մեդիա-դեմքերին և տեղեկատվական լծակներին Ռուսաստանի հայկական համայնքը չի կարողանում այլ երկրների օրինակով ներկայացնել հայկական շահերը և դրա պատճառներից մեկն էլ, անկասկած, Ռուսաստանում տիրող ոչ ժողովրդավարական մթնոլորտն է:
Թեգեր` Armenian CommunityArmenian Community in Russiaармянская общинаармянская община в РоссииВахтанг СаргсянՀայ դատհայ համայնքՀայաստանհայկական համայնքՌԴռուսաստանի հայ համայնքՍերժ ՍարգսյանՎախթանգ Սարգսյան
Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունների տարբերությունը
14:13, 23 Մյս, 2024
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են, որ սահմանազատման ու սահմանագծման աշխատանքներից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանին հսկողությունն իրականացնելու են ՀՀ սահմանապահները։ Ուսումնասիրությունները ցույց են...

В России большая армянская община, но не влиятельная
В первый день официального визита в Москву, 14 марта, президент Армении Серж Саргсян провел встречу с проживающими в Москве армянскими врачами и студентами в посольстве РА в РФ, на которой присутствовал Предстоятель Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Отец Езрас Нерсисян.
В ходе встречи Саргсян обратился к армянской обшине России, заявив, что она одна из самых влиятельных в мире. Армянская община России, безусловно, самая многочисленная  и по разным оценкам может достигать до 3 млн.
В то же время, однако, армянская община России никоим образом не представлена во власти, в том числе и в Государственной Думе Российской Федерации. Несмотря на большое количество ресурсов и возможностей в лице известных предпринимателей, представителей СМИ и общественных деятелей, со стороны армянской общины интересы армян в России представлены не должным образом, как это делается в других армянонаселенных странах мира, таких как Франция или США.
Общины этих стран периодически могут проводить многотысячные акции, задействовать рычаги для лоббирования и использовать возможности действующих должностных лиц в ответственные или критические для Армении моменты. Например, в апреле 2015 года в связи с 100-ой годовщиной Геноцида армян в Лос-Анджелесе прошло 130 тыс. шествие, между тем как в России более малочисленные шествия были остановлены полицией. Десятки тысяч людей приняли участие в шествии в тот же день в Ливии, где армянская община несравненно намного меньше.
В апреле 2016 года, когда против развязанной Азербайджаном агрессии армянские общины проводили акции протеста в разных странах. Перед зданием МИД в Москве на акцию протеста вышел только лишь один проживающий в Москве армянин Вахтанг Саргсян — в одиночку.
Более того,  для того чтобы армянская община России  хоть как-то выразила свое недовольство в связи с продажей Москвой оружия Азербайджану, понадобилось давление на СМИ и армянское общественное мнение, после чего только Союз армян в России выступил не с таким уж и четким заявлением.
Все это, фактически, свидетельствует, что несмотря на внушающее количество, крупные финансовые ресурсы, известные медиа-лица и информационные рычаги, армянская община России не может по примеру других представлять свои интересы и причина тому, несомненно, царствующая в России не демократическая атмосфера.
Թեգեր` Armenian CommunityArmenian Community in Russiaармянская общинаармянская община в РоссииВахтанг Саргсянհայ համայնքՀայաստանհայկական համայնքռուսաստանի հայ համայնքՎախթանգ Սարգսյան
Телеканал ARTE извинился за то, что опубликовал карту региона без Армении: участник передачи предоставил Fip.am подробности
08:04, 26 Мар, 2025
24 марта в эфире передачи «28 минут» на франко-германском телеканале ARTE во время обсуждения темы массовых протестов в Турции была...