Գագիկ Ծառուկյանի նոր բիզնեսները. պատգամավորը ապօրինի ձեռնարկատիրությա՞մբ է զբաղվում
Մինչ այս տարվա ապրիլ-մայիս ամիսներին քննարկվում էին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի՝ ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու հարցը և նրան պատգամավորական մանդատից զրկելու հիմքերը, նույն շրջանում ԲՀԿ առաջնորդը նոր ընկերություններ է հիմնել՝ դրանցում հանդես գալով որպես բաժնետեր։
Ծառուկյանը բիզնեսով չի զբաղվում. հավատարմագրային կառավարման է հանձնել
Ապրիլի 29-ին «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը դիմել էր գլխավոր դատախազություն՝ պահանջելով մանդատից զրկել ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին ու քրեական հետապնդում սկսել նրա նկատմամբ։ Նման գործընթացի համար հիմք էին հանդիսացել Ծառուկյանի մի շարք բանավոր հայտարարություններ, որոնք թույլ էին տալիս կարծել, որ Ծառուկյանն անձամբ ներգրավված է իր բիզնեսների կառավարման գործում. օրինակներից մեկը «Արարատցեմենտ» գործարանի շուրջ ստեղծված վիճակն էր, որտեղ Ծառուկյանի հայտարարությունները ցույց էին տալիս, որ նա անձամբ է վարում ընկերության քաղաքականությունն ու կառավարում այն։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը կոչ էր արել Ծառուկյանին փարատել ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու մասին կասկածները, որին ի պատասխան Ծառուկյանը, օրենքին հղումներ տալով, հայտարարել էր՝ առևտրային ընկերություններում իր բաժնեմասերը հանձնված են հավատարմագրային կառավարման։
Մայիսի 14-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը հանցադեպի բացակայության հիմքով մերժել էր Ծառուկյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու դիմումը։ Սակայն մինչ ընթանում էին այս քննարկումները, Ծառուկյանի մասնակցությամբ նոր ընկերություններ են գրանցվել։
«Ծառուկյան քոթթոն ռոդ». նոր ընկերություն՝ հին բամբակագործի հետ
Այս տարվա ապրիլի 11-ին ստեղծվել է «Ծառուկյան քոթթոն ռոդ» ՍՊԸ-ն։ Ընկերության բաժնեմասերի 70 տոկոսը Գագիկ Ծառուկյանինն է, 20 տոկոսը՝ Գագիկ Խաչիկյանինը, 5 տոկոսը՝  սիրիացի գործարար Ամմար Սաբբաղինը, և 5 տոկոսը՝ Ֆրանսիայի քաղաքացի Ֆաուզի Ակֆալիինը։ Ընկերությունն Արաքս գետի ափին հիմնել է բամբակի դաշտեր, մտադիր է նաև կազմակերպել արտահանում, ստեղծել տրիկոտաժի արտադրություն։ Ծառուկյանին պատկանող «Կենտրոն» հեռուստաընկերությամբ պարբերաբար ներկայացվում են ընկերության աշխատանքները։ Մայիսի 17-ին հեռարձակված ռեպորտաժում, օրինակ, մի քանի անգամ հնչում է այն միտքը, որ օտարերկրյա ներդրողները չէին կատարի ներդրում, եթե չլիներ Ծառուկյանի անձը։
Ծառուկյանի գործընկեր Գագիկ Խաչիկյանը նոր չէ բամբակի արտադրության ոլորտում և հասցրել է հայտնվել մի շարք աղմկահարույց միջադեպերի կիզակետում։ «Սիվիլնեթը» պարզել էր, որ անցյալ տարի Խաչիկյանը ստեղծել էր «Ուզբեկ տեքստիլ գրուպը», աշխատանքի էր հրավիրել տաջիկների, որոնց մի մասին հետագայում հրաժարվել էր աշխատավարձ վճարել։ Տաջիկները բողոքի ակցիաներ անցկացրին, բարձրացած աղմուկից հետո վճարվեցին ու հեռացան Հայաստանից։
«Սիվիլնեթը» գրել էր նաև, որ Խաչիկյանը Ծովազարդի տեքստիլի ֆաբրիկայի սեփականատերն է, որը չի կատարել խոշոր չափով վարկային պարտավորություններ։ Ի դեպ, Խաչիկյանը երկու անգամ մեղավոր է ճանաչվել փաստաթղթեր կեղծելու ու սահմանն ապօրինի հատելու համար։ Երկու անգամ էլ նույն գործողությունը կատարելու համար տուգանք է վճարել։
Հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ նորաստեղծ ընկերությունն արդեն հասցրել է հարկային պարտքեր կուտակել.  պետեկամուտների կոմիտեն հունիսի 24-ին «Ծառուկյան քոթթոն ռոդին» ծանուցել է ավելի քան 4.8 միլիոն դրամ չկատարած հարկային պարտավորությունների մասին։
Ծառուկյանի նոր ընկերությունները
Հունիսի 4-ին Գագիկ Ծառուկյանը հիմնել է երկու նոր ընկերություններ՝ «Մուլտի թրաքսը» և «Մուլտի պրոպան գազը»։ Առաջինի միանձնյա բաժնետերը Ծառուկյանն է, իսկ տնօրենը՝ Ծառուկյանի «Մուլտի գրուպի» տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը։ Գրասենյակն էլ Ծառուկյանին պատկանող «Արարատ» գինու-կոնյակի-օղու գործարանի շենքում է։ Հարկ վճարողների փնտրման համակարգում հնարավոր չէ պարզել, թե կոնկրետ ինչ գործունեություն է ծավալում «Մուլտի թրաքսը»։
Նույն համակարգով հնարավոր չէ պարզել նաև, թե ինչ գործունեություն է ծավալում ԲՀԿ ղեկավարի մյուս ընկերությունը՝ «Մուլտի պրոպան գազը»։ Այս ընկերությունում Ծառուկյանի բաժնեմասը 50 տոկոս է։ Մյուս 50 տոկոսն Ուկրաինայի քաղաքացի Հովհաննես Հովսեփյանինն է։ Նա բռնցքամարտի հայկական ազգային ֆեդերացիայի նախագահն է։ Այս կազմակերպությունը ստեղծվել է՝ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիային հակակշռելու համար (դրա ղեկավարը Արթուր Գևորգյանն է՝ նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի փեսան)։
Հունիսի 17-ին ԲՀԿ առաջնորդը հիմնել է մեկ այլ ընկերություն ևս՝ «Մուլտի թրեյդ հաուս»։ Ծառուկյանն այստեղ ունի 70 տոկոս բաժնեմաս։ Մնացած 30 տոկոսը Ստեփանակերտի բնակիչ Դմիտրի Սարկիսյանինն է։
Հուլիսի 15-ին էլ հիմնվել է «Գոլդ սիլվեր չեյն քամփնին»։ Հարկ վճարողների փնտրման համակարգում այս ընկերության մասին տվյալներ չկան։ Բաժնեմասերը բաժանված են 50/50 հարաբերակցությամբ։ Ծառուկյանից բացի բաժնետեր է Կիպրոսի օֆշորային գոտում գրանցված «Վարդի ինվեստ ԼԹԴ» ընկերությունը։
Ծառուկյանը խախտո՞ւմ է Սահմանադրությունը
Սահմանադրության 95-րդ հոդվածը միարժեքորեն արգելում է պատգամավորին զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: Ընդ որում, «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով և Քաղաքացիական օրենսգրքով տրված «ձեռնարկատիրական գործունեության» տերմինի սահմանումը, ըստ էության, ենթադրում է, որ շահույթ հետապնդող իրավաբանական անձ գրանցելը ևս ձեռնարկատիրական գործունեություն է:
«Ազգային Ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» օրենքով սահմանվում է, որ «պատգամավորը մանդատը ստանալուց հետո 1 ամսվա ընթացքում պարտավոր է դուրս գալ անհատ ձեռնարկատիրոջ պետական հաշվառումից, ազատվել առևտրային կազմակերպությունում զբաղեցրած պաշտոնից, դուրս գալ առևտրային կազմակերպություններից կամ դրանց կանոնադրական կապիտալում ունեցած բաժնեմասը հանձնել հավատարմագրային կառավարման»։ Այլ կերպ ասած, հավատարմագրային կառավարման հանձնելու դեպքը վերաբերում է այն բիզնեսներին, որոնք պատգամավորը կարող էր ունենալ նախքան ընտրվելը (երբ դրա իրավունքը ուներ), իսկ ընտրվելուց հետո պատգամավորը բիզնես ստեղծելու իրավունք չունի, և այդ իսկ պատճառով օրենքով նույնիսկ նախատեսված չէ պատգամավորության ընթացքում ստեղծված բիզնեսի՝ հավատարմագրային կառավարման հանձնելու որևէ այլ մեխանիզմ: Արդ, Ծառուկյանի կողմից նոր ընկերություններ ստեղծելն ուղղակիորեն է հակասում սահմանադրական պահանջին:
Բիզնեսում ակտիվությանը զուգահեռ՝ պատգամավորական աշխատանքում Գագիկ Ծառուկյանը պասիվություն է դրսևորում։ Ըստ Parliament monitoring կայքի, 7-րդ գումարման խորհրդարանում Ծառուկյանը օրենսդրական նախաձեռնությամբ դեռ հանդես չի եկել։ 191 քվեարկություններից 82-ի դեպքում էլ բացակայել է։ Օրենքն ամրագրում է, որ պատգամավորի պարտականությունները գերակա են նրա կողմից իրականացվող այլ աշխատանքային գործունեության նկատմամբ։  Ու չնայած օրենսդրական նախաձեռնությամբ պատգամավորը հանդես չի եկել, բիզնես նախաձեռնությունների հարցում նա որևէ կաշկանդվածություն, կարծես, չի դրսևորել։

В то время, как в апреле-мае этого года обсуждался вопрос о незаконном предпринимательстве лидера партии «Процветающая Армения» (ППА) и лишении его депутатского мандата, лидер ППА основал новые компании, выступая в них в качестве акционера.
Царукян не предприниматель, а свои бизнесы передал в доверительное управление
Социал-демократическая партия «Решение гражданина» 29 апреля обратилась в Генеральную прокуратуру с требованием лишить лидера ППА Гагика Царукяна мандата и начать в отношении него уголовное преследование. Поводом для подобного процесса послужили ряд устных заявлений Царукяна, которые позволяют считать, что Царукян лично вовлечен в управление своими бизнесами. Например, заявления Царукяна по поводу ситуации, сложившейся вокруг завода «Араратцемент», демонстрировали, что он лично ведет политику компании и управляет ее.
Председатель НС Арарат Мирзоян призвал Царукяна развеять подозрения в незаконном предпринимательстве, в ответ на что Царукян, сославшись на законы, заявил, что его акции в коммерческих компаниях переданы в доверительное управление.
Специальная следственная служба Армении отказала в возбуждении уголовного дела против Гагика Царукяна ввиду отсутствия факта преступления. Однако, пока проходили обсуждения, при посредничестве Царукяна регистрировались новые компании.
«Царукян Коттон Роуд» — новая компания со старым производителем ваты
11 апреля этого года было создано ООО «Царукян Коттон Роуд». 70% акций компании принадлежат Гагику Царукяну, 20% − Гагику Хачикяну, 5% − сирийскому бизнесмену Аммару Саббагину и 5% − гражданину Франции Фаузи Акфалину. Компания высадила хлопковые поля на берегах реки Аракс, намерена также организовать экспорт, создать трикотажное производство. Принадлежащая Царукянау телекомпания «Кентрон» периодически рассказывает о деятельности компании. Например, в репортаже от 17 мая неоднократно отмечалось, что если бы не Гагик Царукян, иностранные инвесторы не сделали бы инвестиций.
Партнер Царукяна – Гагик Хачикян – не новичок в хлопковой отрасли и успел оказаться в эпицентре ряда скандальных инцидентов. CivilNet выяснил, что в прошлом году Хачикян создал компанию «Узбек текстиль групп», нанял на работу таджиков, некоторым из которых впоследствии отказался платить зарплату. Таджики провели акции протестов. После поднятой шумихи они получили свои деньги и покинули Армению.
CivilNet также писал, что Хачикян является владельцем текстильной фабрики в селе Цовазард, которая не выполнила крупные кредитные обязательства. Кстати, Хачикян был дважды признан виновным в подделке документов и незаконном пересечении границы и был дважды оштрафован.
На официальном интернет-сайте публичных уведомлений отмечается, что новосозданная компания уже успела накопить налоговые долги: 24 июня Комитет государственных доходов уведомил «Царукян Коттон Роуд» о невыполненных налоговых обязательствах на сумму более чем 4.8 млн драмов.
Новые компании Царукяна
4 июня Гагик Царукян основал две новые компании – «Мульти Тракс» и «Мульти Пропан Газ». Единоличным акционером первой компании является Царукян, а директором – директор компании «Мульти Групп» Седрак Арустамян. Офис компании находится в здании винно-коньячно-водочного комбината «Арарат», принадлежащего Царукяну. В поисковой системе налогоплательщиков о деятельности «Мульти тракс» точной информации нет.
В той же системе невозможно выяснить также, какую деятельность распространяет другая компания лидера ППА «Мульти Пропан Газ». Доля Царукяна в этой компании составляет 50%. Остальные 50% принадлежат гражданину Украины, президенту Национальной федерации бокса Армении Оганесу Овсепяну. Эта организация была создана в противовес Федерации бокса Армении, которую возглавляет зять бывшего начальника полиции Владимира Гаспаряна − Артур Геворгян.
Лидер партии ППА 17 июля основал еще одну компанию − «Мульти Трейд Хауз». 70% акций этой компании принадлежат Царукяну. Остальные 30% − жителю Степанакерта Дмитрию Саркисянину.
А 15 июля была основана компания «Голд Силвер Чейн Кампни». В поисковой системе налогоплательщиков данных об этой компании нет. Акции разделены в соотношении 50/50. Помимо Царукяна, владельцем акций компании является зарегистрированная в оффшорной зоне Кипра компания «Варди Инвест ЛТД».
Царукян нарушает Конституцию?
Статья 95 Конституции однозначно запрещает депутатам заниматься предпринимательской деятельностью. В то же время определение термина «предпринимательская деятельность», предусмотренное Законом о государственной службе и Гражданским кодексом, по сути, подразумевает, что регистрация юридического лица, преследующего извлечение прибыли, также является предпринимательской деятельностью.
Закон «О гарантиях деятельности депутата Национального собрания» закрепляет, что «депутат в течение месяца после получения депутатского мандата обязан сняться с государственного учета индивидуального предпринимателя, освободиться от должности, занимаемой в коммерческих организациях, выйти из коммерческих организаций или полностью передать в доверительное управление свою долю в их уставном капитале».
Другими словами, доверительное управления относится к тем бизнесам, которые депутат мог иметь до своего избрания (когда он имел на это право), а после избрания депутат не имеет права создавать бизнес, и по этой причине закон даже не предусматривает другого какого-либо механиза передачи бизнеса, созданного во время пребывания в должности депутата, в доверительное управление. Следовательно, создание Царукяном новых компаний прямо противоречит конституционному требованию.
Параллельно с активностью в бизнесе, Гагик Царукян проявляет пассивность в депутатской деятельности. Согласно сайту Parliament monitoring, в парламенте 7 созыва Царукян с законодательной инициативой пока не выступал, а в 82 из 191 голосования отсутствовал. Закон закрепляет, что обязанности депутата, связанные с осуществлением депутатских полномочий, превалируют над осуществляемой им другой трудовой деятельностью. И хотя с законодательной инициативой депутат не выступал, однако в вопросе бизнес-инициатив, он, похоже, никакой скованности не проявлял.