Հովիկ Աբրահամյանի գույքը երեք տարում հնգապատկվել է
Նախկին վարչապետ, Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գույքի քանակը վերջին չորս տարում ավելացել է 17-ով։
Մամուլում երկար տարիներ խոսվել է, որ նախկին ՀՀԿ-ական Հովիկ Աբրահամյանին պատկանող բազմաթիվ շարժական և անշարժ գույք, ընկերություններ գրանցված են նրա մերձավորների, բարեկամների և աշխատողների անուններով։
Դեռևս 2014-ին, այն ժամանակ ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հարցին, թե ինչպե՞ս է նա հարստացել, Աբրահամյանը պատասխանել էր. «Ես դա իրոք աշխատել եմ այն տարիների ընթացքում, երբ որ աշխատել եմ, հողագործությամբ եմ զբաղվել այն ժամանակ, երբ որ դա թույլատրվել է»։
Հատկանշական է, որ Աբրահամյանը 1995-2016 թվականներին՝ 21 տարի, զբաղեցրել է պետական պաշտոններ՝ քաղաքապետ, պատգամավոր, մարզպետ, նախարար, նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, ԱԺ նախագահ և վարչապետ։
Աբրահամյանը վերջին անգամ հայտարարագիր ներկայացրել է 2016-ի սեպտեմբերի 8-ին՝ վարչապետի պաշտոնը դադարեցնելու առթիվ։ Այն ժամանակ նա հայտարարագրել էր երեք բնակարան և մեկ ավտոտնակ, ինչպես նաև խոշոր չափերի գումար՝ 160 մլն դրամ և 1.5 մլն դոլար։
Սակայն վերջին չորս տարում պաշտոնաթող վարչապետը նոր բնակարաններ ու հողատարածքներ է ձեռք բերել, և հատկանշական է, որ դրանք գնել է իր մերձավոր հարազատներից։
Աբրահամյանի նոր գույքը
Կադաստրի պետական կոմիտեից Fip.am-ին տրամադրած փաստաթղթերից պարզ է դառնում, որ Աբրահամյանի անունով ներկայում գրանցված է 21 միավոր գույք, այսինքն՝ ավելի քան հինգ անգամ ավել։ Ամբողջական ցանկը ներկայացնում ենք ստորև։
Փաստորեն, միայն հայրենի Մխչյան գյուղում Աբրահամյանը ձեռք է բերել 12 գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք։ Ուսումնասիրելով կադաստրային փաստաթղթերը՝ պարզ դարձավ, որ Հովիկ Աբրահամյանը 2018 թվականին նոր տարածքներ է ձեռք բերել նաև Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր և Արզական համայնքներում։
Ներկայում Ծաղկաձորում Աբրահամյանին պատկանող երկու հողամաս կա՝ ընդհանուր առմամբ 1.592 հեկտար մակերեսով։ Դրանք են Անտառային 1-ին թաղամասի թիվ 3 և 4 հասցեներում գտնվող հողամասերը։
Այս երկու հողատարածքները 2009 թ․-ից պատկանում էին Հովիկ Աբրահամյանի որդուն՝ Արգամ Աբրահամյանին, որը դրանք ձեռք էր բերել, համապատասխանաբար, 10 և 1 մլն դրամով։ Սակայն 2018 թ. ապրիլի 6-ին Աբրահամյանը գնել է այդ երկու հողատարածքները՝ որդուն վճարելով, համապատասխանաբար, 44 և 3.2 մլն դրամ։
Ըստ կադաստրային փաստաթղթերի, այս հողատարածքները գտնվում են Ծաղկաձորի հատուկ պահպանող տարածքում։ Այստեղ առկա է երկու հանգստի տուն՝ 395 քմ և 250 քմ մակերեսով։ Ի սկզբանե սրանք եղել են ինքնակամ շինություններ և օրինականացվել են Հովիկ Աբրահամյանի կողմից՝ 2018-ի հուլիսին և 2019-ի հունվարին։ Օրինականացման համար նախկին վարչապետը պետությանը վճարել է 2.06 մլն և 1.3 մլն դրամ։
Արզականում Հովիկ Աբրահամյանին է պատկանում մեկ հողամաս՝ 0.331 հա մակերեսով, որի վրա կառուցված է երկու քոթեջ՝ 28.1 և 32.7 քմ մակերեսով։ Այս հողամասը և քոթեջները Հովիկ Աբրահամյանը ևս գնել է որդուց՝ Արգամից, կրկին 2018-ի ապրիլի 6-ին՝ վճարելով 5.2 մլն դրամ։ Արգամ Աբրահամյանը դրանք ձեռք էր բերել դեռ 2005-ի հուլիսին՝ յուրաքանչյուրի համար վճարելով 2.5 մլն դրամ։
Caption Hovik Abrahamyan’s lands and cottages in Arzakan. Photos by Shirakamut LLC which estimated the lands at AMD 6.5 million in November 2017.
Փաստորեն, վարչապետի պաշտոնից հեռանալուց հետո Հովիկ Աբրահամյանը որոշել է «հետ վերցնել» իր գույքը մերձավորներից, այս դեպքում՝ որդուց։ Հատկանշական է, որ Արգամ Աբրահամյանն այդ հողատարածքները ձեռք էր բերել 19 և 23 տարեկան հասակում, երբ նրա հայրը բարձրաստիճան պաշտոնյա էր։

Имущество Овика Абрамяна за три года увеличилось в 5 раз
За последние 4 года имущество бывшего премьер-министра, бывшего председателя НС Овика Абрамяна увеличилось на 17 единиц.
Многие годы пресса писала, что многочисленное движимое, недвижимое имущество и компании бывшего члена Республиканской партии Армении Овика Абрамяна зарегистрированы на имена его приближенных, родственников и сотрудников.
Еще в 2014 году, отвечая на вопрос тогдашнего оппозиционного депутата Никола Пашиняна о том, как, занимая государственные должности, он накопил миллионы, Овик Абрамян ответил: «Я действительно заработал их за те годы, когда занимался земледелием, тогда, когда это было разрешено».
Примечательно, что в течение 21 года, с 1995 года по 2016 год, Абрамян занимал государственные должности: мэр, депутат, губернатор, министр, руководитель администрации президента, председатель НС и премьер-министр.
В последний раз Абрамян представил декларацию 8 сентября 2016 года по случаю прекращения полномичий премьер-министра. Тогда он задекларировал три квартиры и один гараж, а также крупные суммы в размере 160 миллионов долларов и 1,5 миллиона долларов.
Однако за последние 4 года отставной премьер-министр приобрел новые квартиры и земельные участки. Примечательно, что он приобрел их у своих близких родственников.
Новое имущество Абрамяна
Из документов, представленных Fip.am Государственным комитетом кадастра, выясняется, что в настоящее время на имя Абрамяна зарегистрированы 21 единица имущества, то есть более чем в пять раз больше. Полный список приводим ниже.
Фактически, только в своем родном селе Мхчян Абрамян приобрел 12 земельных участков сельскохозяйственного назначения. При изучении кадастровых документов, выяснилось, что в 2018 году Овик Абрамян приобрел также новые участки в общинах Цахкадзор и Арзакан Котайкской области.
В настоящее время в Цахкадзоре есть два земельных участка, принадлежащих Абрамяну, общей площадью 1592 га. Это участки расположены по адресу ул. Анатараин 3 и ул. Антараин 4.
Эти два участка с 2009 года принадлежали сыну Овика Абрамяна – Аргаму Абрамяну, который приобрел их за 10 и 1 миллион драмов соответственно. Однако 6 апреля 2018 года Абрамян купил эти два участка, заплатив своему сыну 44 и 3,2 миллиона драмов соответственно.
Согласно кадастровым документам, эти земельные участки расположены в особо охраняемой зоне Цахкадзора. Здесь построены два дома отдыха площадью 395 кв. метров и 250 кв. метров. Изначально это были самовольные постройки, которые были узаконены Овиком Абрамяном в июле 2018 года и январе 2019 года. Бывший премьер-министр выплатил государству за узаконивание 2,06 миллиона и 1,3 миллиона драмов.
В Арзакане Овику Абрамяну принадлежит один земельный участок площадью 0,331 га, на котором расположены два коттеджа — 28,1 и 32,7 кв. метра. Эти участки и коттеджи 6 апреля 2018 года Овик Абрамян также купил у своего сына Аргама, заплатив 5,2 миллиона драмов. Аргам Абрамян приобрел их в июле 2005 года, заплатив за каждый коттедж по 2,5 миллиона драмов.
Caption Hovik Abrahamyan’s lands and cottages in Arzakan. Photos by Shirakamut LLC which estimated the lands at AMD 6.5 million in November 2017.
Фактически, после отставки с поста премьер-министра Овик Абрамян решил «забрать» у своих близких свое имущество, в данном случае у своего сына. Примечательно, что Аргам Абрамян приобрел эти земельные участки в возрасте 19 и 23 лет, когда его отец был высокопоставленным чиновником.
Представитель бакинской GONGO отрицает пытки армянского военнослужащего, подтвержденные решением ЕСПЧ
16:52, 30 Июн, 2026
Глава координируемой правительством Азербайджана (GONGO*) организации «Азербайджанский институт демократии и прав человека» Ахмед Шахидов заявил, что утверждения о пытках и...