Հայաստանցին նոբելյան մրցանակակիր չէ
Օգոստոսի 10-ին Հանրային ռադիոյի կայքում հրապարակվել է հայաստանցի «Նոբելյան մրցանակակիր տաքսիստի» մասին հոդված, որում ներկայացվում է Բնապահպանության նախարարության նախկին աշխատակից Մարտիրոս Ծառուկյանի պատմությունը։ Նմանատիպ մի հոդված էլ հրապարակվել էր դեռ 2018-ի մայիսին araratnews.am կայքում։
Վերնագրում և հոդվածում նյութի հեղինակի կողմից Մարտիրոս Ծառուկյանը երկու անգամ ներկայացվում է որպես «Նոբելյան մրցանակակիր»։ Առաջին դեպքում հեղինակը նրան հարց է ուղղում՝ «Ձեր հաճախորդները տեղեկանո՞ւմ են, որ նստել են Նոբելյան մրցանակակրի մեքենան»։ Իսկ երկրորդ դեպքում հեղինակը հարցնում է. «Ի՞նչ զգացիք, երբ իմացաք, որ Նոբելյան մրցանակակիր եք»։
Իրականությունը
Հոդվածում երկու անգամ նշվում է, որ 2007-ին խաղաղության նոբելյան մրցանակը տրվել է Կլիմայի փոփոխության փորձագետների միջկառավարական խմբին (ԿՓՓՄԽ, անգլ.՝ Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), այլ ոչ թե մասնավոր անձանց։ Սակայն սրան ի հակադրություն, ինչպես նշեցինք վերևում, Ծառուկյանը ներկայացվում է որպես նոբելյան մրցանակակիր։
2008-ին Ծառուկյանին ԿՓՓՄԽ-ի նախագահ Ռ. Կ. Պաչաուրիի կողմից նամակ էր ուղարկվել, որը զետեղված է Հանրային ռադիոյի կայքում։ Նամակում նշվում է, որ Մարտիրոս Ծառուկյանին է ուղարկվել Նոբելյան մրցանակի կրկնօրինակը, քանի որ նա և նրա գործընկերները վաստակ ունեն մրցանակի ստացման համար և ներդրում են ունեցել ԿՓՓՄԽ-ի աշխատանքներում։
Հանրային ռադիոյի հոդվածում զետեղված է նաև 2007-ի խաղաղության նոբելյան մրցանակի կրկնօրինակը և ԿՓՓՄԽ-ի կողմից հավաստագիր, որում ևս նշվում է, որ Ծառուկյանը ներդրում է ունեցել ԿՓՓՄԽ-ի ստացած նոբելյան մրցանակի մեջ։
ԿՓՓՄԽ-ի պարզաբանումը
Դեռ 2012-ին ԿՓՓՄԽ-ն հայտարարություն էր տարածել, որում նշվում էր, որ մրցանակին արժանացել էր կազմակերպությունը, այլ ոչ թե որևէ անձ(իք), որոնք աշխատել են ԿՓՓՄԽ-ի հետ։ «Այսպիսով, սխալ է համարել, որ որևէ պաշտոնյա կամ գիտնական, որը աշխատել է ԿՓՓՄԽ-ի զեկույցների վրա, նոբելյան մրցանակակիր է։ Ճիշտ կլինի ԿՓՓՄԽ-ի AR4 կամ ավելի վաղ հրապարակած զեկույցների վրա աշխատած գիտնականներին բնութագրել հետևյալ կերպ՝ «X անձը ներդրում է ունեցել ԿՓՓՄԽ-ի զեկույցներին, որոնք արժանացել են 2007 թ. խաղաղության նոբելյան մրցանակին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հատկանշական է, որ անցած տարի globalnews.ca կայքը անդրադարձել էր նմանատիպ մի դեպքի։ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն երկու անգամ հրապարակային հայտարարել էր, որ նրա կառավարության անդամը՝ գիտության նախարարը, նոբելյան մրցանակակիր է, այնինչ նա Ծառուկյանի պես ԿՓՓՄԽ-ի զեկույցներում ներդրում է ունեցել և անձնապես չի արժանացել հեղինակավոր մրցանակին։

Армянин – не лауреат Нобелевской премии
Общественное радио 10 августа опубликовало статью о «таксисте-лауреате Нобелевской премии» из Армении, в котором представило историю бывшего сотрудника Министерства охраны природы Мартироса Царукяна. Аналогичная статья еще в мае 2018 года была опубликована на сайте araratnews.am.
В заголовке и статье автор дважды представляет Мартироса Царукяна как «лауреат Нобелевской премии». В первом случае, автор задает ему вопрос: «Ваши пассажиры знают о том, что они садятся в машину Нобелевского лауреата?». А во втором автор спрашивает у Царукяна: «Что вы почувствовали, когда узнали о том, что вы – лауреат Нобелевской премии?».
Действительность
В статье дважды отмечается, что в 2007 году Нобелевская премия мира была присуждена Межправительственной группе экспертов по изменению климата (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC), а не частному лицу. Однако, как мы уже отметили выше, Царукян представляется как лауреат Нобелевской премии.
В 2008 году председатель МГЭИК Раджендра Пачури направил письмо Царукяну, которое опубликовано на сайте Общественного радио. В письме отмечается, что Мартиросу Царукяну была отправлена копия Нобелевской премии, поскольку он и его партнеры внесли свой вклад в работу МГЭИК.
В статье Общественного радио представлены также копия Нобелевской премии мира 2007 года и удостоверение МГЭИК, в котором также отмечается, что Царукян внес свой вклад в Нобелевскую премию, которую получила МГЭИК.
Разъяснение МГЭИК
Еще в 2012 году МГЭИК распространила заявление, в котором отмечается, что премии удостилась Межправительственная группа, а не какое-то лицо или лица, которые работали в МГЭИК.  «Следовательно, неправильно полагать, что любой чиновник или ученый, работавший над докладами МГЭИК, является лауреатом Нобелевской премии. Было бы правильно охарактеризовать ученых, которые работали над докладами МГЭИК AR4, следующим образом: Люди, которые внесли свой вклад в доклады МГЭИК, которые удостоились в 2007 году Нобелевской премии мира», — говорится в заявлении.
Примечательно, что в прошлом году сайт globalnews.ca коснулся аналогичного случая. Премьер-министр Канады Джастин Трюдо дважды публично заявлял, что член его правительства, министр науки, является лауреатом Нобелевской премии, хотя он, как и Царукян, участвовал в докладах МГЭИК и лично не получал престижной награды.
14:45, 25 Май, 2022
В армянской прессе и среди политических деятелей периодически обсуждаются военные расходы Армении и закупленные в разные годы оружие и боеприпасы....