Վարդավառի միջոցառումը կազմակերպած ընկերություններից մեկը բացվել է տոնից 5 օր առաջ
ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ այս տարի Վարդավառը նշվել էր Բաղրամյան փողոցում գորգերի լվացմամբ, դրանց ցուցադրությամբ և գորգագործության դասընթացով։ Այս միջոցառման համար Ազգային ժողովը հատկացրել էր մոտ 5 մլն դրամ։
Հայաստանյան լրատվամիջոցներից Tert.am-ը Ազգային ժողովից ստացել էր և հրապարակել տեղեկատվություն, թե ինչպես են ծախսվել պետական բյուջեից հատկացված գումարները։ Հայտնի էր դարձել, որ միջոցառումը կազմակերպվել է «Անի Ջուլհակյան» և «Սոլոյան Մերի» ԱՁ-ների կողմից։ ԱԺ-ի կողմից ներկայացվել էին նաև այն բոլոր ծախսերը, որոնք կատարվել էին միջոցառումն իրականացնելու համար։
Մի կողմ թողնելով կատարված ծախսերի նպատակահարմարությունը, քանի որ յուրաքանչյուր քաղաքացի ինքը կարող է որոշել, թե որքանով է այս ամենն օրինաչափ ու նպատակային եղել, անդրադառնանք վերոնշյալ միջոցառման կազմակերպիչներին։
«Անի Ջուլհակյան» ԱՁ-ն ստեղծվել է դեռևս 2016 թ․ մայիսին։ Կազմակերպությունը, ըստ Պետեկամուտների պաշտոնական կայքի, զբաղվում է միջոցառումների կազմակերպմամբ։ ԱՁ-ն ստեղծվել է Անի Ջուլհակյանի կողմից, որը Ֆեյսբուքում վարում է նաև Zilina event lab անունով էջը։ Այստեղ կարող ենք գտնել ինչպես Վարդավառի, այնպես էլ հունիսի 1-ին ԱԺ բակում կազմակերպված՝ երեխաների պաշտպանության օրվան նվիրված միջոցառման վերաբերյալ լուսանկարներ, տարբեր գրառումներ։
Անի Ջուլհակյանը եղել է նաև 2015 թ․ փետրվարին գրանցված «ԷՔՍԵԼՈՆ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը, որի գործունեությունն այս պահին ժամանակավորապես դադարեցված է։
Օնլայն հարթակներում վերջերս հաճախ էին լուրեր շրջանառվում, թե Անի Ջուլհակյանը միջոցառման նախաձեռնող, ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի ընկերուհին է։
Փաստերի ստուգման հարթակը պարզաբանում խնդրեց ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանից, թե ինչ կապ կա վերջինիս և Անի Ջուլհակյանի միջև։ Ի պատասխան ստացանք պատգամավորի հերքումն իր և Անի Ջուլհակյանի ընկերական կապի մասին։ Պատգամավորը նշեց, որ վերջինիս ճանաչում է «բացառապես նախկինում կազմակերպված միջոցառումների (խմբ. հունիսի 1-ին ԱԺ բակում կազմակերպված միջոցառման մասին է խոսքը) շնորհիվ»։
Ինչ վերաբերում է միջոցառման կազմակերպմանը, ապա պատգամավորը նշեց, որ ինքը միայն մտահղացման հեղինակն է, իսկ միջոցառման կազմակերպիչների ընտրության հետ որևէ առնչություն չունի։ Նաև չհերքեց, որ իր ամուսինն է գործուն մասնակցություն ունեցել «Անի Ջուլհակյան» ԱՁ-ին Վարդավառի միջոցառման կազմակերպումը վստահելու որոշման մեջ։ Ի դեպ, Հռիփսիմե Գրիգորյանի ամուսինը՝ Դավիթ Կարապետյանը, ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի խորհրդականն է։
«Սոլոյան Մերի» ԱՁ-ն Վարդավառի միջոցառումը կազմակերպող մյուս կազմակերպությունն է։ Հիմնադիր Մերի Սոլոյանի ֆեյսբուքյան էջի ուսումնասիրությունից կարելի է ենթադրել, որ միջոցառման DJ-ը հենց ինքն էր։
Պետեկամուտների պաշտոնական կայքում նշված չէ, թե ինչ գործունեությամբ է զբաղվում այս կազմակերպությունը, սակայն հետաքրքիրն այն է, որ այն ստեղծվել է այս տարվա հուլիսի 23-ին, այսինքն՝ Վարդավառի միջոցառումից ընդամենը 5 օր առաջ։
Որպեսզի հասկանալի դառնար, թե ինչպես է որոշվել պետական բյուջեից ֆինանսավորվող միջոցառման կազմակերպումը վստահել մի կազմակերպության, որը դեռ գոյություն չուներ, Փաստերի ստուգման հարթակը կապ հաստատեց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Լիլիթ Մինասյանի հետ։ Վերջինս հայտնեց, որ միջոցառման կազմակերպիչներին ընտրել է աշխատակազմը՝ հաշվի առնելով նախկինում արդյունավետ համագործակցության փորձը։ Ճշգրտող հարցին, թե ինչպե՞ս կարող էր ԱԺ աշխատակազմը համագործակցել դեռևս գոյություն չունեցող կազմակերպության հետ, տիկին Մինասյանը պատասխանեց․ «Չենք ստուգել 5 օր առաջ է բացվել, թե 10 օր առաջ, սակայն երկուսի հետ էլ աշխատանք տարվել է հուլիսի սկզբից, չեմ կարծում, որ բանակցություններ են տարվել գոյություն չունեցող կազմակերպության հետ։ Չեմ կարող ասել, թե երբ են բացվել, միայն գիտեմ, որ իրենք մեզ ուղարկել են պայմանագրեր, հաշիվներ, որոնք մենք տրամադրել ենք․․․»։
Այսպիսով՝ անհասկանալի է մնում, թե ինչպես է Ազգային ժողովի աշխատակազմը պետբյուջեից հատկացումների վերաբերյալ բանակցել մի կազմակերպության հետ, որն այդ պահին գոյություն չի ունեցել։

Одна из компаний-организаторов мероприятия по случаю праздника Вардавар открылась за пять дней до его проведения
11:54, 15 Авг, 2019
По инициативе депутата Национального Собрания Рипсиме Григорян в этом году праздник Варадвар был отпразднован мытьем ковров на проспекте Баграмян, выставкой ковров и мастер-классами по ковроткачеству. На проведение этого мероприятия НС выделило около 5 млн драмов.
Один из армянских СМИ — Tert.am, получил от НС и опубликовал информацию о том, как были потрачены средства, выделенные из государственного бюджета. Стало известно, что мероприятие было организовано индивидуальными предпринимателями (ИП) «Ани Джулакян» и «Солоян Мэри». НС представило также все расходы, понесенные при проведении мероприятия.
Оставляя в стороне целесообразность понесенных расходов, поскольку каждый гражданин может решить для себя, насколько это было закономерным и целевым, обратимся к организаторам вышеуказанного мероприятия.
ИП «Ани Джулакян» было открыто еще в мае 2016 года. Организация, по данным официального сайта Комитета государственных доходов, занимается организацией мероприятий. ИП открыла Ани Джулакян, которая в социальной сети Facebook ведет страницу под названием Zilina event lab.  На странице мы можем найти различные записи и фотографии как с праздника Вардавар, так и мероприятия, приуроченного к Международному Дню защиты детей, проведенного 1 июня в парке парламента.
Ани Джулакян была также учредителем зарегистрированного в феврале 2015 года ООО «ЭКСЕЛОН», деятельность которого в настоящее время временно приостановлена.
В Сети в последнее время часто циркулируют новости о том, что Ани Джулакян является подругой инициатора мероприятия, депутата НС Рипсиме Григорян.
«Платформа проверки фактов» попросила депутата Рипсиме Григорян дать разъяснения по поводу отношений с Ани Джулакян. В ответ Григорян опровергла информацию о дружеской связи с Ани Джулакян. Депутат отметила, что она знакома с Джулакян «исключительно в рамках ранее организованных мероприятий (речь идет о мероприятии, организованном 1 июня в Национальном Собрании, — прим.ред.)».
Что касается организации мероприятия, депутат отметила, что она является лишь автором идеи и не имеет никакого отношения к выбору организаторов мероприятия. Григорян также не отрицает, что ее муж принимал активное участие в решении поручить организацию мероприятия по случаю праздника Вардавар ИП «Ани Джулакян». Отметим, что муж Рипсиме Григорян — Давид Карапетян, является советником спикера НС Арарата Мирзояна.
Другим организатором мероприятия по случаю праздника Вардавар является ИП «Солоян Мэри». При изучении страницы Мэри Солоян в Facebook можно предположить, что она была также диджеем на мероприятии.
На официальном сайте Комитета государственных доходов указана информация о том, чем занимается эта организация, однако интересным является тот факт, что ИП было открыто 23 июля 2019 года, то есть за пять дней до меропрития по случаю праздника Вардавар.
С целью выяснения подробностей относительно того, как было принято решение о доверии организации финансируемого из государственного бюджета мероприятия организации, которая до этого еще не существовала, «Платформа проверки фактов» связалась с заместителем руководителя аппарата НС Лилит Минасян.
Минасян сообщила, что организаторов мероприятия выбирал аппарат НС с учетом опыта эффективного сотрудничества в прошлом. На уточнающий вопрос, как аппарат  НС мог сотрудничать с несуществующей организацией, Лилит Минасян ответила: «Мы не проверяли, было ли ИП открыто 5 дней назад или 10 дней назад, однако работа с обоими велась с начала июля. Я не думаю, что проводились переговоры с несуществующей организацией. Не могу сказать, когда ИП были открыты. Только знаю, что они отправили нам контракты, счета, которые мы оплатили․․․».
Таким образом, остается неясным, как сотрудники Национального Собрания делали отчисления из государственного бюджета организации, которой на тот момент не существовало.
Приказ о «доукомплектовании 102-й военной базы» предшествовал обострению российско-азербайджанских отношений: Баку искажает хронологию событий
17:03, 8 Июл, 2025
Главное управление разведки (ГУР) Министерства обороны (МО) Украины 5 июля 2025 года опубликовало документ, якобы адресованный командованию Южного военного округа...