Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դիրքորոշման փոփոխությունը Արցախյան կարգավորման շուրջ
Մարտի 21-ին Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդման հյուրն էր ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Հաղորդման ընթացքում առաջին նախագահը ներկայացրեց իր և «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքի տեսակետը Արցախյան կարգավորման շուրջ։
Անդրադառնալով կարգավորման ծրագրին, առաջին նախագահը, մասնավորապես, խոսեց Արցախի հարակից շրջանների Ադրբեջանին հանձնման անհրաժեշտության մասին՝ ասելով, որ դա նախատեսվում է անել առաջին փուլում: Միևնույն ժամանակ, սակայն, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չպատասխանեց լրագրողի հարցին, թե ինչ երաշխիք կա, որ դրան հաջորդող փուլերում և բանակցությունների ընթացքում Ադրբեջանը չի հրաժարվի իր ստանձնած պարտավորություններից և կճանաչի Արցախի անկախությունը։
Տեր-Պետրոսյանը հարցազրույցի ընթացքում ասաց, որ այսօր բանակցությունները տարվում են Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա՝ նշելով, որ դրանցից բացի որևէ այլ լուծում Ղարաբաղյան հարցի համար գոյություն չունի։
«Միջազգային հանրության առաջարկած ծրագիրը նորմալ, ըստ էության, բալանսավորված ծրագիր է, և եթե Հայաստանը վճռականորեն հայտարարի, որ պատրաստ է հենց այսօր ստորագրել այդ փասթաթուղթը՝ Ադրբեջանը չի կարող մերժել», — ասաց Տեր-Պետրոսյանը։
Չնայած վերջինիս այս պնդումներին, տարիներ առաջ առաջին նախագահը բոլորովին այլ տեսակետ ուներ և հրապարակավ քննադատում էր ինչպես Մադրիդյան սկզբունքները, այնպես էլ դրանց շուրջ բանակցող այսօրվա իշխանություններին։
Մասնավորապես, 2012 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ Տեր-Պետրոսյանը բազմիցս հայտարարել է, որ Մադրիդյան սկզբունքների հիմքում ընկած է Ադրբեջանի կազմում Ղարաբաղին ավտոնոմ կարգավիճակ տալու ծրագիրը։
Մեղադրելով իշխանություններին և անձամբ Սերժ Սարգսյանին՝ Տեր-Պետրոսյանը հիշեցրել է, որ նույն ծրագիրը ժամանակին Լիսաբոնում առաջարկվել էր նաև իրեն, որի վրա, սակայն, ինքը վետո է դրել։
Այնինչ այսօր Տեր-Պետրոսյանի կարծիքը, կարծես, շրջադարձորեն փոխվել է։ Նա հայտարարում է, որ իշխանությունները հետևողականորեն տանում են հենց Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա մշակվող ծրագիրը և իրենք՝ Տեր-Պետրոսյանն ու «Կոնգրես-ՀԺԿ» դաշինքը, դրա հետ համաձայն են։

Изменение позиции Левона Тер-Петросяна по карабахскому урегулированию
21 марта гостем программы «Оракаргиц дурс» («Вне повестки») Общественного телевидения  был Левон Тер-Петросян. В ходе программы первый президент Армении представил точку зрения блока «Конгресс-НПА» по карабахскому урегулированию.
Обращаясь к программе урегулирования, Левон Тер-Петросян, в частности, сказал о необходимости передачи Азербайджану прилегающих к Арцаху районов, заявив, что это планируется сделать на первом этапе. В то же время, однако, первый президент не ответил на вопрос журналиста относительно того, какая имеется гарантия, что на последующих тому этапах и в ходе переговоров Азербайджан не откажется от возложенных на себя обязательств и признает независимость Арцаха.
Во время интервью Тер-Петросян отметил, что сегодня переговоры по урегулированию карабахского конфликта ведутся на основании Мадридских принципов, отметив, что кроме этих принципов какого-либо другого решения карабахской проблемы не существует.
«Предложенная международным сообществом программа — нормальная, сбалансированная программа, и если Армения решительно заявит, что она прямо сейчас готова подписать этот документ, Азербайджан не сможет отказаться», — сказал Тер-Петросян
Несмотря на эти утверждения, много лет назад первый президент придерживался совершенно другой точки зрения и публично критиковал как Мадридские принципы, так и ведущие вокруг них переговоры сегодняшние власти.
В частности, во время агитации на парламентских выборах 2012 года Тер-Петросян неоднократно заявлял, что в основе Мадридских принципов лежит программа по предоставлению автономного статуса Карабаху в составе Азербайджана.
Обвиняя власти и лично Сержа Саргсяна, Тер-Петросян напомнил, что в свое время та же программа в Лиссабоне была предложена и ему, но на которое он наложил вето.
Между тем как сегодня мнение Тер-Петросяна, кажется, поменялось на 180 градусов. Он заявляет, что власти последовательно ведут программу, разрабатываемую именно на основе Мадридских принципов, и они — Тер-Петросян и блок «Конгресс — НПА», с этим согласны.