Մանիպուլյացիա և ապատեղեկատվություններ Դավիթ Շահնազարյանի և «Սպուտնիկ Արմենիա» ռադիոկայանի կողմից
Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին պետ Դավիթ Շահնազարյանը օգոստոսի 28-ին «Սպուտնիկ Արմենիա» ռադիոկայանի «Հակահարված» հաղորդման ընթացքում հայտարարել է, որ վարչապետի տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի կողմից ստեղծված հիմնադրամները թափանցիկ չեն։
«Դրանք բաց չեն, թափանցիկ չեն։ Հիմնադրամը գործում է բացարձակ գաղտնիության պայմաններում, որի մասին հասարակությունը գաղափար չունի»,- ասել է ԱԱԾ նախկին պետը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց գնալ Շահնազարյանի ինչպես այս, այնպես էլ հարցազրույցի ընթացքում արված մի շարք այլ հայտարարությունների հետքերով։ Հատկանշական է, որ հարցազրույցի ռուսերեն վերարտադրության մեջ «Սպուտնիկ Արմենիայի» կողմից ևս իրականացվել է փաստերի խեղաթյուրում, որին նույնպես կանդրադառնանք։
Աննա Հակոբյանի ստեղծած հիմնադրամների մասին
Այսպես, Դավիթ Շահնազարյանը նշում է, որ հեղափոխությունից հետո նախկին կոռուպցիոն համակարգերը ոչ միայն չեն նվազել, այլ նաև առաջընթաց են գրանցել։ Նա առանձնացնում է 3 կոռուպցիոն մեխանիզմ, որոնք ստեղծվել են նոր վարչակազմի կողմից, և նշում է Փաշինյանի կնոջ ստեղծած հիմնադրամները։
Նշենք, սակայն, որ Աննա Հակոբյանի կողմից ստեղծված «Իմ քայլը» հիմնադրամն իր գործունեության ու նվիրատվությունների մասին տեղեկատվությունը պարբերաբար հրապարակում է պաշտոնական կայքում։ Պաշտոնական հաշվետվությունները հրապարակվել են նաև azdarar.am կայքում։ Իսկ «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամը, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է Աննա Հակոբյանը, հաշվետվությունները հրապարակում է պաշտոնական կայքում։ Հիմնադրամը վերջին հաշվետվությունը հրապարակել է ապրիլ-հունիս ամիսների վերաբերյալ՝ ներկայացնելով և՛ ծախսերը, և՛ նվիրատվությունները։
Ուստի, Շահնազարյանի պնդումը, որ վարչապետի տիկնոջ կողմից ստեղծված հիմնադրամները թափանցիկ չեն, չի համապատասխանում իրականությանը։
Սորոսի կողմից թավշյա հեղափոխությանն աջակցելու մասին
Հարցազրույցի ընթացքում Դավիթ Շահնազարյանը նշում է նաև, որ  կառավարության կողմից դրամաշնորհ ստացած կազմակերպությունները («Իրազեկ քաղաքացիների միավորում», «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը») երկար ժամանակ ֆինանսավորվել են «Բաց  հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» կազմակերպության կողմից, որի  ղեկավարն «ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ իրենք ակտիվորեն աջակցել և օժանդակել են հեղափոխությանը»։
Հիմնադրամի տնօրեն Լարիսա Մինասյանը, սակայն, մշտապես հերքել է տարածված լուրերը, թե հիմնադրամը օժանդակել է կամ որևէ կապ է ունեցել 2018 թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության հետ։
Դեռևս 2018 թ. հուլիսի 6-ին «Հրապարակ» օրաթերթին տված հարցազրույցում Լարիսա Մինասյանը հերքել էր իրենց օժանդակությունը կամ աջակցությունը հեղափոխությանը. «Հեղափոխությունն իրականացրել է ժողովուրդը, և ժողովուրդն այնքան միանշանակ տեր էր կանգնել այդ փոփոխություններին, որ ոչ մի բանական մարդ չէր կարող դա չտեսնել։ Եթե որոշ մարդիկ փորձում են տեսնել Սորոսին, գործում են ակնհայտ իրողությունների դեմ։ Հնարավոր չէ հարյուր-հազարավոր մարդկանց ասել, թե իրենք դուրս են եկել, որովհետև Ջորջ Սորոսն է ասել, որ իրենք դուրս գան»։
2019 թ. մարտի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Մինասյանը կրկին հաստատել է իր այս խոսքերը. «…Հեղափոխությունը տեղի չէր ունենա, եթե չլիներ հարյուր հազարավոր մարդկանց համախմբումը, գաղափարների, արդարության, արդարադատության պահանջը, անպատժելիության մթնոլորտը, բացարձակ լճացման ու քաղաքացու թևաթափման մթնոլորտը, եթե չլիներ հարյուր հազարավոր մարդկանց պոռթկումն ու ցանկությունը փոխելու երկիրն ու իրավիճակը»։
ՀԿ-ների լռության մասին
Շահնազարյանը նշում է նաև, որ 60-ից ավելի հասարակական կազմակերպություններ, որոնք դատապարտում էին «Սորոսի հիմնադրամի» դեմ իրականացվող բողոքի ակցիաները, ոչ մի հայտարարություն չարեցին, երբ Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թ. մայիսի 19-ին կոչ արեց շրջափակել ՀՀ դատարանները։ Այս հայտարարությունը ճիշտ չէ, քանի որ այդ կազմակերպություններից, օրինակ, «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի» ղեկավար Արթուր Սաքունցը հանդես է եկել քննադատական հայտարարությամբ։
«Սպուտնիկ Արմենիայի» մանիպուլյացիան
Հատկանշական է, որ «Սպուտնիկ Արմենիան» Շահնազարյանի հետ հարցազրույցի ռուսերեն գրավոր տարբերակում նշում է, որ Արցախում դիտորդություն իրականացնելու համար ՀՀ կառավարությունից դրամաշնորհ ստացած կազմակերպություններից մեկը՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը», «անհասկանալի է, թե ինչ կապ ունի ընտրությունների դիտորդության հետ»։
Սակայն «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը» Հայաստանում ընտրությունների դիտորդական առաքելություն իրականացնում է դեռևս սկսած 2004 թվականից։ Եվ անգամ Դավիթ Շահնազարյանը հարցազրույցի ընթացքում հիշեցնում է, որ 2017-ին նույն կազմակերպությունը 55-56 միլիոն դրամ դրամաշնորհ էր ստացել՝ խորհրդարանական ընտրությունների դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար։
Այսպիսով, ինչպես Դավիթ Շահնազարյանը, այնպես էլ «Սպուտնիկ Արմենիան», արել են մոլորեցնող հայտարարություններ և տարածել ապատեղեկատվություն։

Манипуляция и дезинформация от Давида Шахназаряна и радио Sputnik Армения
Бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Давид Шахназарян 28 августа в эфире программы «Контрудар» на радиостанции Sputnik Армения заявил, что фонды, созданные супругой премьер-министра Анной Акопян, действуют непрозрачно.
«Они не открыты, непрозрачны. Фонд действует в условиях абсолютной секретности, о чем общественность не подозревает», — сказал бывший директор СНБ.
«Платформа проверки фактов» решила пойти по следам заявлений Шахназаряна, сделанных в ходе интервью. Примечательно, что Sputnik Armenia также исказил факты в русскоязычной версии интервью, к котором мы также обратимся.
О фондах, созданных Анной Акопян
Так, Давид Шахназарян отмечает, что после революции бывшие коррупционные системы не убавились, а зафиксировали прогресс. Об выделяет 3 коррупционных механизма, которые были созданы новой администрацией, и отмечает фонды, созданные супругой Никола Пашиняна.
Отметим, однако, что созданный Анной Акопян фонд «Мой шаг» регулярно публикует информацию о своей деятельности и пожертвованиях на своем официальном сайте. Официальные отчеты публикуются также на сайте azdarar.am. А фонд «City of smile» («Город улыбок»), председателем попечительского совета которого является Анна Акопян, публикует отчеты на своем официальном сайте. Фонд опубликовал свой последний отчет за апрель-июнь, в котором представил информацию как о расходах, так и пожертвованиях.
Следовательно, утверждение Шахназаряна о том, что фонды, созданные супругой премьер-министра, не являются прозрачными, не соответствует действительности.
О поддержке бархатной революции Соросом
Во время интервью Давид Шахназарян отмечает также, что организации, получившие от правительства гранты («Союз информированных граждан», антикоррупционный центр Transparency International) уже давно финансируются Фондом «Открытое общество-Армения», глава которого «во время пресс-конференции заявил, что они активно поддерживали и содействовали революции».
Директор Фонда Лариса Минасян, однако, неоднократно опровергала слухи о том, что Фонд содействовал или имел какое-либо отношение к революции, которая имело место в Армении в апреле-мае 2018 года.
В интервью газете «Грапарак» 6 июля 2018 года Лариса Минасян опровергла информацию о поддержке революции. «Революция была осуществлена народом. Если некоторые люди пытаются увидеть во всем этом влияние Сороса,  то они действуют против очевидных реалий. Неразумно говорить о том, что сотни тысяч людей вышли на улицы, потому что Джордж Сорос сказал им выйти», — отметила Минасян.
На пресс-конференции 5 марта 2019 года Минасян вновь подтвердила свои слова.  «Революция не состоялась бы без консолидации сотен тысяч людей, без идей, требований справедливости, правосудия, без атмосферы произвола, застоя и отчаяния граждан, без пробуждения тысяч людей и желания изменить страну и ситуацию», — сказала Минасян.
О молчании НПО
Шахназарян отмечает также, что более 60 общественных организаций, которые выступили с осуждением акции, проводимой против «Фонда Сороса», не сделали никакого заявления, когда 19 мая 2019 года Никол Пашинян призвал парализовать суды Армении.
Это заявление неверно, поскольку руководител Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц выступил с критическим заявлением.
Манипуляция Sputnik Армения
Примечательно, что Sputnik Армения в письменной версии интервью Шахназаряна на русском языке отмечает, что Transparency International, которая получила грант от правительства РА на проведение наблюдения за выборами в Арцахе, «непонятно, какое отношение имеет к наблюдению за выборами».
Однако Антикоррупционный центр Transparency International проводит миссию по наблюдению за выборами в Армении с 2004 года. И даже во время интервью Давид Шахназарян напоминает, что в 2017 году та же организация получила грант в размере 55-56 млн драмов для осуществления миссии по наблюдению за парламентскими выборами.
Таким образом, Давид Шахназарян и Sputnik Армения сделали вводящие в заблуждение заявления и распространили дезинформацию.