Սոչիի օդանավակայանը հակասական տվյալներ է տարածում աշխատանքից ազատված հայերի թվի վերաբերյալ
Սոչիի միջազգային օդանավակայանի՝ ազգությամբ հայ աշխատակիցները հուլիսի 31-ին հայտարարություն էին տարածել՝ ահազանգելով օդանավակայանի ղեկավարության կողմից հայերի նկատմամբ խտրականության դրսևորուման մասին։ Ի պատասխան՝ օդանավակայանի մամուլի ծառայությունը հանդես էր եկել հերքմամբ և հայտարարել, որ կրճատումները պայմանավորված չեն աշխատակիցների ազգային պատկանելիությամբ։
Թեման ակտիվորեն լուսաբանեցին մի շարք հայկական ու ռուսական լրատվամիջոցներ, որոնց հրապարակումներում կային էական հակասություններ, և այդպես էլ պարզ չդարձավ, թե իրականում ինչ էր տեղի ունեցել Սոչիի միջազգային օդանավակայանում և որ կողմն էր կեղծ հայտարարություն տարածել։
Սկսենք սկզբից։ Ըստ օդանավակայանի հայ աշխատակիցների հայտարարության՝ կրճատումները ազգությամբ հայ աշխատակիցների նկատմամբ խտրական վերաբերմունքի արդյունք են: «Մաքրումներ են ընթանում ու հայերին ազատում են աշխատանքից»,- ասվում էր հայտարարությունում, որի տակ ստորագրել էին 29 հայ: Այնտեղ նաև նշվում էր, որ մոտ 100 հայ աշխատակցի արդեն ազատել են աշխատանքից։
Սոչիի օդանավակայանի ղեկավարությունն այս հայտարարության հաջորդ օրը՝ օգոստոսի 1-ին, հերքեց այն՝ նշելով, որ «այս տարվա 7 ամիսների ընթացքում տարբեր պատճառներով (սեփական ցանկությամբ, կրճատումներ) ընկերությունից հեռացած աշխատակիցների ընդհանուր թվի միայն 3%-ն են հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ…», իսկ աշխատանքից ազատված հայ աշխատակիցներն «ազգային պատկանելիությունը դիտավորյալ օգտագործում են իրենց անձնական շահերի համար՝ պահանջելով հատուկ պայմաններ»:
Թեմային մի քանի հրապարակումներով անդրադարձ էր կատարել «Հրապարակ» օրաթերթը։ Լրատվականը գրում էր, որ «Սոչիի օդանավակայանն այս նամակի (խոսքը Սոչիի միջազգային օդանավակայանի՝ ազգությամբ հայ աշխատակիցների վերոնշյալ  հայտարարության մասին է- խմբ.) հրապարակումից հետո տեղեկանք է տրամադրել ՀՀ արտգործնախարարությանը, որում ասվում է․ «Ընթացիկ տարվա 7 ամիսների ընթացքում աշխատակազմի՝ աշխատանքից ազատված աշխատակիցների թիվը կազմում է 21%, որից հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների թիվը կազմում է 3%»։
Թեմայի շրջանակում ուսումնասիրություն էր կատարել նաև «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ-ն (ԻՔՄ)՝ հրապարակելով «Սոչիի օդանավակայանն ու աճող նացիոնալիզմը Ռուսաստանում» վերնագրով հոդվածը։ Նյութի մեջ, հղում կատարելով «Սպուտնիկին», ԻՔՄ-ն գրում է․ «Սոչիի օդանավակայանի ղեկավարությունը «Սպուտնիկին» տեղեկացրել է, որ աշխատանքից ազատված մարդկանց ընդհանուր թվի միայն երեք տոկոսն են ազգությամբ հայ աշխատակիցներ։ Այսինքն, ըստ օդանավակայանի՝ աշխատանքից, ընդհանուր առմամբ, շուրջ 1000 մարդ է հեռացվել»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հարցում ուղարկեց Սոչիի միջազգային օդանավակայանի սեփականատեր «Բազել Աէրո» ընկերությանը՝ պարզելու, թե 2019 թ. 7 ամիսների (հունվար-հուլիս) ընթացքում քանի աշխատակից է ազատվել աշխատանքից և նրանցից քանիսն են ազգությամբ հայ։
Ի պատասխան մեր հարցման՝ «Բազել Աէրոյից» հայտնեցին, որ 2019 թվականի առաջին 7 ամիսների ընթացքում օդանավակայանի աշխատակիցների միջին թիվը եղել է 1564։ Աշխատանքից հեռացվածների թիվն այդ ընթացքում կազմել է 408, որոնցից 9.3%-ը՝ ազգությամբ հայ: Փաստորեն, այս տարվա առաջին 7 ամիսների ընթացքում Սոչիի օդանավակայանից աշխատանքից հեռացված 408 աշխատողներից միայն 38-ն են ազգությամբ հայեր։
Անդրադառնանք «Հրապարակի» և ԻՔՄ-ի հրապարակումներին։
Այսպես, ԻՔՄ-ն աշխատանքից ազատվածների ընդհանուր թիվը (1000 մարդ- խմբ․) ստացել է՝ ենթադրելով, որ վերոնշյալ հայտարարությունը ստորագրած 29 անձինք հենց աշխատանքից ազատված ազգությամբ հայերն են, որոնք, ըստ մամուլի, կազմել էին ընդհանուր հեռացվածների 3%-ը։ Ենթադրությունը, սակայն, սխալ է, քանի որ ոչ մի տեղեկություն չկար, որ այն բոլոր մարդիկ, որոնք ստորագրել են հայտարարությունը, աշխատանքից հեռացվել են։ Բացի այդ, տարածված հայտարարության առաջնային նպատակը հեռացումները դադարեցնելն ու աշխատանքը պահպանելն էր։
Իսկ ինչ վերաբերում է «Հրապարակի» նյութին, որում ներկայացվում է ՀՀ արտգործնախարարությանն օդանավակայանի տրված տեղեկանքը: Եթե հաշվարկը կատարենք՝ հիմք ընդունելով մեր հարցման միջոցով ստացված օդանավակայանի աշխատակիցների թիվը (1564), կստացվի, որ այս տարվա առաջին 7 ամիսներին աշխատանքից ազատվել են, ընդհանուր առմամբ, 328 աշխատակից, որի 3%-ը կազմում է 10 մարդ։ Ստացվում է, որ ըստ ՀՀ արտգործնախարարությանն օդանավակայանի տված տեղեկանքի՝ ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում աշխատանքից ազատված հայ աշխատակիցների թիվը 10 է։
Ինչպես արդեն նշեցինք, մեր հարցման պատասխանից ստացվում է, որ հունվար-հուլիս ամիսներին Սոչիի միջազգային օդանավակայանում աշխատանքից ազատվածների թվում ազգությամբ հայերը 38-ն են եղել, այլ ոչ թե 10-ը, որը կազմում է աշխատանքից հեռացվածների ոչ թե 3, այլ 9.3%-ը։ Այս առիթով հատկանշական է այն, որ սխալ տվյալներ տարածում է հենց Սոչիի միջազգային օդանավակայանի ղեկավարությունը՝ պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշելով մեկ տվյալ, իսկ մեր հարցման պատասխանում՝ մեկ այլ։

Аэропорт Сочи распространяет противоречивые данные о количестве уволенных армян
Сотрудники Международного аэропорта Сочи армянского происхождения 31 июля выступили с заявлением, в котором говорилось, что руководство аэропорта проявляет дискриминацию по отношению к армянам. В ответ пресс-служба аэропорта выступила с опровержением и заявила, что увольнения не обусловлены национальной принадлежностью сотрудников.
Эта тема была активно освещена в ряде армянских и российских СМИ, в публикациях которых имелись существенные противоречия, и так и осталось неясным, что на самом деле произошло в Международном аэропорту Сочи, и какая сторона распространила ложное заявление.
Начнем с самого начала. Согласно заявлению сотрудников-армян аэропорта, увольнения является результатом дискриминационного отношения к сотрудникам армянской национальности. «Идет жесткая чистка личного состава по национальному признаку, а именно, всеми возможными способами увольняют сотрудников с армянскими фамилиями», — говорилось в заявлении, под которым подписались 29 армян. В заявлении также отмечалось, что около 100 сотрудников-армян уже уволены.
На следующий день руководство аэропорта 1 августа опровергло это заявление, отметив, что «из общего числа сотрудников, покинувших компанию по различным причинам (собственное желание, сокращения) за 7 месяцев текущего года только 3% составляют представители армянской диаспоры», а уволенные сотрудники-армяне «намеренно использует национальный мотив в своих личных интересах, требуя для себя особых условий».
Несколько публикаций на эту тему сделала газета «Грапарак». Она написала, что «после публикации этого письма (речь идет о вышеуказанном заявлении сотрудников Международного аэропорта Сочи, — прим.ред.) аэропорт  предоставил МИД Армении справку, в котором говорится, что: «За 7 месяцев текущего года количество уволенных сотрудников составляет 21%, из которых 3% составляют представители армянской диаспоры».
Тему затронула также общественная организация «Союз информированных граждан» в статье «Аэропорт Сочи и растущий национализм в России». СИГ со ссылкой на Sputnik пишет: «Из пресс-службы аэропорта Сочи «Спутник» сообщили, что из общего числа сотрудников, покинувших компанию, только 3% составляют представители армянской диаспоры. То есть, согласно пресс-службе аэропорта, в целом было уволено около 1000 человек».
«Платформа проверки фактов» направила запрос владельцу Международного аэропорта Сочи – компании «Базэл Аэро» с целью выяснить, сколько сотрудников было уволено за 7 месяцев 2019 года (за январь-июль) и сколько из них являются армянами.
В ответ на наш запрос из компании «Базэл Аэро» сообщили, что средняя численность персонала аэропорта за первые 7 месяцев 2019 года составляла 1564 человека. Количество уволенных сотрудников составило 408 человек, из которых 9,3% составляли армяне. Фактически, за первые 7 месяцев текущего года только 38 из 408 сотрудников, уволенных из аэропорта Сочи, являются армянской национальности.
Обратимся к публикациям «Грапарак» и СИГ.
Так, СИГ получил общее число уволенных (1000 человек, – прим.ред.) предполагая, что 29 человек, подписавших вышеупомянутое заявление, были по национальности армянами, которые, по данным прессы, составляли 3% от общего числа уволенных. Однако это предположение неверно, поскольку нет никакой информации о том, что все подписавшие заявление были уволенными сотрудниками. Помимо этого, основной целью распространенного заявления было прекращение увольнений и сохранение работы.
А что касается публикации газеты «Грапарак», в котором представлена справка аэропорта МИД Армении, то если мы проведем подсчет, основываясь на количестве сотрудников аэропорта (1564), то получится, что за первые 7 месяцев текущего года в общей сложности было уволено 328 сотрудников, из которых 3% составлают 10 человек. Получается, что согласно предоставленной МИД Армении справке аэропорта, число уволенных сотрудников-армян в январе-июле текущего года составляет 10 человек.
Как мы уже отметили, из ответа на наш запрос получается, что за январь-июль число уволенных армян в Международном аэропорту Сочи составляет 38 армян, а не 10, что составляет 9,3%, а не 3%. В этой связи примечательно, что ложную информацию распространяет именно Международный аэропорт Сочи: в официальном пресс-релизе предоставляет одни данные, а в ответ на наш запрос – совершенно другие.