Ռուսաստանի պետական լրատվամիջոցն ապատեղեկատվություն է ներկայացնում
«ՏԱՍՍ»-ը ուռճացնում է «Բաց հասարակության հիմնադրամների» գրասենյակի դիմաց անցկացված «ՎԵՏՕ» շարժման ցույցի մասնակիցների թիվը։
15:16, 10 Սպտ, 2019
Սեպտեմբերի 9-ին «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժումն անցկացրեց հերթական ցույցը «Բաց հասարակության հիմնադրամների» հայաստանյան գրասենյակի դիմաց։ Շարժման ֆեյսբուքյան էջում զետեղված տեսանյութում երևում են մոտ 15 անձ։
Այնինչ, Ռուսաստանի «ՏԱՍՍ» պետական լրատվական գործակալությունը երեկ հրապարակված հոդվածում (արխիվացված) պնդում է, որ «ՎԵՏՕ» շարժման «մոտ հարյուր» անդամ է մասնակցել ակցիային։ Հոդվածում նշվում է, որ տեղեկատվության աղբյուրն իրենց տեղական թղթակիցն է։
Հատկանշական է, որ «ՏԱՍՍ»-ի տարածած լուրը հրապարակվել է շարժման ֆեյսբուքյան էջում։
Հիշեցնենք, որ մինչ այս՝ մայիսի 27-ին, «ՎԵՏՕ» հասարակական-քաղաքական շարժման հիմնադիր Նարեկ Մալյանը հայտարարություն էր տարածել, որ ակցիաներ են սկսվելու՝ ուղղված «Սորոսի հիմնադրամի» («Բաց հասարակության հիմնադրամներ») փակմանը, քանի որ վերջինս «մեր պետության ներսում իրականացնում է պետականաքանդ գործունեություն»։

Российское государственное средство массовой информации представляет дезинформацию
ТАСС преувеличивает число участников акции пикета движения «ВЕТО», проведенного у офиса «Фондов открытого общества».
15:16, 10 Сен, 2019
9 сентября общественно-политическое движение «ВЕТО» провело очередной пикет у офиса «Фондов открытого общества» в Армении. В видеозаписи, опубликованной на странице движения в фейсбуке, видно около 15 собравшихся.
Тогда как российское государственное информационное агентство ТАСС во вчерашней (архивированной) статье утверждает, что в акции участвовали «около ста» представителей движения «ВЕТО». В статье отмечается, что источником информации является их местный корреспондент.
Примечательно, что информация, распространенная агентством ТАСС, опубликована на странице движения в фейсбуке.
Напомним, что ранее, 21 мая, учредитель общественно-политического движения «ВЕТО» Нарек Малян распространил объявление о том, что они начинают акции, цель которых – закрытие «фонда Сороса» («Фондов открытого общества»), поскольку фонд «внутри нашего государства осуществляет деятельность по разрушению государства».