Պարտադիր կատարում և օրենսդրական բաց․ Սահմանադրական դատարանի որոշման հետքերով
Սահմանադրական դատարանի կողմից երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի վերաբերյալ որոշումի հրապարակումից հետո հանրության շրջանում հարց ծագեց՝ արդյո՞ք դրանից բխում է, որ Քոչարյանի խափանման միջոցը պետք է փոխվի:
Հիշեցնենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը մի քանի դիմում էր ներկայացրել Սահմանադրական դատարան՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի միաժամանակ երկու հոդվածների՝ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերի (135-րդ հոդված) և քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների վերաբերյալ (35-րդ հոդված) հոդվածների սահմանադրականությունը որոշելու համար։
ՍԴ-ն սեպտեմբերի 4-ին մասնակի բավարարեց դիմումները՝ արձանագրելով, որ հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց գործառութային անձեռնմխելիությունը Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում որպես քրեական գործի վարույթը կամ քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանքների թվում չներառելը Սահմանադրությանը հակասող է և անվավեր։
ՍԴ-ի որոշումի հրապարակումից հետո Քոչարյանի պաշտպանական թիմը հայտարարեց, որ երկրորդ նախագահի նկատմամբ չի կարող կալանք կիրառվել։ Դատախազությունը և որոշ մասնագետներ հակառակը պնդեցին՝ նշելով, որ այս որոշումը որևիցե դեպքում չի կարող ենթադրել կալանավորման միջնորդության կրկնակի քննություն կամ խափանման միջոցի վերացում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց անդրադառնալ այս մեկնաբանություններին և ի վերջո հասկանալ՝ ի՞նչ է ենթադրում ՍԴ կայացրած որոշումը և ի՞նչ հետևանքներ է այն ունենալու երկրորդ նախագահի համար։
Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները
Այսպես, ՍԴ-ն «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքով սահմանված կարգով որոշում է օրենքների, Ազգային ժողովի որոշումների, Հանրապետության նախագահի հրամանագրերի և կարգադրությունների, կառավարության և վարչապետի որոշումների, ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերի համապատասխանությունը Սահմանադրությանը: Նույն օրենքով սահմանվում է, որ ՍԴ-ի ըստ էության որոշումները և եզրակացությունները վերջնական են և ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական կայքէջում հրապարակվելու օրվանից (հոդված 61, կետ 3)։ Նույն հոդվածի հաջորդ կետով նշվում է, որ ՍԴ ըստ էության ընդունված որոշումները պարտադիր են բոլոր պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, դրանց պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համար ՀՀ ամբողջ տարածքում։
Ի՞նչ սպասել Սահմանադրական դատարանի  որոշումից
Իսկ ի՞նչ է նախատեսվում ՍԴ-ի սեպտեմբերի 4-ի որոշումով։ Սահմանադրական դատարանը գտել է, որ  Սահմանադրությամբ ամրագրված գործառութային անձեռնմխելիությունը Քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում՝ որպես քրեական գործը բացառող և կարճող հանգամանք չներառելը հակասահմանադրական է։ «…Այսպիսով, Սահմանադրական դատարանը գտնում է, որ Օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում առկա է օրենսդրական բաց` բացակայում է այն իրավական հիմքը, որով Սահմանադրության ուժով հատուկ պաշտպանությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց նկատմամբ չի իրականացվի քրեական հետապնդում, և քրեական գործի վարույթը կկարճվի բոլոր այն դեպքերում, երբ իրավասու մարմինը պատշաճ իրավական ընթացակարգի արդյունքում կպարզի նրանց գործառութային անձեռնմխելիության առկայությունը: Իսկ գործառութային անձեռնմխելիության առկայությունը յուրաքանչյուր դեպքում պետք է հաստատվի կամ հերքվի քրեական վարույթն իրականացնող իրավասու մարմնի կողմից պարզված, այդ թվում՝ անձին ներկայացված մեղադրանքի հիմքում դրված փաստերի համակցությամբ…»: (ՍԴ որոշում)
Ինչպես նշված է ՍԴ որոշման մեջ, Սահմանադրական դատարանը գործի քննության շրջանակում անդրադառնում է օրենքի այս կամ այն բացի սահմանադրականությանը, եթե վիճարկվող նորմի բովանդակությամբ պայմանավորված կա իրավական անորոշություն, ինչը կարող է հանգեցնել կամ հանգեցնում է դատարանների կողմից այդ նորմի՝ տարբեր մեկնաբանությունների և ինչը խախտում է կամ կարող է խախտել կոնկրետ սահմանադրական իրավունք:
Այս դեպքում, ըստ ՍԴ-ի, կարող են խախտվել անձի արդար դատաքննության, անձնական պաշտպանության և անձնական ազատության իրավունքները։
Ինչ վերաբերում է երկրորդ նախագահի ազատ արձակմանը, ապա նշենք, որ ՍԴ որոշման մեջ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով նման պնդում չկա։ ՍԴ-ն արձանագրել է օրենքի բացը, այլ ոչ թե կալանքի փոփոխման կամ վերացման հարցը։ Բացի այդ, հարկ է նշել, որ ՍԴ որոշումը վերաբերում է այն դեպքին, երբ պաշտոնաթող նախագահին մեղսագրվում են գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից, սակայն ինչպես տեղեկանում ենք քրեական գործում առկա նյութերից, Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվում են այնպիսի գործողություններ, որոնք չեն բխում նրա կարգավիճակից, օրինակ՝ բանակը ներքաղաքական իրավիճակներին խառնելը։
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը, հիմնվելով ՍԴ կայացրած որոշման վրա, արդեն իսկ միջնորդություն է ներկայացրել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքը անհապաղ վերացնելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելու վերաբերյալ։
Սահմանադրական դատարանի որոշումները ենթակա են պարտադիր կատարման՝ բոլոր պետական և ՏԻՄ մարմինների համար, որոնց անմիջականորեն կարող է վերաբերվել այս որոշումը։ Այս դեպքում ՍԴ-ն արձանագրել է օրենքի բաց, իսկ այս բացը լրացնող մարմինը օրենսդիրն է՝ Ազգային ժողովը, որին պետք է ներկայացվի օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախաձեռնություն։ Որոշումը պետք է կիրառվի նաև դատարանների կողմից։ Այս դեպքում առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, որտեղ էլ վերսկսվելու է Ռոբերտ Քոչարյանի գործի քննությունը, իր նախաձեռնությամբ կարող  է անդրադառնալ սույն որոշմանը։
Սահմանադրական դատարանի որոշումների ճակատագիրը
Ինչպես նշեցինք, ՍԴ ըստ էության ընդունված որոշումները պարտադիր կատարման ենթակա են, սակայն FIP.am-ը պարզել է, որ միշտ չէ, որ դրանք կատարվել են ԱԺ կողմից։
Այսպես, ըստ «Սահմանադրական դատարանի մասին» օրենքի 67-րդ կետի՝ ՍԴ-ն յուրաքանչյուր տարվա ավարտից հետո` 45 օրվա ընթացքում, իր պաշտոնական կայքէջում հաղորդում է հրապարակում իր որոշումների կատարման վիճակի վերաբերյալ: Ըստ 2018 թվականին հրապարակված տեղեկագրի՝  2018-ին ունեցել ենք այսպիսի պատկեր. անհատական (ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց) դիմումների հիման վրա քննության ընդունված 4 գործով որոշումները կայացվելու են 2019 թ. փետրվար-ապրիլ ամիսներին: Իսկ 2018 թվականի ընթացքում անհատական դիմումների հիման վրա քննության առնված 9 գործից մեկով են օրենքի վիճարկվող դրույթները ճանաչվել Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր: Խոսքը վերաբերվում է «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպության դիմումին՝ ՀՀ հողային օրենսգրքի որոշ դրույթների՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ։
Այս գործով կայացված ՍԴՈ-1399 որոշմամբ՝ ՍԴ-ն վիճարկվող դրույթները ճանաչել է հակասահմանադրական, սակայն, ինչպես կարդում ենք այդ նույն տեղեկագրում, ՍԴՈ-1399 որոշումն ընդունելուց հետո հիշյալ հարցի առնչությամբ օրենսդրական նախաձեռնություն դեռևս չի ներկայացվել, և Ազգային ժողովը նշյալ օրենսգրքում փոփոխություն չի կատարել։
Իսկ, օրինակ, դատարանների ներկայացրած դիմումները քննելով՝ ՍԴ-ն վեց գործերից հինգով վիճարկվող նորմերը ճանաչել է Սահմանադրությանը հակասող: Սակայն 5 գործից 4-ով ՍԴ կայացրած որոշումներն ընդունելուց հետո օրենսդրական նախաձեռնություն չի ներկայացվել, և Ազգային ժողովը նշյալ օրենսգրքերում փոփոխություններ չի կատարել։ Միայն մեկ դեպքով է ներկայացվել օրենսդրական նախաձեռնություն։ Հեղինակը եղել է Արդարադատության նախարարությունը։ Սակայն սույն նախաձեռնության հետագա ճակատագրի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի ներկայացրած ամփոփագրում տեղեկատվություն չկա։
Ինչ վերաբերում է նախորդ տարիներին կայացված որոշումներին, ապա այստեղ էլ հանդիպում ենք մի շարք որոշումներ, որոնք չեն կատարվել։
Հավելենք նաև, որ թեև չկա իրավական պատասխանատվություն՝ ՍԴ որոշումները չկատարելու դեպքում, սակայն կա քաղաքական պատասխանատվություն, որովհետև ՍԴ որոշումները չկատարելը նշանակում է խախտել անձանց իրավունքները, ինչի պաշտպանությունը Հայաստանի համար ամրագրված է և՛ ներպետական օրենսդրությամբ և՛ միջազգային պարտավորություններով։
Այսպիսով, Սահմանադրական դատարանի որոշումները թեև պարտադիր են կատարման, սակայն հաճախ թղթի վրա մնացած որոշումներ են։ Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմի կողմից ներկայացված դիմումի հիման վրա կայացրած որոշումը չի նշանակում խափանման միջոցի փոփոխություն։ ՍԴ-ն, ինչպես վերը նշեցինք, ստուգել է  նորմի սահմանադրականությունը և արձանագրել օրենքի բաց։

Обязательное исполнение и законодательный пробел: по следам решения Конституционного суда
После опубликования Конституционным судом решения по заявлению второго президента Роберта Кочаряна возник вопрос: исходит ли из него, что мера пресечения в отношении Кочаряна должна быть изменена?
Напомним, что команда адвокатов Роберта Кочаряна представила в Конституционный суд несколько заявлений об определении конституционности сразу двух статей Уголовно-процессуального кодекса – об основаниях для применения меры пресечения (статья 135) и обстоятельствах, исключающих производство по уголовному делу или уголовное преследование (статья 35).
4 сентября КС частично удовлетворил заявления, констатировав, что невключение функционального иммунитета должностных лиц, наделенных особой защитой, в число обстоятельств в статье 35 Уголовно-процессуального кодекса, исключающих производство по уголовному делу или уголовное преследование, противоречит Конституции и является недействительным.
После опубликования решения КС команда адвокатов Кочаряна заявила, что к второму президенту не может быть применен арест. Прокуратура и ряд специалистов утверждали обратное, отмечая, что это решение ни в коем случае не может предполагать повторного рассмотрения ходатайства об аресте или отмены меры пресечения.
«Платформа проверки фактов» решила остановиться на этих комментариях и понять, в конце концов, что же предполагает принятое КС решение и какие последствия оно будет иметь для второго президента.
Полномочия Конституционного суда
Так, КС в порядке, установленном законом «О Конституционном суде», определяет соответствие законов, решений Национального собрания, указов и распоряжений Президента республики, правительства и премьер-министра, субзаконодательных нормативных правовых актов Конституции. Тем же законом устанавливается, что решения и заключения КС по существу являются окончательными и вступают в силу со дня опубликования на официальном сайте (статья 61, пункт 3). В следующем пункте той же статьи указано, что решения КС по существу являются обязательными для всех государственных органов и органов местного самоуправления, их должностных лиц, а также физических и юридических лиц на всей территории РА.
Чего ждать от решения Конституционного суда?
А что предусмотрено решением КС от 4 сентября? Конституционный суд счел, что невключение функционального иммунитета, закрепленного Конституцией, в статью 35 Уголовно-процессуального кодекса в качестве обстоятельства, исключающего и прекращающего уголовное дело, противоречит Конституции. «… Таким образом, Конституционный суд находит, что в статье 35 Кодекса есть законодательный пробел: отсутствует правовое основание, по которому в отношении должностных лиц, наделенный специальной защитой в силы Конституции, не будет осуществляться уголовное преследование, и производство по уголовному делу будет прекращено во всех случаях, когда компетентный орган в результате проведения надлежащей правовой процедуры установит наличие их функционального иммунитета. А наличие функционального иммунитета в каждом случае должно подтверждаться или опровергаться совмещением фактов, установленных компетентным органом, осуществляющим уголовное производство, в том числе положенных в основу обвинения, предъявленного лицу…». (решение КС).
Как сказано в решении КС, Конституционный суд в рамках рассмотрения дела рассматривает конституционность того или иного пробела закона, если имеется правовая неопределенность в связи с содержанием оспариваемой нормы, что может привести или приводит к различным толкованиям этой нормы судами и что нарушает или может нарушать конкретное конституционное право.
В этом случае, согласно КС, могут нарушаться права лица на справедливое судебное разбирательство, личную защиту и личную свободу.
Что касается освобождения второго президента, отметим, что в решении КС нет прямого или косвенного утверждения об этом. КС констатировал пробел в законе, а не вопрос изменения или отмены ареста. Кроме того, следует отметить, чти решение КС касается случая, когда отставному президенту вменяются действия, вытекающие из его статуса, однако, как узнаем из материалов, имеющихся в уголовном деле, Роберту Кочаряну вменяются такие действия, которые не вытекают из его статуса, например, вовлечение армии во внутриполитические ситуации.
Отметим, что команда адвокатов Роберта Кочаряна, опираясь на принятое КС решение, уже представила в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство о немедленной отмене ареста в качестве меры пресечения для Роберта Кочаряна и о прекращении уголовного преследования.
Решения Конституционного суда подлежат обязательному исполнению для всех государственных органов и органов местного самоуправления, которых может непосредственно касаться это решение. В данном случае КС констатировал пробел в законе, а органом, восполняющим этот пробел, является законодательный орган – Национальное собрание, которому должна быть представлена инициатива внесения изменений и дополнений в закон. Решение должно применяться и судами. В этом случае суд первой инстанции общей юрисдикции, в котором возобновится рассмотрение дела Роберта Кочаряна, по своей инициативе может рассмотреть это решение.
Судьба решений Конституционного суда
Как мы отметили, решения, принятые КС по существу, подлежат обязательному исполнению, однако FIP.am выяснил, что они не всегда исполнялись Национальным собранием,
Так, согласно пункту 67 закона «О Конституционном суде», по окончании каждого года КС в течение 45 дней публикует на своем официальном сайте сообщение о ситуации с исполнением его решений. Согласно справке, опубликованной в 2018 году, картина в 2018-м была такой: решения по 4 делам, принятым к рассмотрению по индивидуальным заявлениям (от физических и юридических лиц) будут приняты в феврале-апреле 2019 года. А положения закона, оспариваемые одним из 9 дел, принятых к рассмотрению по индивидуальным заявлениям в течение 2018 года, признаны противоречащими Конституции и недействительными. Речь идет о заявлении общественной организации «Расследующие журналисты» об определении соответствия Конституции некоторых положений Земельного кодекса РА.
Решением РКС-1399, принятым по этому делу, КС признал оспариваемые положения антиконституционными, однако, как читаем в той же справке, после принятия решения РКС-1399 законодательная инициатива по упомянутому вопросу все еще не представлена, и Национальное собрание не внесло изменений в указанный кодекс.
А, например, рассмотрев заявления, представленные судами, по пяти из шести дел КС признал оспариваемые нормы противоречащими Конституции. Однако после принятия решений, вынесенных КС по 4 делам из 5, законодательная инициатива представлена не была, и Национальное собрание не внесло изменений в указанные кодексы. Законодательная инициатива представлена только по одному случаю: автором ее было Министерство юстиции. Однако сведений о дальнейшей судьбе этой инициативе в сводной информации, представленной Конституционным судом, нет.
Что касается решений, принятых в прошлые годы, то и там встречаются решения, которые не были исполнены.
Также добавим, что правовой ответственности за неисполнение решений КС не предусмотрено, однако есть политическая ответственность, потому что неисполнение решений КС означает нарушение прав лиц, защита которых для Армении закреплена как внутригосударственным законодательством, так и международными обязательствами.
Таким образом, хотя решения Конституционного и являются обязательными для исполнения, но часто остаются только на бумаге. А решение, принятое на основании заявления, поданного командой адвокатов Роберта Кочаряна, не предполагает изменения меры пресечения. КС, как мы отметили выше, проверил конституционность нормы и констатировал пробел в законе.